10:24 | 24.10.14 | Նորություններ | 5511
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցությունը շարունակվում է (ֆոտոշարք)
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության  շնորհիվ, սահմանամերձ Երվանդաշատ գյուղի 8 ընտանիքի համար ընթացիկ տարին դարձել է հիշարժան. լուծվել է նրանց համար գերխնդիր դարձած տան հարցը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության աշխատակիցները եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը հերթական այցելությամբ Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ եւ Մարգարա գյուղերի եւս 5 ընտանիքի հետ կիսել են նրանց երջանկությունը: Արմավիրի մարզի Երվանդաշատ եւ Մարգարա գյուղում այս տարի 9 ընտանիք ձմեռը դիմավորելու է առանց մտահոգությունների, հաստատակամ ու անհոգ:
«Հայրենիքը սուրբ հասկացություն է, ամենավեհը գաղափարներից: Հայրենիքը մեր ինքնության  հիմնաքարն է: Միեւնույն ժամանակ՝ այն նույնքան շոշափելի է, որքան մեզ շրջապատող իրերը: Հայրենիքը գյուղացու կողմից մշակվող բերրի հողն է, դրանից ստացվող բարիքը, բնության հետ ներդաշնակ ապրող գյուղացին, մայր հողին կպած ուժեղ ընտանիքները, որ սերնդեսերունդ փոխանցում են հողը մշակելու արվեստը՝ իրենց ծննդավայրի հանդեպ սիրո հետ շաղախված: Հայրենիքը օդն է, որ շնչում ենք, հովվի աչքերն են՝ պարզ, ինչպես այն աղբյուրի ջուրը, որից նա իր ծարավն է հագեցնում: Հայրենիքը հավաքական այն հավատամքն է, որ մեզնից յուրաքանչյուրը՝ այսօրվա հայը, պետք է մնա այստեղ եւ իր նախնիների սրբազան հողը փոխանցի իր երեխաներին: Մեր Հայրենիքը պահպանելու համար պետք է աշխատենք, աշխատենք ջանասիրաբար, զօր ու գիշեր, առանց ջանք խնայելու: Պետք է կառուցենք՝ գիտակցելով, որ ամեն կառուցած տան հետ մենք նորոգում ենք մեր հավատը: Ոչ ոք դա չի անելու մեր փոխարեն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Նվազագույնը, որ մեզնից յուրաքանչյուրը կարող է անել այս մարդկանց համար այն է, որ ստեղծենք կենցաղային տարրական պայմաններ, ամուր տանիք ու կայուն պատեր: Հայ մարդու համար տունն ավելին է, քան կացարանը, ու մենք փորձում ենք անել հնարավորը, որպեսզի եւս մի քանի հայ ընտանիք ձերբազատվի  անմխիթար պայմաններում ապրելու հոգսից»,- ասել է Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
«Արդեն մեկ ամիս կլինի, ինչ մեր համագյուղացիներից մի քանիսն ավարտել են իրենց տան շինարարությունը: Մենք ակնածանքով էինք նայում այդ գործընթացին ու ինչ-որ տեղ նաեւ հուսահատվում` մտածելով, թե կգա՞ արդյոք այն պահը, որ մենք էլ ավարտենք մեր տան վերանորոգումը եւ վերջապես զգանք ապահով ու բարեկեցիկ ապրելու բերկրանքը: Այսօր այդ հուսահատությունից ոչինչ չի մնացել»,-ասել է Ծովինար Գրիգորյանը:
Ծրագրի շրջանակներում Արմավիրի մարզում այս տարի  վերանորոգվել է 6, ավարտին հասցվել 2 կիսակառույց տան շինարարություն  եւ գնվել է մեկ տուն:
Սահմանամերձ գյուղերում բնակարանաշինության ամբողջ ծրագրի համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 55 մլն դրամի ներդրում, իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» իրականացնում է ծրագիրը:

10:24 | 24.10.14 | News | 5630
Owing to the partnership between VivaCell-MTS and Fuller Center for Housing Armenia the current year has become prominent for eight families – has been solved their top priority issue - the housing problem.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, staff members from the company and Fuller Center for Housing Armenia team had a regular visit to Armavir region, the villages of Yervandashat and Margara sharing with five families their happiness.
Nine families from Armavir region, the villages of Yervandashat and Margara, will meet the winter without worries and concerns.
“Fatherland is a sacred idea, the purest of all the beliefs. It is the fundament upon which our identity relies on. Yet it is tangible as anything else around us. It’s about soil cultivated by the farmer and the harvest that the land yields, it’s about village kids who live in harmony with the nature, it’s about strong families who pass their knowledge of land cultivation from generation to generation together with their love for the birthplace. Fatherland is the air that we breathe; it’s the eyes of the young shepherd, clean as the spring water he drinks. Fatherland is the cumulative belief that each of us, nowadays Armenians, should hold: we are the means to pass this holy land inherited from our ancestors to our children. For preserving our Fatherland, we have to work a lot, day and night, sparing no effort. We have to build – and with each of the houses that we build, we rebuild our belief. No one else will do this for us”, said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian
“The least each of us can do for these people is to create basic housing conditions, safe roof and solid walls. For an Armenian the home is more than a place to live in and we try to do the possible to make more families live without the concern of living in comfortless conditions”, said Ashot Yeghiazaryan, Fuller Center for Housing Armenia president.
“It is already a month that some of our fellow villagers have already finished the construction of their homes. We were feeling awe following the process, sometimes we were getting discouraged thinking whether the day when we finish the renovation of our house would come or not, whether we would feel the happiness of living in a safe and decent home. Now the sense of despair has disappeared’’, said Tsovinar Grigoryan.
In the frames of this project 6 houses were renovated, 2 half-built houses completed and one house purchased in Armavir region.
VivaCell-MTS has invested 55 million AMD for the housing project in the borderland villages of Armenia and Fuller Center for Housing Armenia has undertaken the implementation of the project.