17:48 | 18.03.15 | Նորություններ | 5730
2014թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ` ընկերությունն ունի 2,14 մլն բաժանորդ եւ զբաղեցնում է շուկայի 60,5% մասնաբաժինը:
2014թ. տարեվերջի տվյալներով` բջջային հեռախոսից ինտերնետ մուտք գործողների թիվը հասել է ավելի քան 1 մլն-ի: Լայնաշերտ ինտերնետ հասանելիության բաժանորդների (այդ թվում՝ անլար սարքերի, օրինակ՝ մոդեմի կամ երթուղղիչի միջոցով ինտերնետ մուտք գործողների) թիվը կազմում է 82,7 հազ.:
Հաշվետու ժամանակահատվածում ընկերությունն իրագործել է նախատեսված ծավալով բաժանորդային սարքավորումների եւ աքսեսուարների վաճառք: Այս հատվածում ընկերության եկամուտը կազմել է ավելի քան 1 մլրդ դրամ՝ 2013թ. համապատասխան ցուցանիշը գերազանցելով 38,7%-ով:
Անցած տարի շարժական կապից եւ հարակից գործունեությունից ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եկամուտները կազմել են 77,6 մլրդ դրամ (շուկայի ավելի քան 61.6%-ը), իսկ OIBDA ցուցանիշը կազմել է ավելի քան 38 մլրդ դրամ:
2014թ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 12,6 մլրդ դրամի ներդրում, շարունակել է նաեւ ցանցի թողունակության ընդլայնման աշխատանքները:
2015թ. ընկերությունը կշարունակի ընդլայնել իր ենթակառուցվածքները՝ ներդրումներ կատարելով այդ ոլորտում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշել են, որ ընկերությունը առաջատար է նաեւ շարժական հեռախոսակապի բազային կայանների թվով (1091 2G կայան, 1091 3G կայան եւ 250 4G կայան) եւ բջջային կապի ծածկույթով. 2G ցանցի ծածկույթը հասնում է 99.8%-ի, 2014թ. ընկերության 3G/3.5G ցանցի ծածկույթը 97%-ից դարձել է 98%, իսկ 4G/LTE ցանցի ծածկույթը 36.6%-ից հասել է 45.7%-ի:
Երեւան, Ծաղկաձոր, Դիլիջան, Վանաձոր եւ Գյումրի քաղաքներից բացի՝ 4G/LTE ցանցի հասանելիություն է ապահովվել նաեւ Վաղարշապատ եւ Արմավիր քաղաքներում: 2014թ. ընթացքում տեղադրվել է 39-ը 2G, 39-ը 3G եւ 50 4G նոր բազային կայան:
2015թ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կենտրոնացնելու է ջանքերը 2G եւ 3.5G ցանցերի վերազինման եւ թողունակության բարձրացման ուղղությամբ, ինչպես նաեւ ապահովելու է 4G/LTE ցանցի հասանելիություն` Հայաստանի այլ քաղաքներում:
«Հիմնարար արժեքները միավորում են մեզ, դարձնում ավելի զգոն, արդյունավետ, պատասխանատու, ավելի թափանցիկ եւ առավել մոտ մեր բաժանորդներին»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
2014թ. ընկերությունը սոցիալական ներդրումներ է կատարել տարբեր ոլորտներում: Իրականացվել են երեխաներին վերաբերող ծրագրեր՝ հատուկ ուշադրության կենտրոնում պահելով առողջապահական երկարաժամկետ ծրագրերը, մշակութային եւ ազգային ինքնության պահպանումը, բարձրագույն կրթության ոլորտը, շրջակա միջավայրի պահպանությունն ու գյուղական ենթակառուցվածքների զարգացումը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը վերոնշյալ ոլորտների համար այս տարի եւս սահմանել է սոցիալական ներդրումների թիրախային ծրագրեր: 2005-2014 թթ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 22 մլրդ դրամի սոցիալական ներդրում է իրականացրել կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրի շրջանակում: Ընկերությունը 1,9 մլրդ դրամ է հատկացրել 2015թ. ծրագրերի իրագործման համար:
«Մենք հավատում ենք Հայաստանի առավել լավ ապագային. այս նշանաբանն արտացոլում է մեր պարտավորվածությունը հասարակության եւ շրջակա միջավայրի նկատմամբ: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կարեւորում է երկարաժամկետ մարտահրավերները՝ Հայաստանի բնակչության համար նախաձեռնելով եւ իրականացնելով կենսական նշանակության ծրագրեր»,- հավելել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
28,891,812,140 (մոտ 28,9 մլրդ) դրամով ընկերությունը երկրորդն է Հայաստանի խոշոր հարկատուների 2014թ. ցուցակում: 2005-ից ի վեր ընկերությունը պետբյուջե է վճարել 15,937,423,240 (մոտ 186 միլիարդ) դրամի չափով հարկ:

17:48 | 18.03.15 | Новости | 4903
По данным на 31 декабря 2014 года у компании 2,14 млн. абонентов. Таким образом, она занимает 60,5% рынка страны.
По данным на конец 2014 года число абонентов, пользующихся интернетом с мобильных устройств, достигло 1 млн. Число абонентов широкополосного интернета (в том числе использующих беспроводные устройства, например, модемы или маршрутизаторы) составляет 82,7 тысяч.
В подотчетный период компания выполнила запланированный объем продаж абонентских устройств и аксессуаров. Доходы компании в данном секторе составили более 1 млрд. драмов. Этот показатель вырос на 38,7% по сравнению с 2013 годом.
Доходы ВиваСелл-МТС по статье мобильного интернета и смежной деятельности в прошлом году составили 77,6 млрд. драмов (более чем 61,6% рынка), а показатель OIBDA составил более 38 млрд. драмов.
В 2014 году ВиваСелл-МТС совершил инвестиции в размере 12,6 млрд. драмов, были продолжены работы по увеличению пропускной способности сети.
В 2015 году компания продолжит инвестировать в расширение своей инфраструктуры.
В ВиваСелл-МТС отмечают, что компания является лидером также с точки зрения количества базовых станций мобильной телефонной связи (1091 2G станций, 1091 3G станций и 250 4G станций) и покрытия мобильной сети: покрытие сети 2G достигает 99,8%, в 2014 г. покрытие  сети 3G/3,5G увеличилось с 97% до 98%, а покрытие сети 4G/LTE  с 36,6% увеличилось до 45,7%.
Помимо городов Ереван, Цахкадзор, Дилижан, Ванадзор и Гюмри доступом к сети 4G/LTE были обеспечены также Вагаршапат и Армавир. В течение 2014 года были установлены 39 новых базовых станций 2G, 39 - 3G  и 50 - 4G.
В 2015 году ВиваСелл-МТС сфокусирует усилия на переоснащении и увеличении пропускной способности сетей 2G и 3,5G, а также на обеспечении сети 4G/LTE в других городах Армении.
«Основные ценности объединяют нас, делают более внимательными, эффективными, ответственными, более прозрачными и близкими нашим абонентам», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В 2014 году ВиваСелл-МТС осуществил социальные инвестиции в различных сферах. Реализованы разноплановые программы, нацеленные на детей, при этом в центре внимания компании были долгосрочные здравоохранительные программы, программы по сохранению культурной и национальной идентичности, а также сфера высшего образования, охрана окружающей среды и развитие сельской инфраструктуры.
ВиваСелл-МТС утвердил также целевые программы для социальных инвестиций на этот год. В 2005-2014гг. ВиваСелл-МТС инвестировал 22 млрд. драмов в социальную сферу в рамках программы корпоративной ответственности. Компания выделила 1,9 млрд. драмов на осуществление программ 2015 года.
«Мы верим в лучшее будущее Армении: этот принцип отражает нашу ответственность перед обществом и окружающей средой. ВиваСелл-МТС придает важность долгосрочным вызовам, инициируя и осуществляя жизненно важные для населения Армении программы», - добавил Ральф Йирикян.
Компания занимает второе место среди крупнейших налогоплательщиков страны - 28 891 812 140 (ок. 28,9 млрд.) драмов. С 2005 года компания перечислила в госбюджет налогов в размере около 186 млрд. драмов.