11:12 | 04.12.14 | Նորություններ | 5007
«ԱրմենՏել» ընկերության նախկին գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն դիմել է լրագրողներին իր ֆեյսբուքյան էջի միջոցով:
«Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում հայաստանյան ինտերնետային որոշ միջոցների կողմից պատվիրված տեղեկատվական հարձակումներ են իրականացվում, որոնք կոչված են վարկաբեկելու անձամբ ինձ եւ «ԱրմենՏելի» որոշ ռուսաստանցի աշխատակիցների, ովքեր աշխատել են 2009-2013թթ.: Փաստացի, նպատակաուղղված տեղեկատվական պատերազմ է տարվում, որի նպատակն է բացասական կարծիք ձեւավորել ՌԴ քաղաքացիների մասին՝ նրանց ներկայացնելով որպես հանցագործների, «գող-ավազակների» կերպար կերտել: Իսկ իրականում դա արվում է խնդիրների իրական աղբյուրներից հասարակական կարծիքը շեղելու, ավելի ճիշտ կլինի ասել՝ որոշ գործիչների «մութ գործերը» ծածկելու համար, ինչպես ԱրմենՏել-ում, այնպես էլ դրանից դուրս»,- ասվում է Կլիմկոյի հայտարարության մեջ:
«Դրա հետ մեկտեղ զարմանալի է, թե որտեղից են այդ ԶԼՄ-ները տեղեկություններ ստանում, այն դեպքում, երբ գոյություն ունի քննության գաղտնիություն: Սենսացիաներին կարոտ մյուս լրատվամիջոցներն առանց մտածելու վերահրապարակում կամ յուրովի մեկնաբանում են այդ տվյալները՝ սուտ կամ սխալ տեղեկատվություն տարածելով, ինչով օժանդակում են բացասական հասարակական կարծիքի ձեւավորմանը՝ մոռանալով, որ անմեղության կանխավարկածը դեռ ոչ ոք չի վերացրել: Այդ կապակցությամբ կուզենայի հայտարարել, որ ես մի քանի հայտեր եմ ներկայացնելու պատվի, արժանապատվության ու գործարար համբավի պաշտպանության հետ կապված զանգվածային մի քանի միջոցների դեմ, որոնք նախաձեռնում են նման հրապարակումները: Ուզում եմ նաեւ ուշադրություն հրավիրել այն փաստի վրա, որ ՀՀ իրավապահ մարմիններն արդեն 4 ամիս է մերժում են իմ պաշտպանվելու իրավունքը` թույլ չտալով փաստաբաններին զբաղվել այս գործով: Դատարան հայտ եմ ներկայացրել պաշտպանվելու իմ սահմանադրական իրավունքը վերականգնելու պահանջով»,- հայտարարել է ԱրմենՏել-ի նախկին գլխավոր տնօրենը:

Former ArmenTel CEO Igor Klimko
“Over the past several months, some Armenian news agencies carry out sponsored information attacks striving to discredit me personally as well as some Russian associates of ArmenTel who worked over 2009-2013. In fact, a targeted information war is going on which is aimed at forming a negative public opinion on Russian citizens as of transgressors, creating an image of “robbers and plunderers”, but which are meant for diverting public attention from real sources of problems, or to be more precise, covering “shady dealings” of some persons within ArmenTel and outside of it”, Klimko’s statement reads.
“However, it’s surprising where the resources get the information while there is a secrecy of investigation. Other mass media outlets, greedy for sensations, reprint or interpret the articles in their own way without much thought, provide unverified and false information and thus lead to formation of negative public opinion. Thus, they forget about presumption of innocence. In this regard, I would like to state that I will file several lawsuits on defense of honor, dignity and business reputation against the media outlets which initiate such publications. I would also like to call attention to the fact that for already 4 months, Armenian law enforcement agencies illegally deny me the right of defense not permitting lawyers to embark on the case. I personally filed a claim on restoring my constitutional right to defense”, stated former ArmenTel top manager.