11:30 | 07.11.14 | Նորություններ | 5663
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը սկսում են նոր նախագիծ «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակներում:
Հիմնադրամը եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը Արարատի մարզի Շաղափ, Լանջանիստ եւ Ուրցաձոր համայնքներում սկսել են տեղադրել տարածքի հսկողություն իրականացնող «էլեկտրական հովիվներ»:
Միջոցառման ընթացքում, «Էլեկտրական հովիվ» արտադրող առաջին՝ Գալլագեր կազմակերպության ներկայացուցիչը` Հենկ Բլակը, ներկայացրել է նորարարական համակարգի աշխատանքը: Նա Հայաստան է հրավիրվել FPWC-ի աշխատակազմի եւ շահառուների վերապատրաստման նպատակով:
Արեւային «էլեկտրական հովիվը» արդյունավետ միջոց է՝ գիշատիչների որսը կանխելու, ընտանի կենդանիների եւ անասնագոմերի պաշտպանության համար: Էլեկտրական այս ցանկապատը հրաշալի միջոց է նաեւ նորատունկ այգիներ եւ դաշտեր պաշտպանելու տեսանկյունից: Առաջարկվող մեթոդը մարդ–վայրի բնություն հակամարտությունը նվազեցնելու եւ ներդաշնակություն ստեղծելու ժամանակակից, արդյունավետ լուծում է:
«Առաջին անգամ Հայաստանում անասնապահները պայքարում են գիշատիչների դեմ նման միջոցներով: Լանջանիստ, Ուրցաձոր եւ Շաղափ գյուղերի անասնապահները այժմ կարող են ապրել առանց վախի՝ իրենց ունեցվածքի կամ կյանքի համար: Ամենակարեւորն այն է, որ ցանկապատի վրա ծախսվող էլեկտրականությունը ստացվում է արեւային էներգիայից՝ առանց ավելորդ բեռ դառնալու գյուղական համայնքների սուղ բյուջեի համար: Այս ծրագիրը, ինչպես հիմնադրամի հետ համատեղ իրականացվող շատ այլ նախագծեր, կյանքի է կոչվում համայնքի աջակցությամբ, մարդկանց հետ ձեռք ձեռքի, քանի որ սա միակ ճանապարհն է դեպի կայուն զարգացում: Այս ծրագրերը ուսուցանում եւ նախապատրաստում են մարդկանց», - ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

11:30 | 07.11.14 | Новости | 5755
Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и главный партнер фонда компания ВиваСелл-МТС начинают осуществление нового проекта в рамках программы «Альтернативная энергия».
Совместно с ВиваСелл-МТС Фонд начал установку современных «электронных пастухов» в общинах Шагап, Ланджанист и Урцадзор Араратского марза.
В ходе официального мероприятия представитель компании-производителя электронных пастухов Gallagher Хенк Блак представил работу инновационной системы. Он был приглашен в Армению, чтобы обеспечить переподготовку сотрудников FPWC, а также бенефициариев проекта.
Солнечные «электронные пастухи» являются прекрасным средством для того, чтобы обезопасить животных и хлева от хищников. Такая электрическая ограда может быть также прекрасным средством для защиты насаждений. Предлагаемый метод является удачным решением проблемы минимизации противостояния человека и дикой природы.
«Впервые армянские фермеры будут бороться с хищниками таким способом. Скотоводы Шагапа, Ланджаниста и Урцадзора отныне смогут жить без страха за свою жизнь или свое имущество. Но главное, что электричество, необходимое для работы ограды, генерируется из солнечной энергии, и это не создаст проблем для и без того небольших сельский бюджетов. Этот проект, как и другие проекты фонда, осуществляется в тесном сотрудничестве с общинами, при участии их жителей, так как это единственный путь к стабильному развитию. Наш проект обучает и готовит людей», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.