18:08 | 24.12.14 | Նորություններ | 4463
Հիմնադրամի ներկայացուցիչները Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակության հետ պաշտոնապես բացել են Թաթուլ գյուղի մարզասրահն ու Ներքին Բազմաբերդ գյուղի նոր համակարգչային կենտրոնը:
«Շեն» բարեգործական հասարակական կազմակերպության հետ համատեղ Թաթուլ գյուղում ստեղծվել է տարբեր մարզաձեւերի համար անհրաժեշտ պարագաներով եւ մարզասարքերով հագեցած մարզասրահ:
«Առաջին անգամ եմ Հայաստանում եւ ուրախ եմ մասնակից լինել այս ծրագրերի մեկնարկին: Մեծապես կարեւորում ենք երեխաների զարգացմանն ուղղված ծրագրերի իրականացումը, հատկապես գյուղական համայնքներում, եւ համոզված ենք, որ թե նորաբաց համակարգչային կենտրոնը, թե այս մարզասրահը կծառայեն այդ կարեւոր նպատակին», - ասել է Orange Խմբի Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Բրիժիթ Օդին:
«Orange Հիմնադրամի գործունեության ամենակարեւոր ուղղություններից մեկը Հայաստանի գյուղական համայնքների զարգացմանն ուղղված սոցիալական կամ տնտեսական ծրագրերն են: Մեծապես ուրախ ենք ոչ միայն նպաստել հայկական հեռահաղորդակցության շուկայի զարգացմանը, այլեւ մասնակից լինել երկրի բնակչության կյանքի պայմանների բարելավմանը»,- ասել է Orange Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Ներքին Բազմաբերդ ստեղծված համակարգչային սրահը բացվել է «Շեն» բարեգործական կազմակերպության հետ համագործակցության շրջանակներում: Այն համալրված է Orange MyBox 3G երթուղիչով, որն ապահովում է մինչեւ 21.6 Մբ/վ ներբեռնման արագություն, համակարգիչներով, տպիչ սարքով եւ հարմարավետ կահույքով: Կենտրոնում կանցկացվեն համակարգչային հատուկ դասընթացներ, որոնք կխթանեն Ներքին Բազմաբերդի բնակիչների համակարգչային հմտությունները եւ առավել հասանելի կդարձնեն ինտերնետ ծառայությունները:
Հոկտեմբերին համակարգչային կենտրոններ էին բացվել նաեւ Լոռու մարզի Աքորի եւ Տավուշի մարզի Ոսկեպար գյուղերում: Ներքին Բազմաբերդում բացված համակարգչային սրահը թվով 28-րդն է:
Orange Հիմնադրամ Հայաստանի եւ Orange Խմբի Հիմնադրամի Ֆրանսիայի ներկայացուցիչներն այցելեցին նաեւ Հարթավան գյուղ, որտեղ այս տարի իրականացվել է առաջին «Մեկ գյուղ» ծրագիրը: Ծրագրի շրջանակներում Հիմնադրամը յուրաքանչյուր տարի զգալի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրում մեկ գյուղական համայնքի համալիր զարգացմանը: 2014թ.-ին Orange Հիմնադրամն այս նախաձեռնությանը հատկացրել է շուրջ 55 միլիոն դրամ:

Фонд Orange реализовал программы общинного развития в марзе Арагацотн.
Представители фонда совместно с прибывшей из Франции делегацией торжественно открыли спортивный зал в селе Татул и новый компьютерный центр села Неркин Базмаберд.
Совместно с благотворительной общественной организацией «Шен» в селе Татул создан спортивный зал, оснащенный оборудованием и необходимыми атрибутами для занятия различными видами спорта.
«Я впервые в Армении, и рада участвовать в старте этих программ. Мы считаем очень важной реализацию программ, направленных на развитие детей, особенно в сельских общинах, и уверены, что новый компьютерный центр и спортивный зал послужат данной важной цели», - сказала главный секретарь Фонда группы Orange Брижит Оди.
«Одно из важнейших направлений деятельности фонда Orange – осуществление социальных или экономических программ, направленных на развитие сельских общин Армении. Мы очень рады не только стимулировать развитие телекоммуникационного рынка Армении, но и участвовать в улучшении условий жизни населения страны», - сказал председатель Совета фонда Orange Armenia Франсис Желибтер.
Компьютерный центр в селе Неркин Базмаберд открыт в рамках сотрудничества с благотворительной организацией «Шен». Центр оснащен модемом Orange MyBox 3G, который обеспечивает скорость загрузки до 21,6 Мб/с., компьютерами, принтером и удобной мебелью. В центре будут проводиться специальные компьютерные курсы, которые повысят компьютерные навыки жителей села.
В октябре компьютерные центры были открыты также в селах Акори Лорийской области и Воскепар Тавушской области. Компьютерный центр Неркин Базмаберда стал 28-м по счету, открытым с участие Фонда Orange.
Представители Фонда Orange Армении и Фонда группы Orange из Франции посетили также село Артаван, где в этом году была осуществлена первая программа «Одно село». В рамках программы ежегодно предоставляются значительные средства на развитие какой-либо общины. В 2014 году в рамках данной инициативы Фонда Orange было выделено 55 млн драмов.