14:29 | 10.04.14 | Նորություններ | 3150
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԻՏՁՄ) եւ Orange Արմենիա ընկերությունն այսօր հայտարարել են «Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման 4-րդ առաջնության մեկնարկի մասին:
Առաջնությունն անցկացվելու է 4 փուլով: Ժյուրիի կազմում ընդգրկված են խաղերի նախագծման մասնագետներ, ծրագրավորողներ, դիզայներներ Orange Արմենիա, Plexonic, Triada, Frismos, Zoom Graphics, HitBits ընկերություններից: Փուլ առ փուլ մասնակիցները ժյուրիի օգնությամբ կզարգացնեն իրենց նախագծերը եւ ցուցահանդեսի ժամանակ կներկայացնեն իրենց աշխատանքները:
Մասնակիցները մրցելու են 8 անվանակարգերում՝ Լավագույն խաղ, Լավագույն բջջային խաղ, Լավագույն Game Play (սցենար), Նորարարություն, Լավագույն դիզայն, Լավագույն 3D լուծում, Պատանիների առաջնություն եւ Ժողովրդական մրցանակ: Առաջնության մրցանակային ֆոնդը կազմում է 3 մլն դրամ, որը կբաշխվի հաղթողների միջեւ:
«Բաց խաղ»-ին մասնակցելու համար անհրաժեշտ է մինչեւ հոկտեմբերի 12-ը գրանցվել www.opengame.am կայքում: Այն մասնակիցները, ովքեր կգրանցվեն մինչեւ հունիսի 15-ը, հնարավորություն կունենան ստանալ ժյուրիի խորհրդատվական աջակցությունը եւ մասնակցել մասնագիտացված դասընթացների:
Orange Արմենիա ընկերության հովանավորության նախագծերի ղեկավար Լիլիթ Մարտիրոսյանն ասել է, որ «Բաց խաղ» առաջնությունը չունի տարիքային կամ նախագծերի տիպերի սահմանափակում:
«Այս առաջնությունն արդեն դարձել է բարի ավանդույթ: Ամեն տարի ավելացող մասնակիցների թիվը վկայում է, որ խաղերի նախագծումն իսկապես դինամիկ զարգացող ոլորտ է Հայաստանում եւ ունի մեծ ներուժ», - ասել է Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության տնօրեն Կարեն Վարդանյանն ասել է, որ առաջնության նպատակն է զարգացնել խաղերի նախագծման ոլորտը եւ ստեղծելով նոր բիզնես միջավայր` դուրս գալ միջազգային շուկա:
Այս տարի «Բաց խաղ»-ին որպես գլխավոր հովանավոր միացել է «ՍոֆթՔոնսթրաքթ» ընկերությունը: Ընկերության գլխավոր տնօրեն Հարություն Համբարձումյանն ասել է, որ առաջնությունը խթան կհանդիսանա երիտասարդներին խաղերի նախագծման ոլորտ ներգրավելու համար: «Մեր նպատակն է ոչ միայն աջակցել առաջնությանը, այլ նաեւ նոր կադրեր բացահայտել մեզ համար», - ասել է Հարություն Համբարձումյանը:
«Բաց խաղ» համակարգչային եւ բջջային խաղերի նախագծման 4-րդ առաջնության արդյունքները կամփոփվեն հոկտեմբերի վերջին:

14:29 | 10.04.14 | Новости | 3204
Союз предприятий информационных технологий (UITE) совместно с компанией Orange Armenia объявили сегодня о старте 4-го первенства проектирования компьютерных и мобильных игр «Открытая игра».
Первенство будет проведено в 4 этапа. В состав жюри вошли специалисты по компьютерному проектированию, программисты, дизайнеры из таких компаний как, Orange Армения, Plexonic, Triada, Frismos, Zoom Graphics, HitBits. При содействии членов жюри участники смогут в течение 4-х этапов первенства развивать свои проекты, окончательный вариант работ будет представлен на выставке.
Первенство пройдет по 8 номинациям: «Лучшая игра», «Лучшая мобильная игра», «Лучший Game Play (сценарий)», «Новаторство», «Лучший дизайн», «Лучшее 3D решение», «Первенство юниоров» и «Народная награда». Призовой фонд первенства составляет 3 млн. драмов, которые будут разделены между победителями.
Для участия в «Открытой игре» необходимо до 12 октября зарегистрироваться на сайте www.opengame.am. Те участники, которые зарегистрируются до 15 июня, получат консультацию членов жюри, а также смогут принять участие в мастер-классах.
Руководитель отдела спонсорских проектов компании Orange Армения Лилит Мартиросян сказала, что «Открытая игра» не предусматривает возрастных ограничений.
«Это первенство уже стало доброй традицией. Увеличивающееся с каждым годом число участников свидетельствует о том, что проектирование игр - достаточно развивающаяся сфера в Армении, у которой большой потенциал»,- сказала Лилит Мартиросян.
Директор Союза предприятий информационных технологий Карен Варданян сказал, что целью проведения первенства является развитие сферы проектирования игр, а также выход на международный рынок.
В этом году главным спонсором «Открытой игры» выступает компания «СофтКонстракт». Гендиректор компании Арутюн Амбарцумян сказал, что первенство станет стимулом для вовлечения молодежи в процесс проектирования игр. «Наша цель – не только содействие проведению первенства, но и выявление новых кадров для нашей компании»,- сказал он.
Результаты 4-го первенства проектирования компьютерных и мобильных игр «Открытая игра» будут подведены в конце октября.