17:25 | 23.12.14 | Նորություններ | 6566
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այսօր ամփոփել եւ ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները:
Նախագծի շրջանակում Պարույր Սեւակ գյուղի նախակրթարանում տեղադրվել է արեւային ջրատաքացուցիչ եւ էլեկտրական ջեռուցման համակարգ: Շնորհանդեսը կայացավ գյուղի նախակրթարանում, որն ունի 2 սենյակ եւ սպասարկում է 16 երեխայի: Միջոցառման հյուրերն էին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը եւ Պարույր Սեւակ համայնքի ղեկավար Էդուարդ Ստեփանյանը:
«Հին ժամանակներում իմաստուններն ասում էին, որ Երկրագունդը պետք է սիրել եւ պահպանել, քանի որ այն ոչ թե ժառանգել ենք մեր ծնողներից, այլ պարտք ենք վերցրել մեր երեխաներից: Բնությունն անչափ հարուստ է ռեսուրսներով, բայց մենք պետք է խնայողաբար օգտագործենք դրանք՝ հնարավորության դեպքում ընտրելով պակաս վնասակար կամ լիովին անվնաս տարբերակներ: Արդեն ամբողջ աշխարհն է գիտակցում էկոլոգիական աղետների պատճառներն ու դրանց հետեւանքների լրջությունը, եւ բազմաթիվ երկրներ պատասխանատու մոտեցում են ցուցաբերում շրջակա միջավայրի հանդեպ` օգտվելով այլընտրանքային էներգիայի աղբյուրներից: Սա ոչ թե առանձին երկրների, այլ ամբողջ մարդկության պայքարը պետք է լինի, եւ միանալով դրան՝ մեկ անգամ եւս հավաստում ենք մեր քաղաքակիրթ եւ գիտակից մոտեցումը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արեւային ջեռուցման եւ ջրատաքացուցիչ համակարգն ունի ջրատաքացուցիչ 2 կոլեկտոր, յուրաքանչյուրը՝ վակուումային 30 խողովակով (ընդհանուր՝ 60 հատ): Հայաստանում, ի դեպ, 70մմ տրամագծով վակուումային խողովակներն առաջին անգամ են գործարկվում (մինչ այժմ շահագործվող խողովակների տրամագիծը չի գերազանցել 58մմ-ը) եւ առավել արդյունավետ են: Վակուումային մեկ խողովակի երկարությունը 2.1մ է: Համակարգն ունի նաեւ 300 լիտր տարողությամբ երկկոնտուր ջերմափոխանակիչ բաք, ինչպես նաեւ ղեկավարման համակարգ` իր պոմպով: Բացի այդ, նախակրթարանում տեղադրվել է ջեռուցման էլեկտրական կաթսա՝ 15KW հզորությամբ եւ ջեռուցման ընդհանուր համակարգ՝ 8 հատ ջեռուցման մարտկոցով: Նախակրթարանում տեղադրված արեւային ջրատաքացուցիչը ջեռուցման էներգաարդյունավետ եւ բնապահպանական տեսանկյունից արդարացված միջոց է: Այս համակարգը ձմռանը 50-60%-ով նվազեցնում է ջեռուցման ծախսը, իսկ ամռանը` 100%-ով տաք ջրի ծախսը: Ծրագրի շնորհիվ սպասվում է նաեւ նախակրթարան հաճախող երեխաների քանակի աճ:
Պարույր Սեւակ գյուղը, որը նախկինում ունեցել է Սեւակավան անվանումը, հիմնադրվել է 1978 թ.-ին եւ ունի 577 բնակիչ: Գյուղի բնակչությունը գաղթել է տարբեր հարակից համայնքներից, ինչպես նաեւ Ադրբեջանից:

17:25 | 23.12.14 | News | 6550
The Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) presented the results and marked the completion of a solar thermal system and electric heating project in a pre-school facility in Paruyr Sevak village, Ararat Region. The project was implemented together with its General Partner VivaCell-MTS within the framework of the joint Alternative Energy Project.
The presentation took place in the pre-school facility, which has 2 small rooms and houses 16 children. VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, founder of FPWC Ruben Khachatryan, and head of Paruyr Sevak community Edward Stepanyan attended the event.
«In ancient times, the wise were saying that we have to love the earth and take good care of it, because we have not inherited it from our parents, but we have borrowed it from our children. Nature is very rich in resources, but we need to use them efficiently and, if possible, choose totally harmless or less harmful ways. The whole world is already aware of the causes of environmental disasters and the seriousness of their consequences, and many countries have already chosen the responsible approach to the environment by using alternative energy resources. This is not the fight of separate countries, but of the whole humanity, and by joining it we reaffirm ourselves as being civilized and conscious», mentioned VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
The installed system includes 2 solar water heating collectors, each of which comes with 30 vacuum tubes (total 60 vacuum tubes). The vacuum pipes have a diameter of 70mm, which are the largest and the most effective ones in Armenia (until now only 58mm pipes have been used in Armenia). The length of each pipe is 2.1m. The system has double coils water tank with a 300 liter capacity and a pump station with controller. Furthermore, an electric heating boiler with a capacity of 15KW and an 8 piece radiator also installed in the pre-school facility will provide much needed heating for the children. The solar water heating system installed in the pre-school facility is energy efficient and environmentally friendly as it reduces water heating costs by 100% in the summer and up to 50-60% in the winter. The implementation of the project is expected to expand the pre-school facility’s population. It is also a first step towards clean and cost efficient energy in the community.
Paruyr Sevak village, which used to be called Sevakavan, was established in 1978 and has 577 inhabitants. The village population came from various surrounding communities. During the Nagorno-Karabagh war, many Armenians migrated to the village from Azerbaijan.