12:53 | 24.07.14 | Նորություններ | 4264
Գեղարքունիքի մարզի շուրջ 2,800 բնակիչներ օգտվել են Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ ծրագրից, որի նպատակն էր մարզի բնակիչների համար անցկացնել անվճար ակնային զննումներ եւ իրականացնել բուժումներ սոցիալապես անապահով անձանց համար:
Ակնային զննումներն իրականացրել են ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերը: Հետազոտված շուրջ 2,800 բնակիչներից 470-ն ուղեգրվել է խորացված ստուգումների Աչքի շարժական հիվանդանոց (ԱՇՀ): Նրանցից 195 –ն արդեն իսկ ստացել են վիրահատություն կամ լազերային բուժում Մարտունիում եւ Վարդենիսում կայանած Աչքի շարժական հիվանդանոցում: Այս պահին վիրահատություններ են իրականացվում նաեւ Ճամբարակում, որոնց թիվը ծրագրի ավարտին կհասնի 50-ի:
«Արդեն չորրորդ տարին է, ինչ մենք համագործակցում ենք Հայկական Ակնաբուժության Նախագծի հետ, եւ հասցրել ենք այցելել Հայաստանի բոլոր մարզեր, իսկ որոշ մարզեր` նույնիսկ երկու անգամ: Orange Հիմնադրամը հպարտությամբ է սատարում այս լայնամասշտաբ ծրագրի իրականացմանը, որը կոնկրետ ու շոշափելի փոփոխություններ է բերում Հայաստանի մարզերում բնակվող մարդկանց ու նրանց ընտանիքների կյանքում: Հուզմունքով ու ուրախությամբ ենք տեսնում այն մարդկանց, ովքեր վերգտնում են աչքի լույսը՝ վերադառնալով լիարժեք կյանքի»,- ասել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
«Գեղարքունիքի մարզում աշխատում ենք երկրորդ անգամ, չնայած, որ 2003 թ. սկսած արդեն վեցերորդ շրջայցն ենք իրականացնում Հայաստանում: Ուրախ ենք, որ մեր ծառայություններից այս անգամ օգտվեցին նաեւ Գեղարքունիքի առավել խոցելի շրջանների բնակիչները, եւ ՀՀ մնացած բոլոր մարզերի բնակիչներին մեր կողմից առաջարկվող բժշկական ծառայությունները հասանելի դարձան նաեւ նրանց համար: Ըստ շարժական հիվանդանոցում աշխատող մեր վիրաբույժի՝ Ասատուր Հովսեփյանի, հիվանդների հոսքը նախատեսվածից ավելին էր, իսկ ակնային հիվանդությունների ծանրության աստիճանը` բավականին բարդ»,- ասել է ՀԱՆ-ի հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը:
Ծրագիրը Գեղարքունիքի մարզում նախաձեռնվել է ՀՀ առողջապահության նախարարության հատուկ խնդրանքով՝ ներառելով Գեղարքունիքի առավել աղքատ բնակավայրերը: Այն մաս է կազմում Հայկական ակնաբուժության նախագծի եւ Orange Հիմնադրամի համատեղ 2014թ. ընդարձակ ծրագրի, որի շրջանակներում ընդհանուր առմամբ Հայաստանի հինգ մարզերում նախատեսվում է հետազոտել 11,300 մեծահասակների եւ 4,600 երեխաների, տրամադրել շուրջ 2,000 ակնոց: Շարժական հիվանդանոցը պատրաստ է իրականացնել ավելի քան 1,000 վիրահատություն եւ լազերային բուժում: Ակնային զննումներին զուգահեռ՝ մարզերի դպրոցներում կազմակերպվելու են նաեւ ակնային խնամքի վերաբերյալ հանրակրթական դասընթացներ:

12:53 | 24.07.14 | News | 4265
Around 2800 inhabitants of Gegharqunik region have benefitted from Orange Foundation and Armenian Eye Care Project (AECP) joint project, which aimed on conducting free eye screenings for inhabitants of the region and provide medical treatment to socially vulnerable people.
Eye screenings have been conducted by AECP ophthalmological groups. 470 from 2800 screened inhabitants have been sent to Mobile eye care hospital (MEH) for in-depth medical examinations. Surgeries or laser treatments have already been provided to 195 people in Mobile eye care hospitals stationed in Martuni and Vardenis. At the moment the surgeries are being conducted in Chambarak as well. At the end of the project the number of such surgeries will reach 50.
“It is already the fourth year we are cooperating with Armenian Eye Care Project. We have visited to all regions of Armenia and some regions were visited even twice. Orange Foundation proudly supports implementation of this large-scale project, which brings concrete and tangible changes in inhabitants of the regions of Armenia and their families’ lives. With excitement and great relish we see the people, who regained their eye sight and return to their normal life.” said Lilit Martirosyan, General Secretary of Orange Foundation.
“It is the second time we are working in Gegharqunik region, despite the fact that starting from 2003 we make our sixth tour in Armenia. We are glad that this time the inhabitants of the most vulnerable areas of Gegharqunik region have benefitted from our services and that medical services suggested by us to inhabitants of all the rest regions of the RA were available for them as well. According to our surgeon Asatur Hovsepyan, who works in mobile hospital, the flow of patients exceeded all forecasts and the eye diseases severity level was high enough.”said AECP Armenian office director Nune Yeghiazaryan.
The project in Gegharqunik region has been arranged considering the special request of the Ministry of Health of the RA by including the most indigent settlements of Gegharkunik region. It is the part of a 2014 large-scale joint project between Armenian Eye Care project and Orange Foundation. Within the frames of this project overall in 5 regions of Armenia medical examinations of 11 300 adults and 4 600 children and provision of around 2000 eye glasses are foreseen. Mobile hospital is ready to perform more than 1000 surgeries and laser treatments. At the same time the comprehensive special classes on eye care will be organized in regions’ schools.