17:45 | 22.01.15 | Նորություններ | 6574
«Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոն Հայաստան» (ՄԻԿ) հիմնադրամի կազմակերպած «ՄԻԿ աքսելերացիա» ծրագրին կմասնակցի 8 թիմ:
Թիմերն ընտրվել են 2015թ. հունվարի 12-15-ը: Ծրագիրը կանցկացվի փետրվարի 2-ից մինչեւ ապրիլի 26-ը:
Ինչպես Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է ՄԻԿ ստարտափ աքսելերացիայի ծրագրի ղեկավար Արտաշես Վարդանյանը, ծրագրի ընթացքում թիմերին կուղեկցեն փորձառու մենթորներն ու խորհրդատուները:
«Բացի մասնագիտական, խորհրդատվական, ռեսուրսային եւ ցանցային աջակցությունից՝ մասնակիցները ՄԻԿ-ում կապահովվեն աշխատանքային տարածքով եւ համակարգիչներով, կմասնակցեն կենտրոնի կազմակերպած միջոցառումներին, դասընթացներին, սեմինարներին եւ իհարկե աջակցություն առաջին ֆինանսավորումը ստանալու հարցում»,- տեղեկացրել է Արտաշես Վարդանյանը:
2015թ. ապրիլին կկայանա «ՄԻԿ Աքսելերացիա » ծրագրի դեմո օրը, որի ընթացքում թիմերը հնարավորություն կստանան իրենց վերջնական պրոդուկտները ներկայացնել ԱՄՆ-ի, Հնդկաստանի, Չիլիի եւ մի շարք այլ երկրների ներդրողների, ձեռներեցների եւ մասնագետների դատին:
«ՄԻԿ աքսելերացիա» ծրագրին կմասնակցեն հետեւյալ թիմերը.
•    Ask on’FIY - հնարավորություն է ընձեռում զբոսաշրջիկներին իրենց հետաքրքրող հարցերն ուղղել հենց տեղաբնակներին բջջային հավելվածի միջոցով:
•    DAB - ծրագրի միջոցով սկսնակ երգիչները, դերասանները հնարավորություն են ստանում ցուցադրել իրենց տաղանդը եւ գտնել հովանավորներ:
•    DHUNT - ծրագրի միջոցով անհատները կարող են պատվիրել արագ սպառման ապրանքներ հենց մոտակայքում գտնվող խանութներից:
•    Eye Motion - տեսողության վերականգնողական խաղ՝ նախատեսված կլինիկաների եւ ՏՏ ընկերությունների համար:
•    Flaxon - ծրագիր, որը մի քանի սերվերների միջեւ տեղաբաշխում է սերվերներին ուղղված հարցումները:
•    Home Planning - ծրագիրն օգտատերերին հնարավորություն է ընձեռում պլանավորել տան ներքին հարդարանքը՝ առանց դիզայներներին վճարելու:
•    Moth - ծրագրավորման նոր լեզու, որը հիմնված է C# լեզվի վրա եւ նախատեսված է դպրոցականների համար:
•    Scru - բջջային հավելված, որի շնորհիվ նույն հետաքրքրություններն ունեցող մարդիկ իրական կյանքում հանդիպում են միմյանց:
Նշենք, որ Հայաստանից բացի, «ՄԻԿ աքսելերացիա» ծրագիրն անցկացվում է նաեւ ԱՄՆ-ում, Հնդկաստանում, Պակիստանում, Չիլիում, Նեպալում:

Eight teams will partake in “MIC Acceleration” program organized by Microsoft Innovation Center Armenia.
The teams were selected on January 12-15. The program will be held from February 2 to April 26.
MIC Startup Acceleration Program Manager Artashes Vardanyan told Itel.am that the teams will be surrounded by experienced mentors and advisors.
“Other than vocational, consulting, resource and network support, the teams will also receive work space and computers, will take part in MIC events, trainings, workshops and seminars and will certainly receive assistance in securing their first seed funding”, informed Artashes Vardanyan.
MIC Acceleration program will culminate in April 2015 in a Demo Day during which the teams will pitch their projects to a global audience, including  potential investors, entrepreneurs and experts from  the U.S., India, Chile and other countries.
MIC Acceleration program finalists are:
•    Ask on'FIY – enables tourists to get answers to their questions from locals through a mobile app.
•    DAB – enables fresh singers and artists to show their talent to public and find producers.
•    DHUNT – enables delivery of grocery products and food by individuals and small store owners.
•    Eye Motion – is an eye sight recovery game for clinics and IT companies.
•    Flaxon – is software, which is solving the load balancing problem on application layer for cloud services.
•    Home Planning – enables users to do interior design of their homes without involving professionals.
•    Moth – is new software development language based on C# and is aimed at schoolchildren.
•    Scru – is a dating application which will enable people to meet with people with the same interests in real life.
It should be noted that besides Armenia, MIC Acceleration program is carried out in the U.S., India, Pakistan, Chile and Nepal as well.