16:13 | 16.01.15 | Նորություններ | 4482
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը և BirthLink ՀԿ-ի տնօրեն Քեթի Մելորն այցելել են Երևանի վերարտադրողական առողջության, պերինատոլոգիայի, մանկաբարձության և գինեկոլոգիայի հանրապետական ինստիտուտ:
Հիվանդանոցն այս տարի ստացել է ինտենսիվ խնամքի երկու մանկական մահճակալ՝ առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների առաջնային բուժօգնության համար, ինչպես նաև հավելյալ սարքավորումներ՝ շնչառական խնդիրների կարգավորման համար և ուլտրաձայնային ախտորոշիչ, որը նախատեսված է կյանքի առաջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում ուղեղի փոփոխությունները և զարգացումը վերահսկելու համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ տրամադրված սարքավորումների միջոցով հնարավոր կլինի որակյալ բուժօգնություն ցուցաբերել առավել մեծ թվով նորածինների, բացի այդ՝ առավել դյուրին կդառնա առողջական խնդիրներ ունեցող երեխաների ախտորոշումը և նրանց առողջական վիճակի վերահսկումը:
BirthLink-ն այս հիվանդանոցին աջակցություն է ցուցաբերում 2009-ից ի վեր:
«Նորածին երեխաները, ավելի քան որևէ մեկը, մեր հոգածության և նվիրման կարիքն ունեն: Մենք չպետք է անտարբեր լինենք և նորածնային մահացության բարձր ցուցանիշի դեմ պայքարում չպետք է անօգնական թողնենք ծնողներին, բժիշկներին ու հասարակությանը, որովհետև ընդհատված յուրաքանչյուր կյանքի հետ նվազում է մարդկության հուսալի ապագայի հնարավորությունը: Մենք խորապես հավատում ենք, որ յուրաքանչյուրն արժանի է լսելու «Մայրի՛կ, Հայրի՛կ, ես ձեզ սիրում եմ» բառերը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Նա նշել է, որ երեխան լիարժեք ընտանիքի գրավականներից մեկն է, իսկ ընտանիքը` ամուր հասարակության գրավականը:
«Կայուն հասարակությունն էլ, իր հերթին, կարևորագույն նախապայման է երկրի զարգացման և առաջընթացի համար: Մենք ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում ծնված յուրաքանչյուր երեխայի կյանքի համար, ցանկանում ենք, որ մեր մանուկները ոչ միայն երջանկություն պարգևեն իրենց ծնողներին, այլ նաև առողջ և արժանի անհատներ դառնան մեր հասարակության, մեր երկրի համար: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը և BirthLink ՀԿ-ն իրենց մասնակցությունն են ունենում այդ պայքարին` կանգնելով հայ բժիշկների կողքին, տրամադրելով անհրաժեշտ բուժսարքավորումներ, ինչու ոչ` նաև հոգեբանական աջակցություն` իրենց ոչ դյուրին, բայց անգնահատելի աշխատանքն առավել արդյունավետ դարձնելու համար»,- հավելել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի լրանում է BirthLink ՀԿ-ի և ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ վաղածին երեխաների խնամքի բարելավմանը և նորածնային մահացության ցուցանիշի կրճատմանն ուղղված համագործակցության յոթերորդ տարին: Ծրագիրը մեկնարկել է 2008թ. և մինչ այժմ ընդգրկել է Երևանի տասներկու և Հայաստանի 7 մարզերի 23 նորածնային բաժանմունք: Ծրագրի իրականացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մինչ օրս հատկացրել է մոտ 535 մլն դրամ:

16:13 | 16.01.15 | Новости | 4442
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян и директор общественной организации BirthLink Кети Мелорн посетили Республиканский институт репродуктивного здоровья, перинатологии, акушерства и гинекологии.
Больница сегодня получила две детские кроватки интенсивной терапии, дополнительное дыхательное оборудование, а также аппарат ультразвукового исследования для изучения развития работы мозга в течение первых недель жизни ребенка.
Согласно сообщению, распространенному ВиваСелл-МТС, благодаря новому оборудованию появится возможность оказывать более качественное медобслуживание большему числу новорожденных. Кроме того, упростится диагностика заболеваний новорожденных и контроль за состоянием их здоровья.
BirthLink оказывает поддержку данному медучреждению с 2009 года.
«Новорожденные более чем кто-либо нуждаются в нашей заботе и преданности. Нам нельзя оставаться безразличными, нельзя оставлять родителей, врачей и общество беспомощными в вопросе высокой смертности среди новорожденных, поскольку с каждой прерванной жизнью убывает надежда на стабильное будущее. Мы глубоко уверены, что каждый родитель достоин услышать слова «мама, папа, я вас люблю»»,- сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Он отметил, что дети – один из важнейших элементов полноценной семьи, залог крепкого общества.
«Стабильное общество, в свою очередь, – важнейшее условие развития и прогресса страны. Мы намерены бороться за жизнь каждого младенца, рожденного в Армении. Мы хотим, чтобы наши малыши не просто приносили радость своим родителям, но и становились достойными членами нашего общества, нашей страны. ВиваСелл-МТС и BirthLink участвуют в этой борьбе, помогая армянским врачам, предоставляя им необходимое медоборудование, почему бы и нет, оказывая моральную поддержку, делая их непростой, но бесценный труд более эффективным»,- добавил Ральф Йирикян.
В этом году исполняется 7 лет сотрудничеству ВиваСелл-МТС и организации BirthLink, направленному на улучшение ухода за детьми, рожденными прежде срока, и сокращение детской смертности. Программа стартовала в 2008 году и по сей день затронула родильные отделения 12 больниц Еревана и 23 больниц в семи областях страны. В целом ВиваСелл-МТС выделил на осуществление программы порядка 535 млн. драмов.