17:24 | 27.05.15 | Նորություններ | 5227
«Մեկ գյուղ» նախաձեռնությունն ուղղված է ընտրված մեկ գյուղական համայնքի տնտեսական գործունեության եւ սոցիալական ենթակառուցվածքների բարելավմանը: Այս տարի նախագիծը կիրականացվի Տավուշի մարզի սահմանամերձ Պառավաքար գյուղում:
Պառավաքարում իրականացվող «Մեկ գյուղ» նախագծի շրջանակում ստեղծվել է գյուղատնտեսական կոոպերատիվ, տրամադրվել են խաղողի այգիները մշակելու համար հատուկ նախատեսված ժամանակակից տրակտոր, ինչպես նաեւ ոռոգման, վարման, խաղողի տնկիներն էտելու եւ մշակելու համար անհրաժեշտ սարքավորումներ:
Ֆինանսական միջոցներ կհատկացվեն հավելյալ 25 հա հողատարածք ոռոգելու համար: Նախագծի նպատակն է այսպիսով էապես բարելավել համայնքի տնտեսական վիճակը, քանի որ գյուղում բնակվող ընտանիքների 95%-ը զբաղվում է խաղողագործությամբ:
«Մեկ գյուղ» նախագծի շրջանակում կվերանորոգվի գյուղի մանկապարտեզը, ինչպես նաեւ 4 տ տարողությամբ ջրային տարաների տեղադրման միջոցով կլուծվի մանկապարտեզի խմելու ջրի խնդիրը: Խմելու ջրի մատակարարումը կվերականգնվի նաեւ համայնքի դպրոցի սաների եւ գյուղի բնակիչների համար:
Ծրագրով նախատեսվում է նաեւ ֆուտբոլի խաղահրապարակի կառուցում: Ծրագրի շրջանակում ֆինանսական եւ մարդկային ռեսուրսներ կուղղվեն Պառավաքարի, ինչպես նաեւ հարեւան Վարագավան եւ Վերին Ծաղկավան համայնքների բժշկական ամբուլատորիայի վերանորոգմանն ու սարքավորումներով հագեցմանը:
Ծրագրին Orange Հիմնադրամի հատկացված ֆինանսական աջակցությունը կկազմի 52 մլն դրամ:
«Գյուղական համայնքերն ու դրանց առօրյա խնդիրները՝ հատկապես կայուն տնտեսական գործունեության բացակայությունն ու աշխատատեղերի սղությունը, մշտապես Orange Հիմնադրամի ուշադրության կենտրոնում են: «Մեկ գյուղ» նախաձեռնության միջոցով, որն առաջին անգամ իրականացրել ենք անցյալ տարի Հարթավանում, նպատակ ունենք զգալի եւ շոշափելի արդյունքների հասնել: Իր աշխարհագրական դիրքով պայմանավորված՝ սահմանից ընդամենը 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող Պառավաքար համայնքը բավական խոցելի է, այդ իսկ պատճառով «Շեն» բարեգործական կազմակերպության եւ համայնքի գյուղապետարանի հետ միասին մենք մեծ հույսով ձեռնարկում ենք այս նախաձեռնությունը՝ նպատակ ունենալով էականորեն նպաստել գյուղի բնակիչների կյանքի պայմանների բարելավմանը»,- ասել է Orange Արմենիա Հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:

17:24 | 27.05.15 | Новости | 5256
Инициатива «Одно село» направлена на улучшение экономической ситуации и социальной инфраструктуры в конкретной сельской общине. В этом году проект пройдет в пограничном селе Паравакар в Тавушском марзе.
В рамках программы «Одно село» в Паравакаре создан сельскохозяйственный кооператив, предоставлен современный трактор для обработки виноградников, а также необходимое оборудование для поливки, обрезки и ухода за виноградниками.
Финансовые средства будут выделены на обеспечение орошения участка площадью 25 га. Цель проекта – улучшить экономическую ситуацию в общине, так как 95% жителей села занимаются выращиванием винограда.
В рамках проекта «Одно село» будет отремонтирован детский сад села, в котором будет установлен контейнер объемом 4 т, благодаря чему в детском саду будет решена проблема питьевой воды. Подача питьевой воды будет восстановлена также для жителей села и учеников общинной школы.
Программой предусматривается строительство футбольного поля. Финансовые и человеческие ресурсы по программе будут направлены на восстановление и оборудование медицинских амбулаторий Паравакара и соседних сел – Варагавана и Верин Цахкавана.
На осуществление программы фонд Orange выделит 52 млн драмов.
«Сельские общины и их повседневные проблемы, особенно отсутствие стабильной экономической деятельности и недостаток рабочих мест, всегда были в центре внимания фонда Orange. Посредством инициативы «Одно село», которая впервые была проведена в Артаване, мы стремимся достичь значительных и ощутимых результатов. Ввиду своего географического положения, находясь всего в двух километрах от границы, община Паравакар достаточно уязвима, поэтому вместе с благотворительной организацией «Шен» и руководством общины мы возлагаем большие надежды на эту программу, стремясь оказать значительное содействие улучшению условий жизни жителей села», - сказал председатель Совета фонда Orange Armenia Франсис Желибтер.