14:57 | 10.04.15 | Նորություններ | 6112
Գերմանական P3 Communications անկախ խորհրդատվական ընկերության իրականացրած միջազգային ուսումնասիրության արդյունքներով «Օրանժ Արմենիա»-ի H+ ցանցը պահպանել է շարժական ինտերնետի որակի առաջատարի դիրքը ինչպես հայկական հեռահաղորդակցության շուկայում, այնպես էլ «Orange խմբի» եվրոպական ընկերությունների շարքում:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է Հայաստանում, Բելգիայում, Լյուքսեմբուրգում, Մոլդովայում, Լեհաստանում, Ռումինիայում, Իսպանիայում եւ Սլովակիայում: Այն ներառել է այս երկրներում գործող շարժական կապի 26 օպերատորների ցանցերի՝ ֆայլերի վերբեռնման եւ ներբեռնման, YouTube տեսանյութերի բացման, տեղական եւ միջազգային վեբ կայքերի բացման արագությունները եւ այլ պարամետրերի վերլուծությունը: Բոլոր փորձարկումներն իրականացվել են շուկայում առկա սմարթֆոններով եւ հարմարեցված մասնագիտական ծրագրով:
«Orange-ը շարունակաբար իրականացնում է ցանցի վերազինման աշխատանքներ՝ Երեւանում, ինչպես նաեւ մարզերում եւ սահմանամերձ գյուղերում ծառայությունների բարձր որակն ապահովելու համար: Ուրախ ենք տեսնել իրականացված այս տեխնիկական աշխատանքների դրական արդյունքները եւ այն, որ մեր ցանցը շարունակում է մնալ լավագույնը շարժական ինտերնետի առումով ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաեւ եվրոպական մեր քույր ընկերությունների շարքում: Այս արդյունքներին հասնելն ու որակի պահպանելը հեշտ չէր, քանի որ վերջին 4 տարիների ընթացքում շարժական ինտերնետը դարձել է մեր առօրյայի անբաժան մասը, եւ, մասնավորապես, Orange-ի բաժանորդների կողմից օգտագործված շարժական ինտերնետի ընդհանուր ծավալն աճել է շուրջ 6 անգամ: Հատկապես անսահմանափակ բջջային ինտերնետի մեր նոր ծառայության մեկնարկով պայմանավորված՝ կանխատեսում ենք, որ այս աճը կշարունակվի: Այսպիսով պատրաստվում ենք շարունակել այս ուղղությամբ ներդրումներ կատարել՝ մեր բաժաներդներին ձայնային եւ ինտերնետ ծառայություններից հարմարավետորեն օգտվելու հնարավորություն ընձեռելու համար»,- ասել է «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
Հայաստանում չափումներն իրականացվել են 2014թ. հոկտեմբերի 21-31-ը ընկած ժամանակահատվածում Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր եւ Էջմիածին քաղաքների կենտրոններում, գործարար ու առեւտրային շրջաններում եւ արվարձաններում:
Ուսումնասիրությունն իրականացվել է «Orange խմբի» պատվերով եւ մաս է կազմում հեռահաղորդակցության ոլորտում իրականացվող ուսումնասիրությունների շարունակական արշավի, որն ուսումնասիրում է Orange-ի եվրոպական շուկաներում 3G ցանցի որակը:

14:57 | 10.04.15 | Новости | 6196
По итогам международного исследования, проведенного немецкой независимой консалтинговой компанией P3 Communications, сеть H+Orange Armenia сохранила позиции лидера по качеству мобильной сети, как на рынке мобильного интернета Армении, так и в ряду европейских компаний группы Orange.
Исследование проводилось в Армении, Бельгии, Люксембурге, Молдове, Польше, Румынии, Испании и Словакии. Изучались мобильные сети 26 операторов этих стран с точки зрения загрузки и скачивания файлов, воспроизведения роликов YouTube, скорости загрузки местных и международных веб-сайтов, а также с учетом анализа других параметров. Все эксперименты проводились при помощи существующих на рынке смартфонов и адаптированной профессиональной программы.
«Orange непрерывно осуществляет работы по переоборудованию сетей в Ереване, областях и приграничных районах для обеспечения высокого качества услуг. Мы рады видеть положительные результаты наших технических работ, и рады, что наша сеть продолжает оставаться лучшей с точки зрения мобильного интернета не только в Армении, но и в ряду наших сестринских компаний в Европе. Было непросто достичь этих результатов и обеспечить это качество, так как за последние 4 года мобильный интернет стал неотъемлемой частью нашей жизни. В частности, почти в 6 раз вырос объем потребляемого интернет-трафика абонентами Orange. Мы прогнозируем продолжение этого роста, особенно в связи с запуском нашей новой услуги безлимитного мобильного интернета. Так что мы намерены продолжать инвестировать в это направление, чтобы предоставлять нашим абонентам возможность комфортно пользоваться голосовыми и интернет-услугами», - сказал генеральный директор Orange Armenia Франсис Желибтер.
Исследования в Армении проводились 21-31 октября 2014 года в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и Эчмиадзине – в центре, торговых и бизнес-районах, а также на окраинах.
Исследование проводилось по заказу Группы Orange в рамках кампании по последовательному исследованию в области телекоммуникаций, направленного на изучение качества 3G-сети Orange на европейских рынках.