18:28 | 09.04.15 | Նորություններ | 7229
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իր աշխատակիցների համար կազմակերպում է դասախոսությունների շարք:
Ցեղասպանության պատճառների ու հետեւանքների, ինչպես նաեւ դրանց հաղթահարման հնարավորությունների մասին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աշխատակիցների հետ զրուցել է պատմաբան, քաղաքագիտության դոկտոր Արմեն Այվազյանը:
Դասախոսության ու դրան հետեւած քննարկման ընթացքում արծարծվել են նաեւ հայոց էթնիկ հոգեբանության վրա Ցեղասպանության թողած ազդեցությանը, Հայաստանի աշխարհաքաղաքական իրավիճակին ու հեռանկարներին, հայ քաղաքական մտքի անցյալին ու ներկային վերաբերող հարցեր։
1992-1994 թթ. Արմեն Այվազյանն աշխատել է որպես ՀՀ նախագահի օգնական, ՀՀ արտգործնախարարի խորհրդական, Եվրոպայի անվտանգության եւ համագործակցության խորհրդակցությունում ՀՀ պատվիրակության գործող ղեկավար (Վիեննա)։ Մասնակցել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի բանակցություններին։ 1994-ից զբաղվում է գիտական եւ հասարակական գործունեությամբ։ Ռազմավարական հարցերի գծով շուրջ երկու տարի ուսումնասիրություններ է կատարել ԱՄՆ-ի Սիրակուզի եւ Ստանֆորդի համալսարաններում, Հունաստանի գիտահետազոտական կենտրոններում։
Հանդիպման ընթացքում պատմաբան-քաղաքագետը ներկայացրել է Հայաստանի ազգային անվտանգության հայեցակարգային խնդիրների վերաբերյալ իր տեսակետները, խոսել հայ-թուրքական հարաբերությունների ներկա փուլի առանձնահատկությունների, թուրք-ադրբեջանական գործակցության, դրանց համարժեք քաղաքական գնահատական տալու եւ ազգովին ու պետականորեն դիմագրավելու անհրաժեշտության մասին:
«Ցեղասպանությունը ոչ միայն հայերի՝ որպես Հայկական լեռնաշխարհի բնիկ էթնոսի, ֆիզիկական բնաջնջումն էր, այլեւ Հայաստանի ոչնչացումը, մի երկրի, որն ուներ անկախ պետականություն վերահաստատելու ժողովրդագրական, գաղափարական, քաղաքական եւ մշակութային բոլոր կարողություններն ու հնարավորությունները։ Վերջին հաշվով, հայերի ցեղասպանությունն ուղղված էր Հայաստանի պետության վերականգնման հավանականության դեմ։ Ցեղասպանությունն իրականացվեց փուլ առ փուլ՝ 1893-1923 թթ. ժամանակահատվածում, հիմնականում բնաջնջման, արտաքսման եւ թուրքացման եղանակներով»,- ասել է Արմեն Այվազյանը:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը խրախուսում է իր աշխատակիցների շրջանում համահայկական նշանակության կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ գիտելիքների ձեռքբերումը՝ ոլորտի մասնագետների հետ հանդիպումների եւ քննարկումների միջոցով: Մենք նախեւառաջ քաղաքացիներ ենք, հասարակության անդամներ, ովքեր անտարբեր չեն պատմության եւ պետականության հիմնախնդիրների հանդեպ, ունենք տարբեր դիրքորոշումներ լսելու եւ սեփական դիրքորոշում ձեւավորելու կարիք: Այս հարցում մենք ակնկալում ենք մեր գիտնականների աջակցությունը, որոնց միջոցով ցանկանում ենք ստանալ պատասխաններ՝ մեր անցյալի, ներկայի ու ապագայի վերաբերյալ: Ուրախ ենք նաեւ, որ ամեն մի հանդիպումից հետո մեր ընկերության գրադարանը համալրվում է արժեքավոր աշխատություններով»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

18:28 | 09.04.15 | Новости | 7333
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян ВиваСелл-МТС организовал цикл лекций для своих сотрудников.
О причинах, последствиях, а также возможностях их преодоления сотрудникам ВиваСелл-МТС рассказал историк, доктор политологии Армен Айвазян.
В ходе лекции и последовавшего за ней обсуждения были подняты также вопросы воздействия Геноцида на этническую психологию армян, геополитическое положение и перспективы Армении, а также вопросы относительно прошлого и настоящего армянской политической мысли.
Армен Айвазян представил свои взгляды по поводу концептуальных вопросов армянской национальной безопасности, особенностей нынешнего этапа армяно-турецких отношений, турецко-азербайджанского сотрудничества, а также о необходимости дать этому соответствующую оценку и оказать сопротивление на национальном и государственном уровне.
«Геноцид представлял собой не только физическое уничтожение армян как коренного этноса Армянского нагорья, но и уничтожение Армении – страны, которая обладала всеми возможностями для восстановления независимой государственности – демографическими, идеологическими, политическими и культурными. В конечном счете, Геноцид армян был направлен против возможности восстановления Армянского государства. Геноцид проводился поэтапно в период с 1893 по 1923 гг., в основном в виде убийства, депортации и отуречивания», - сказал Армен Айвазян.
«ВиваСелл-МТС поощряет приобретение сотрудниками знаний по вопросам общеармянского значения посредством встреч и обсуждений со специалистами данной сферы. Мы – в первую очередь граждане, члены общества, которые не безразличны к важнейшим проблемам истории и государства, нам нужно знакомиться с позициями других людей и формировать собственные. В этом вопросе мы рассчитываем на помощь ученых, благодаря которым хотим получить ответы относительно нашего прошлого, настоящего и будущего. Мы рады также, что после каждой встречи наша библиотека пополняется новыми ценными трудами», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.