11:47 | 18.12.14 | Նորություններ | 4864
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «Հայաստանի մանուկներ հիմնադրամ»-ի (COAF) համատեղ ծրագրի արդյունքում բացվել է կրթության արդի պահանջներին համապատասխանող հինգերորդ կրթասրահը Հայաստանում:
Լոռու մարզի Թումանյան համայնքի դպրոցի նորաբաց ստեղծագործարանը հագեցած է էլեկտրոնային գրատախտակով (smart board), համակարգիչներով, հատուկ շարժական կահույքով:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշում են, որ համատեղ այս ծրագրերը նպատակ ունեն նպաստել գյուղական համայնքների հավասարաչափ զարգացմանն ու դպրոցները համալրել տեղեկատվական տեխնոլոգիաներով:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւոր է համարում այն ամենը, ինչ վերաբերում է երեխաների կրթությանը եւ ապագային եւ աջակցություն է ցուցաբերում այդպիսի նախագծերի իրականացմանը: Մարզերում ապրող երեխաների համար հատկապես անհրաժեշտ է հասանելի դարձնել կրթական գործիքները, ինֆորմացիայի աղբյուրները, սատար կանգնել նրանց` պատշաճ կրթություն ստանալու գործում եւ հայրենիքում լիարժեք ապրելու եւ աշխատելու հնարավորություն ստեղծելու հարցում: Այս նախագիծը եւս մեկ քայլ է այդ նպատակներն իրականացնելու ճանապարհին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Թումանյան համայնքի դպրոցում սովորում է 124 աշակերտ: Հաշվի առնելով, որ Թումանյանը գտնվում է Երեւան-Թբիլիսի մայրուղու վրա, եւ նրա դիրքը ռազմավարական նշանակություն ունի, ստեղծագործարանը կծառայի ոչ միայն Թումանյանին, այլեւ Լոռու մարզի Թումանյանի ամբողջ տարածաշրջանի բնակչությանը:
2013-2014 թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ COAF-ի գործակցության արդյունքում ժամանակակից կրթասրահներ են բացվել Արմավիրի մարզի Սարդարապատ, Վանանդ եւ Հացիկ, Արագածոտնի մարզի Արտենի համայնքներում:

11:47 | 18.12.14 | Новости | 4944
В результате совместной программы ВиваСелл-МТС и фонда «Дети Армении» (COAF) в Армении открылся пятый учебный центр, соответствующий современным требованиям образования.
Творческая лаборатория, открытая в школе села Туманян Лорийского марза, оснащена электронной доской (smart board), современными компьютерами и специальной мобильной мебелью.
В ВиваСелл-МТС отмечают, что подобные совместные программы нацелены на равномерное развитие сельских общин и обеспечение школ информационными технологиями.
«ВиваСелл-МТС считает важным все, что касается образования и будущего детей, и оказывает поддержку реализации подобных программ. Для детей, живущих в регионах, особенно необходимо сделать доступными образовательные инструменты, источники информации. Важно поддерживать их в деле получения достойного образования и создания условий для полноценной жизни и работы на родине. Эта программа является еще одним шагом на пути осуществления этих целей»,- сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В школе общины Туманян обучаются 124 ученика. Учитывая, что Туманян расположен на автомагистрали Ереван-Тбилиси, лаборатория будет служить не только жителям села, но и жителям близлежащих общин.
В результате совместной деятельности ВиваСелл-МТС и COAF в 2013-2014 гг. современные образовательные центры были открыты в общинах Сардарапат, Вананд и Ацик Армавирского марза, а также Артени в Арагацотнском марзе.