13:09 | 15.07.14 | Նորություններ | 3287
2014 թ. վերջում-2015 թ. սկզբում ԱՊՀ երկրները նախատեսում են համաձայնագիր ստորագրել միջազգային կապի, այդ թվում՝ ռոումինգի ծառայության մատուցման միջоպերատորական փոխհաշվարկների իրականացման սկզբունքների մասին:
Ինչպես հաղորդում է Ինտերֆաքսը, այդ մասին ասել է Ղազախստանի կապի եւ տեղեկատվության պետական գործակալության ղեկավար Ասկար Ժումագալիեւը Աստանայում կայացած Տարածաշրջանային համագործակցության կապի վարչությունների ղեկավարների հանդիպումից հետո:
Նրա խոսքով, այդ համաձայնագրի իրագործումը ապագայում թույլ կտա ԱՊՀ պետություններում իջեցնել ռոումինգի սակագները:
Տարածաշրջանային համագործակցությունը միավորում է 12 երկրներ (Ադրբեջան, Հայաստան, Բելառուս, Վրաստան, Ղազախստան, Ղրղզստան, Մոլդովա, Ռուսաստան, Տաջիկստան, Թուրքմենիա, Ուզբեկստան, Ուկրաինա): Դիտորդների կարգավիճակում Տարածաշրջանային համագործակցության աշխատանքին մասնակցում են Բուլղարիան, Լատվիան, Լիտվան եւ Էստոնիան:

13:09 | 15.07.14 | Новости | 3324
Страны СНГ в конце 2014 - начале 2015 года планируют подписать соглашение о принципах осуществления межоператорских взаиморасчетов при оказании услуг международной связи, в том числе в роуминге.
Как сообщает Интерфакс, об этом сообщил глава госагентства по связи и информации Казахстана Аскар Жумагалиев по итогам заседания глав администраций связи Регионального содружества, проходящего в Астане.
По его словам, реализация этого соглашения позволит в будущем снизить стоимость разговоров в роуминге в государствах СНГ.
Региональное содружество объединяет администрации связи 12 стран на правах полноправных участников (Азербайджан, Армения, Белоруссия, Грузия, Казахстан, Киргизия, Молдавия, Россия, Таджикистан, Туркмения, Узбекистан и Украина). Со статусом наблюдателей в работе содружества участвуют Болгария, Латвия, Литва и Эстония.