17:33 | 13.10.14 | Նորություններ | 2914
Orange Հիմնադրամն ամփոփել է 2014թ.-ի մարտին Արագածոտնի մարզի Հարթավան գյուղում մեկնարկած իր առաջին «Մեկ գյուղ» ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների արդյունքները:
2014թ.-ին Orange Հիմնադրամն այս նախաձեռնությանը հատկացրել է շուրջ 55 միլիոն դրամ: Ծրագրով նախատեսված լայնածավալ աշխատանքներն իրականացվել են «Շեն» բարեգործական կազմակերպության կողմից:
«Մեկ գյուղ» ծրագրի շրջանակներում Հիմնադրամը յուրաքանչյուր տարի զգալի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում մեկ գյուղական համայնքի համալիր զարգացմանը: Մասնավորապես, այս նախաձեռնությունն ուղղված է ընտրված գյուղական համայնքներում տնտեսական գործունեության կայուն զարգացմանը եւ աշխատատեղերի ստեղծմանը, ինչպես նաեւ կրթական ու առողջապահական ենթակառուցվածքների բարելավմանը:
«Արդեն ավելի քան հինգ տարի է, ինչ մեր գործընկերների հետ համատեղ գյուղական համայնքներում իրականացնում ենք տեղի արտադրական ենթակառուցվածքների զարգացման, սպորտային համալիրների, մանկապարտեզների, համակարգչային սրահների կահավորման ծրագրեր: Այժմ «Մեկ գյուղ» նախաձեռնությամբ մենք միաժամանակ անդրադառնում ենք գյուղական համայնքների տնտեսական, առողջապահական եւ կրթական ոլորտներում առկա խնդիրներին», - ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ծրագրի շրջանակում նոր խողովակաշարի կառուցման միջոցով լուծվել է համայնքի ոռոգման համակարգի արդյունավետության բարելավման խնդիրը: Վերանորոգվել եւ կահավորվել է գյուղի մանկապարտեզը: Գյուղի երիտասարդ բնակիչների համար վերակառուցվել են ֆուտբոլի եւ վոլեյբոլի խաղահրապարակները:
Համայնքի բուժկետը համալրվել է նոր սարքավորումներով, իսկ բուժանձնակազմի համար կազմակերպվել են մասնագիտական վերապատրաստման դասընթացներ:
Ծրագրի պաշտոնական բացմանը ներկա գտնվող հյուրերի թվում էին Հայաստանում Ֆրանսիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպանը, Արագածոտնի մարզպետը:

17:33 | 13.10.14 | News | 2916
Orange Foundation has summarized the work completed in the frame of its first “One Village” project, launched in Hartavan in March, 2014.
Orange Foundation has allocated in 2014over 55MAMD for this initiative. The large scope of the work envisaged by the project has been implemented by Shen charitable NGO.
The “One Village” project addresses the development of sustainable economic activities and jobs, the improvement of infrastructures or of education and healthcare facilities of the selected communities.
"Already for 5 years together with our partners, we have been developing local production facilities, equipped numerous sport complexes, kindergartens and computer rooms. Now with the “One Village” initiative, we are at the same time addressing issues in the economic, healthcare, and educational domains of the rural communities",- said Francis Gelibter, Chairman of the Board of the Orange Foundation.
The project has as well addressed the irrigation efficiency of the community, by renovating the local water distribution system and constructing a new pipeline. The village kindergarten has been reconstructed and furnished. Football and volleyball playgrounds have been reconstructed and put at the disposal of the young inhabitants of the village. A medical point has been equipped, and professional trainings for the nurses organized.
The Ambassador of France in Armenia and the Head of Aragatsotn region have been amongst the guests present at the official opening of the project.