15:31 | 22.07.14 | Նորություններ | 4390
«Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագիրն իրագործող «Արս լունգա» դուետը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր հովանավորության շնորհիվ թողարկել է «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա»-ի II մասը (ստեղծագործություններ դաշնամուրային տրիոյի համար):
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հպարտությամբ է աջակցում հայկական մշակույթի պահպանմանն ուղղված նախաձեռնություններին: «Հայ կամերային երաժշտության անթոլոգիա» ծրագիրն անչափ կարեւոր է ոչ միայն հայկական կամերային երաժշտության հարուստ ժառանգությունը մեկ տեղում հավաքելու եւ պահպանելու առումով: Ստեղծված ձայնադարանը հիանալի միջոց է ապագա սերունդների համար` մեր երաժշտությունն ուսումնասիրելու, ինչպես նաեւ ամբողջ աշխարհում այն ճանաչելի դարձնելու համար»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ձայնագրությունների ժողովածուները նախատեսված չեն վաճառքի համար: Թողարկված ձայնագրությունների ժողովածուները տրամադրվելու են աշխարհի խոշոր համալսարանների գրադարաններին, երաժշտական փառատոներին, երաժշտական քոլեջներին եւ ինստիտուտներին:
«Արս լունգա» դուետը նախատեսում է շարունակել ձայնագրությունների շարքը` համալրելով այն հայ կոմպոզիտորների այլ կամերային ստեղծագործություններով. դաշնամուրային կվարտետ, կվինտետ եւ այլն:

15:31 | 22.07.14 | Новости | 4460
Благодаря генеральному спонсортству компании “ВиваСел-МТС”, осуществляющей издание «Антологии армянской камерной музыки”, дуэт “Арс Лунга” издал вторую часть Антологии (произведения для фортепианного трио).
«ВиваСел-МТС с гордостью помогает инициативам, направленным на сохранение армянской культуры. Программа “Антология армянской камерной музыки” чрезвычайно важна не только с точки зрения собрания и сохранения богатого наследия армянской камерной музыки. Созданная фонотека предоставляет будущим поколением  великолепную возможность для изучения нашей музыки, а также является способом сделать ее узнаваемой на весь мир»,- отметил гендиректор ВиваСел-МТС Ральф Йирикян.
Записи не предназначены для продажи. Изданные сборники будут предоставлены библиотекам крупных университетов мира, музыкальным фестивалям, музыкальным колледжам и институтам.
Дуэт «Арс Лунга» намерен продолжить записи, пополняя их другими камерными произведениями армянских композиторов.