16:56 | 01.04.15 | Նորություններ | 5997
Փառատոնի կազմակերպիչներն են «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնը եւ webtv.am հայկական մշակութային ինտերնետ հեռուստատեսությունը: Փառատոնի գլխավոր գործընկերն է Հայաստանի հեռահաղորդակցության առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:
Չորրորդ «Web Ծիրան»-ը մեկնարկել էր փետրվարի 26-ին: Փառատոնի ժյուրին արդյունքներն ամփոփել է մարտի 26-ին՝ մեկ ամիս շարունակ դիտելով webtv.am մշակութային ինտերնետ հեռուստատեսության Youtube-ի պաշտոնական ալիքում տեղադրված 42 ֆիլմերը:
«Web Ծիրան» 4-րդ համահայկական առցանց կինոփառատոնի ֆիլմերը մեկ ամսվա ընթացքում ունեցել են 23 հազ. դիտում՝ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից եւ այլ երկրներից (թվարկվածներն առաջին հինգ երկրներն են՝ ըստ դիտողների թվի):
««Web Ծիրան» համահայկական օնլայն կինոփառատոնը եզակի հնարավորություն է ընձեռում սկսնակ կինոգործիչներին ցուցադրելու իրենց տաղանդը, գրավելու հանրության, ինչպես նաեւ ֆիլմարտադրողների ուշադրությունը եւ հետաքրքրությունը իրենց ստեղծագործությունների հանդեպ` ունենալով ինտերնետի հնարավորությունները որպես հիմնական գործիք: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մեր երիտասարդ կինոգործիչներին մաղթում է հաջողություններ եւ ծրագրերի իրականացում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ժյուրիի որոշմամբ գլխավոր մրցանակին արժանացել է ռեժիսոր Արեն Մալաքյանի «Աղջիկը լուսնի վրա» ֆիլմը, որի օպերատորը Մարտին Հովհաննիսյանն է, իսկ պրոդյուսերը՝ Էդգար Բաղդասարյանը: Գլխավոր մրցանակակիրը պարգեւատրվել է 400 հազ. դրամով:
Սահմանված էր նաեւ երկու խրախուսական մրցանակ եւ «Համակրանք» խրախուսական մրցանակը՝ ամենաշատ դիտումներ արձանագրած ֆիլմի համար: Առաջին խրախուսական մրցանակին արժանացել է Նահապետ Սարգսյանի «Էխո» ֆիլմը (օպերատոր` Վահե Տերտերյան): Երկրորդ խրախուսական մրցանակին արժանացել է ռեժիսոր Անդրանիկ Հարությունյանի «Գորգեր» ֆիլմը (օպերատոր՝ Գաբրիել Միրաքյան):
«Համակրանք» խրախուսական մրցանակը շնորհվել է Անի Հակոբյանին`«Ուղերձ» ֆիլմի համար:
Ինչպես գլխավոր, այնպես էլ խրախուսական մրցանակակիրները, 10 օր պրոֆեսիոնալ նկարահանող տեխնիկայից անվճար օգտվելու հնարավորություն կստանան:
Կինոփառատոնին ներկայացված են եղել նաեւ ֆիլմեր, որոնք նվիրված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Այս համատեքստում փառատոնի հատուկ դիպլոմին է արժանացել Սասնուհի Մանուկյանի «Տատս» ֆիլմը:
Փառատոնի գլխավոր նպատակներից մեկը կինոարտադրության ոլորտում մուլտիմեդիա համակարգերի զարգացումն է եւ ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառության խրախուսումը: Այս համատեքստում փառատոնի դիպլոմին է արժանացել Նարե Գալստյանի «Ես եմ» դիպլոմային ֆիլմը, որը նկարահանված է հեռախոսով:

16:56 | 01.04.15 | Новости | 6110
Организаторы фестиваля – ереванский международный кинофестиваль «Золотой абрикос» и армянский культурный интернет-телеканал webtv.am. Главный партнер фестиваля – лидер среди телекоммуникационных операторов Армении ВиваСелл-МТС.
4-й « Web-Абрикос» стартовал 26 февраля, а 26 марта члены жюри подвели итоги, после того, как в течение месяца просмотрели 42 фильма, выложенные на официальном Youtube-канале культурного онлайн-телеканала webtv.am.
В рамках 4-го всеармянского онлайн-кинофестиваля «Web Абрикос» в течение месяца было зарегистрировано 23 тыс. просмотров из Армении, России, США, Франции, Германии и других стран (перечислены первые пять стран по количеству просмотров).
«Всармянский онлайн-кинофестиваль «Web Абрикос» - предоставляет начинающим кинематографистам редкую возможность продемонстрировать свой талант, завоевать аудиторию, а также внимание и интерес кинопроизводителей к своим творениям, используя в качестве основного инструмента возможности интернета. ВиваСелл-МТС желает нашим молодым кинематографистам успехов и осуществления всех планов», - сказал генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Решением жюри, главного приза удостоен фильм «Девочка на луне» режиссера Арена Малакяна (оператор – Мартин Ованнисян, продюсер – Эдгар Багдасарян). Победитель награжден денежной премией в размере 400 тыс. драмов.
Также были предусмотрены два поощрительных приза и приз «Симпатия» - для фильма, набравшего наибольшее количество просмотров. Первый поощрительный приз получил фильм Наапета Саргсяна «Эхо» (оператор Ваге Тертерян). Второй поощрительный фильм получила лента режиссера Андраника Арутюняна «Ковры» (оператор Габриэль Миракян).
Призом «Симпатия» награждена Ани Акобян за работу «Послание».
Лауреаты как главного, так и поощрительных призов получат возможность бесплатно пользоваться профессиональной съемочной техникой в течение 10 дней.
На кинофестивале были представлены также фильмы, посвященные 100-летней годовщине Геноцида армян. В этом контексте специальным дипломом был награжден филь Саснуи Манукян «Моя бабушка».
Одна из важнейших целей фестиваля – развитие мультимедийных систем в области кинематографа и стимулирование применения современных технологий. В этом контексте была награждена дипломная работа Наре Галстян «Это я», снятая на телефон.