16:37 | 30.03.15 | Նորություններ | 5987
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունը (ԿԳՆ), ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, «Սինոփսիս Արմենիա» եւ «Յունիքոմփ» ընկերությունները ստորագրել են փոխըմբռնման քառակողմ հուշագիր:
Այն ազդարարում է պետության եւ տեղեկատվական ու հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների (ՏՀՏ) ոլորտի խոշոր ընկերությունների միջեւ ռազմավարական համագործակցության մասին:
Հուշագրի նպատակն է բարձրացնել ՏՀՏ ոլորտում մասնագիտական կրթության որակը՝ շարունակաբար բարելավելով տվյալ ոլորտում կրթության որակը եւ զարգացնելով ուսումնական հարթակները: Համատեղ ծրագիրը հատուկ ուշադրություն է հատկացնում հայ երիտասարդների համար առավել լավ հնարավորությունների ստեղծմանը՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, հեռահաղորդակցության կամ միկրոէլետկրոնիկայի ոլորտում ապագա մասնագիտական ընտրության համար:
ԿԳՆ-ն ապահովելու է «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» մասնագիտական առարկաների ներդրումը, ինչպես նաեւ՝ մշակելու եւ հաստատելու է նշված մասնագիտական առարկաների առարկայական չափորոշիչները եւ ծրագրերը: Ուսումնական պիլոտային այս ծրագիրը ՏՀՏ կրթության ոլորտում կներդրվի 2015-2016 թթ.:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մասնակցելու է «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ» մասնագիտական առարկայի չափորոշիչների եւ ծրագրի մշակման գործընթացին, ինչպես նաեւ իրականացնելու է տվյալ առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստումը: Բացի այդ, ընկերությունը պատրաստակամ է ֆինանսավորելու «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների լաբորատորիաների ստեղծումը:
Ընդհանուր առմամբ, ծրագրի իրականացման նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը հատկացնում է շուրջ 70 մլն դրամ:
«Սինոփսիս Արմենիա»-ն իր ներդրումն է ունենալու «Միկրոէլեկտրոնիկա» առարկայի չափորոշիչների եւ ծրագրի մշակմանը, ինչպես նաեւ իրականացնելու է «Միկրոէլեկտրոնիկա» առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստում:
«Յունիքոմփ»-ը գործակցելու է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկայի առարկայական չափորոշիչների եւ ծրագրի մշակմանը, անցկացնելու է «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկայի ուսուցիչների վերապատրաստում: Ընկերությունը նաեւ իրականացնելու է «Միկրոէլեկտրոնիկա», «Հեռահաղորդակցության հիմունքներ», «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ» առարկաների լաբորատորիաների ապահովումը եւ ստեղծելու է առանձին համակարգչային ցանցեր:
Հուշագրով այս տարի նախատեսված է կրթական ծրագրի իրականացում 5 ուսումնական հաստատություններում՝ Գյումրու «Ֆոտոն» վարժարանում, «Քվանտ» վարժարանում, Վանաձորի մաթեմատիկայի եւ բնագիտական առարկաների խորացված ուսուցմամբ հատուկ դպրոցում, Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի Երեւանի ավագ դպրոցում եւ Արտաշես Շահինյանի անվան ֆիզիկամաթեմատիկական հատուկ դպրոցում:
«ՏՀՏ կրթության զարգացման նախագիծն ունի երկու առաքելություն: Մի կողմից՝ այն ավագ դպրոցներին հնարավորություն է ընձեռում մատուցելու բարձրակարգ կրթություն միկրոէլեկտրոնիկայի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կամ հեռահաղորդակցության ոլորտի մասնագետների մասնակցությամբ, որոնք ունեն համապատասխան որակավորում եւ փորձ: Մյուս կողմից՝ ծրագիրն ունի սոցիալական մեծ նշանակություն. այն կօգնի համապատասխանել աշխատաշուկայի պահանջներին՝ նպաստելով նրան, որ երիտասարդությունը մնա եւ աշխատի Հայաստանում: Նախագիծը երկարաժամկետ ներդրում է Հայաստանի երիտասարդ սերնդի ապագայի մեջ՝ տալով նրանց անհրաժեշտ մասնագիտական հմտություններ՝ տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերություններում աշխատանքի անցնելու համար»»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:37 | 30.03.15 | Новости | 6066
Министерство образования и науки Армении и компании ВиваСелл-МТС, Синопсис Армения и Юникомп подписали меморандум о взаимопонимании.
Меморандум предусматривает стратегическое сотрудничество между государством и крупными компаниями в области информационных и телекоммуникационных технологий (ИТТ).
Цель меморандума – повысить качество профессионального образования в области ИТТ, последовательно реформируя качество обучения и развивая образовательные платформы. Совместная программа обращает особое внимание созданию для армянской благоприятных возможностей молодежи в выборе будущей профессии в области ИТ, телекоммуникаций или микроэлектроники.
Минобразования обеспечит внедрение профильных предметов «Микроэлектроника», «Основы телекоммуникации» и «Информационные технологии», а также разработает и утвердит образовательные стандарты и программы по данным предметам. Пилотная образовательная программа в области ИТТ будет внедрена в 2015-2016 гг.
ВиваСелл-МТС примет участие в процессе разработки стандартов и программы профпредмета «Основы телекоммуникации», а также проведет переподготовку преподавателей данного предмета. Кроме того, компания готова финансировать создание лабораторий по всем трем предметам.
В целом, на осуществление программы ВиваСелл-МТС выделит порядка 70 млн. драмов.
Синопсис Армения внесет свой вклад в разработку стандартов и программы по предмету «Микроэлектроника», а также проведет переподготовку учителей данного предмета.
«Юникомп» поддержит разработку стандартов и программы по предмету «Информационные технологии», а также проведет переподготовку преподавателей данного предмета. Компания также осуществит обеспечение лабораторий по трем предметам и создаст отдельные компьютерные сети.
Согласно меморандуму, в этом году планируется осуществить данную образовательную программу в пяти учебных учреждениях: в гюмрийской гимназии «Фотон», гимназии «Квант», ванадзорской спецшколе по углубленному изучению математических и естествоведческих дисциплин, в Ереванской старшей школе при Инженерном университете Армении, а также в Физико-математической спецшколе им. Арташеса Шагиняна.
«Проект развития образования в области ИТТ имеет два преимущества. Во-первых, он позволяет предоставлять высококачественное образование с участием имеющих соответствующую квалификацию и опыт специалистов в области микроэлектроники, ИТ или телекоммуникаций. С другой стороны, программа имеет большое социальное значение: она поможет развить рынок труда, способствуя тому, чтобы молодежь могла оставаться и работать в Армении. Этот проект является долгосрочным вкладом в будущее молодого поколения Армении, предоставляя им необходимые профессиональные навыки для работы в компаниях, действующих в области информационных и телекоммуникационных технологий», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.