14:41 | 05.12.14 | Նորություններ | 6769
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում իրականացվող երկու նախագծերի արդյունքները:
Առաջին նախագծի շրջանակում Ուրցաձոր համայնքի Զորավար Անդրանիկ փողոցում տեղադրվել են արտաքին լուսավորության 70 լուսադիոդային (LED) լուսատուներ: Երկրորդ նախագծի շրջանակում գյուղում ստեղծվել եւ վերանորոգվել են երեք հյուրատներ, որոնցից երկուսում տեղադրվել են արեւային ջրատաքացուցիչներ:
Կատարված աշխատանքները ներկայացվել են Ուրցաձոր համայնքում կազմակերպված միջոցառման ընթացքում, որին ներկա էին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Ուրցաձոր համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Անդրեասյանը եւ համայնքի բնակիչները:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը բարձր է գնահատում Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի այս նախաձեռնությունը. բնապահպանական որոշ խնդիրների նորարարական լուծում առաջարկելուց բացի, այն ունի կարեւոր մեկ այլ առաքելություն: Այս ծրագիրը գյուղական համայնքների զարգացման հիանալի մոդել է, որտեղ գյուղացին ներգրավվում է որպես համագործակցող կողմ եւ ակտիվ մասնակցում է ծրագրի իրականացմանը: Համոզված եմ, որ կատարված աշխատանքի արդյունքը տեսնելը եւ սեփական հողի վրա արժանապատիվ եւ ազնիվ կյանքով ապրելու հնարավորություն ունենալը խրախուում են մարդուն, որպեսզի նա ավելի շատ սիրի իր երկիրը եւ չմտածի հեռանալու մասին»,-նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

14:41 | 05.12.14 | Новости | 6834
Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и главный партнер фонда - компания ВиваСелл-МТС, представили результаты двух проектов, осуществляемых в рамках совместной программы «Альтернативная энергия».
В рамках первого проекта на улице Зоравар Андраник общины Урцадзор установлены 70 светодиодных (LED) ламп внешнего освещения. В рамках второго проекта отремонтированы три гостиницы, в двух из которых установлены солнечные водонагреватели.
Реализованные работы были представлены на мероприятии, организованном в общине Урцадзор, на котором присутствовали гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, основатель FPWC Рубен Хачатрян, руководитель сельской общины Рафик Андреасян и жители села.
«ВиваСелл-МТС высоко ценит эту инициативу Фонда защиты дикой природы и культурных ценностей: помимо того, что она предлагает новые инновационные экологические решения, у нее есть еще одна важная миссия. Эта программа представляет собой прекрасную модель развития сельских общин, в которой жители сел становятся равноправными участниками программы и активно участвуют в ее реализации. Уверен, что возможность видеть плоды своей работы и жить честно и достойно на своей земле поможет людям еще больше любить свою страну и не думать об эмиграции», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.