17:12 | 29.05.15 | Նորություններ | 5764
2014թ. Beeline ընկերությունը Երեւանում եւ Հայաստանի մարզերում իրականացրել է շուրջ 200 սոցիալական միջոցառում՝ ուղղված կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բնապահպանության ոլորտների զարգացմանը:
Ամփոփելով 2014 թ. կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում ընկերության աշխատանքի արդյունքները, ընկերությունում նշել են, որ անցած տարի Beeline-ի կրթական ծրագրերի շահառու է դարձել ավելի քան 12 հազ. մարդ:
Կրթական ծրագրերից են Beeline Scholarship-ը, ԵՊՀ-ում Beeline համակարգչային կենտրոնի բացումը, Գաֆեսչյան արվեստի կենտրոնի հետ 138 համատեղ ստեղծագործական-կրթական միջոցառումները եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագիրը` ուղղված մարզերում երեխաների կրթական ներուժի զարգացմանը:
Նախորդ տարվա ընթացքում ընկերությունը նաեւ իրագործել է ծրագրեր` ուղղված մարզերում երեխաների ստեղծագործական ներուժի զարգացմանը, նրանց առողջության պահպանմանը, ինչպես նաեւ ներառական կրթության զարգացմանը: Դրանք են «Հայրենիքի դարպասներ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության եւ Հայաստանի Մանուկներ հիմնադրամի հետ (COAF) համատեղ ծրագրերը:
ՏՏ ոլորտում Beeline-ի սոցիալական ծրագրերն ուղղված են եղել հայալեզու բջջային բովանդակության ստեղծմանը եւ զարգացմանը: Այս նպատակով Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոնի հետ համատեղ անց է կացվել Mobile Developer Day համաժողովը եւ գործարկվել App Armenia համակարգը: Բիզնեսի եւ մշակույթի ոլորտում նորարարական եւ տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման նպատակով Beeline-ի աջակցությամբ անցկացվել է տեխնոլոգիական ձեռներեցության DigiCamp ամառային ճամբարը, DigiTec Բիզնես Ֆորումը, գործարկվել է թատրոնի եւ կինոյի համար էլեկտրոնային տոմսեր ձեռք բերելու համար նախատեսված cult.am միասնական մշակութային պորտալը:
Մշակութային ոլորտում իրականացվել են ծրագրեր` ուղղված միջմշակութային կապերի հաստատմանը (աջակցություն Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնին) եւ մշակութային կյանքին մարզերի ներգրավման ապահովմանը (դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ վարպետության դասերի եւ համերգների կազմակերպում):
Beeline-ը բնապահպանության ոլորտում աջակցում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը եւ ժամանակակից բնապահպանական մարտահրավերների վերաբերյալ բնակչության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին: Մասնավորապես, ընկերության աջակցությամբ անցկացվել է «Դեպի կանաչ տնտեսություն» ազգային համաժողովը:
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ուղղությունները սահմանելիս Beeline-ը մշտապես ձգտել է առաջնահերթություն տալ առավել հրատապ սոցիալական խնդիրներին եւ դրանց լուծումներին: 2014թ. ընկերության կորպորատիվ սոցիալական գործունեության արդյունքներն ամփոփելով` կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեզ հաջողվել է նշանակալի ներդրում ունենալ տարբեր սոցիալական խնդիրների լուծման գործում եւ հիմք ստեղծել բարեկեցիկ ապագայի համար: Հատկապես ցանկանում եմ ընդգծել այն հանգամանքը, որ նախորդ տարվա ընթացքում Beeline-ի սոցիալական ծրագրերի ուշադրության կենտրոնում առավելապես եղել են մարզերը, եւ մեզ, մեր գործընկերների հետ համատեղ, հաջողվեց իրագործել սոցիալական ծրագրեր Հայաստանի բոլոր մարզերում: Ընթացիկ 2015թ. Beeline-ը շարունակում է իրականացնել ծրագրեր տարբեր սոցիալական ոլորտներում՝ «Թող քո հետքը» գլոբալ ռազմավարության շրջանակում, որն ուղղված է օգնելու երիտասարդ սերնդին կառուցելու իրենց ապագան»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Beeline-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մասին 2014թ. հաշվետվության» ամբողջական տարբերակը հասանելի է այստեղ:

Beeline summed up the company’s operation in corporate social responsibility over 2014. In Yerevan and Armenian marzes, over 200 events were carried out in education, culture, IT and environment.
In particular, education projects were aimed at personal and professional development of pupils and students. It is the education program Beeline Scholarship, opening of Beeline computer center in YSU, 139 joint programs with Cafesjian Center and joint project with Child Development Foundation “Knowledge for the Sake of Prosperity” aimed at developing the learning potential of children in regions. All in all, over 12 000 people became beneficiaries of Beeline educational projects for 2014.
Last year, Beeline also implemented projects aimed at improving creative potential of children in marzes, protection of their health and development of inclusive education. These are joint projects with “Motherland Gates” NGO and Children of Armenia Fund (COAF).
In IT sector, Beeline social projects were aimed at creating and promoting an Armenian-language mobile content. To this end, Mobile Developer Day Forum was held jointly with Center for Technological Development and App Armenia system was launched. To introduce modern innovative and technological solutions in business and culture, DigiCamp summer entrepreneurship camp was held with Beeline support, DigiTec business forum was carried out and a joint cultural portal cult.am was launched allowing to purchase e-tickets for theaters and cinema.
In cultural domain, projects meant for strengthening of intercultural ties (support for the 13th British Film Festival) and ensuring cultural integration of regions (organization of master classes and concerts jointly with the Classical Music Development Foundation) were implemented.
In ecology sector, Beeline supports projects aimed at protection of environment and enhancing public awareness on modern environmental challenges. In particular, it is the project of supporting “To the Green Economy” all-national forum.
“Defining the main strategic areas of corporate social responsibility, Beeline has always strived to focus on more priority social problems and their settlement. Summing up the result of corporate social activates of the company over 2014, I can state that we managed to make a considerable contribution to the solution of various social problems and create a basis for a more prosperous future. I’d like to stress that last year, Beeline social projects focused on mostly regions and jointly with our partners, we managed to implement social projects in all the marzes of the country. In 2015, Beeline continues the projects in various social fields within “Make Your Mark” global strategy aimed at helping young generation build their future”, noted Beeline Armenia CEO Andrey Pyatakhin.
The full version of the “Report on Corporate Responsibility of Beeline over 2014” is available here.