13:13 | 08.07.14 | Նորություններ | 4982
ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարության եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համագործակցությունը նշանավորվել է համատեղ իրականացվող նորարարական եւս մեկ ծրագրով: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ծրագրի իրականացման համար տրամադրել է իր՝ Հայաստանում ամենաընդարձակ ռադիոծածկույթը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաեւ ԱԻՆ-ին է տրամադրել բջջային գերժամանակակից 100 հեռախոս (փոխանցման բարձր արագություններ եւ որակյալ տեսանկարահանում ապահովող Alcatel One Touch C5 սմարթֆոն), որն օգտագործվում է դեպքի վայրից ՀՀ ԱԻՆ ճգնաժամային կառավարման կենտրոն (ՃԿԿ) տեսապատկերային օպերատիվ տվյալներ փոխանցելու համար:
Դեպքի վայր ժամանելուն պես՝ փրկարարական խմբի անդամներից մեկն իրականացնում է դեպքի համակողմանի նկարահանում, որն իրական ժամանակի ռեժիմով, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի 2G եւ 3G/DC HSDPA ցանցերի միջոցով փոխանցվում է ԱԻՆ ՃԿԿ: Օպերատիվ տեսակապի հաստատումը ՃԿԿ-ում գտնվող համապատասխան մասնագետներին թույլ է տալիս վիրտուալ տեղափոխվել դեպքի վայր: Իրավիճակի եւ փրկարարական գործողությունների ամբողջական պատկեր ստանալու հնարավորությունը ՃԿԿ-ին օգնում է՝ իրավիճակի ճշգրիտ գնահատման, փրկարարական ջոկատի աշխատանքների արդյունավետ համակարգման, անհրաժեշտության դեպքում՝ ուղղորդելու, լրացուցիչ ռեսուրսներ ներգրավելու եւ այլ օպերատիվ որոշումներ կայացնելու գործում:
Բացի ճգնաժամային իրավիճակի կամ դեպքի ընթացիկ մոնիտորինգն ու վերահսկումը, փրկարարական գործողությունները, ինչպես նաեւ այլ ծառայությունների հետ համագործակցությունը նմանօրինակ իրավիճակներում է՛լ ավելի արդյունավետ եւ համակարգված դարձնելու նպատակով, ներդրված նոր համակարգը թույլ է տալիս ՃԿԿ-ում գտնվող հատուկ սերվերում նաեւ արխիվացնել դեպքի վայրից ստացված տեսանյութերը՝ իրականացված փրկարարական գործողությունները հետագայում համակողմանիորեն վերլուծելու, թիմային եւ անհատական ջանքերին փորձագիտական գնահատական տալու համար: Արխիվացված նյութերը կօգտագործվեն ուսուցողական նպատակներով, ինչպես նաեւ կունենան ապացուցողական նշանակություն:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն աջակցում է Արտակարգ իրավիճակների նախարարությանը՝ արտակարգ իրավիճակներում արագ արձագանքման ազգային համակարգը կատարելագործելու գործում: Բազմիցս է ապացուցվել, որ արտակարգ իրավիճակներում ադյունավետ արձագանքման համակարգի առկայությունը կարող է էականորեն նվազեցնել ու անգամ կանխարգելել բացասական հետեւանքները: Արտակարգ իրավիճակների կանխարգելման նպատակով անվճար հիմունքներով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը նաեւ տրամադրել է իր մրցակցային առավելություններից հիմնականը՝ Հայաստանում ամենաընդարձակ ռադիոծածկույթը՝ 2G եւ 3G/DC HSDPA ցանցերով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

13:13 | 08.07.14 | News | 4973
The cooperation between Ministry of Emergency Situations of RA and Armenia’s leading telecommunications operator VivaCell-MTS was marked by just another joint innovative program. VivaCell-MTS has provided the widest coverage in Armenia for the implementation of the program.
Also VivaCell-MTS has supplied the MES with 100 state-of-the-art mobile phones (Alcatel One Touch C5 smartphones, providing high speed data traffic and an opportunity to take videos with high quality), which are used to transfer up-to-date information immediately from the scene of the accident to RA MES CMC.
On arriving at the scene of the accident, one of the rescue group members takes a video of the accident which is transferred to MES CMC via VivaCell-MTS 2G and 3G/DC HSDPA networks in real time. The setting of the operative video connection allows the specialists at the CMC to virtually move to the scene of the accident. The opportunity of having the total picture of the situation and rescue operations helps CMC to adequately assess the situation, effectively coordinate the works of the rescue group, and, if necessary, steer the operation and involve additional resources, as well as make other operative decisions.
Besides monitoring and controlling the crisis situation or the accident, the newly set system also enables to archive videos received from the scene of the accident in the special server of MES for a thorough analysis of rescuing activities and for a further expert evaluation of teamwork and individual efforts to make rescue operations, as well as the cooperation with other services even more effectively and in more systematized way in similar situations. The archived material will also be used for teaching purposes and will serve as proofs.
“VivaCell-MTS supports the Ministry of Emergency in its efforts to improve national capacity of emergency response. It has been proved many times that effective systems of emergency response can considerably reduce the vulnerability of the population. To this end, VivaCell-MTS also renders on free of charge basis its major distinctive capability – the widest in Armenia 2G and 3G/DC HSDPA networks,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.