17:12 | 29.05.15 | Նորություններ | 5764
2014թ. Beeline ընկերությունը Երեւանում եւ Հայաստանի մարզերում իրականացրել է շուրջ 200 սոցիալական միջոցառում՝ ուղղված կրթության, մշակույթի, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ բնապահպանության ոլորտների զարգացմանը:
Ամփոփելով 2014 թ. կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ոլորտում ընկերության աշխատանքի արդյունքները, ընկերությունում նշել են, որ անցած տարի Beeline-ի կրթական ծրագրերի շահառու է դարձել ավելի քան 12 հազ. մարդ:
Կրթական ծրագրերից են Beeline Scholarship-ը, ԵՊՀ-ում Beeline համակարգչային կենտրոնի բացումը, Գաֆեսչյան արվեստի կենտրոնի հետ 138 համատեղ ստեղծագործական-կրթական միջոցառումները եւ Մանկական զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ «Գիտելիք հանուն բարեկեցության» ծրագիրը` ուղղված մարզերում երեխաների կրթական ներուժի զարգացմանը:
Նախորդ տարվա ընթացքում ընկերությունը նաեւ իրագործել է ծրագրեր` ուղղված մարզերում երեխաների ստեղծագործական ներուժի զարգացմանը, նրանց առողջության պահպանմանը, ինչպես նաեւ ներառական կրթության զարգացմանը: Դրանք են «Հայրենիքի դարպասներ» սոցիալական հասարակական կազմակերպության եւ Հայաստանի Մանուկներ հիմնադրամի հետ (COAF) համատեղ ծրագրերը:
ՏՏ ոլորտում Beeline-ի սոցիալական ծրագրերն ուղղված են եղել հայալեզու բջջային բովանդակության ստեղծմանը եւ զարգացմանը: Այս նպատակով Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոնի հետ համատեղ անց է կացվել Mobile Developer Day համաժողովը եւ գործարկվել App Armenia համակարգը: Բիզնեսի եւ մշակույթի ոլորտում նորարարական եւ տեխնոլոգիական լուծումների ներդրման նպատակով Beeline-ի աջակցությամբ անցկացվել է տեխնոլոգիական ձեռներեցության DigiCamp ամառային ճամբարը, DigiTec Բիզնես Ֆորումը, գործարկվել է թատրոնի եւ կինոյի համար էլեկտրոնային տոմսեր ձեռք բերելու համար նախատեսված cult.am միասնական մշակութային պորտալը:
Մշակութային ոլորտում իրականացվել են ծրագրեր` ուղղված միջմշակութային կապերի հաստատմանը (աջակցություն Բրիտանական ֆիլմերի 13-րդ փառատոնին) եւ մշակութային կյանքին մարզերի ներգրավման ապահովմանը (դասական երաժշտության զարգացման հիմնադրամի հետ համատեղ վարպետության դասերի եւ համերգների կազմակերպում):
Beeline-ը բնապահպանության ոլորտում աջակցում է շրջակա միջավայրի պահպանությանը եւ ժամանակակից բնապահպանական մարտահրավերների վերաբերյալ բնակչության իրազեկվածության բարձրացմանն ուղղված ծրագրերին: Մասնավորապես, ընկերության աջակցությամբ անցկացվել է «Դեպի կանաչ տնտեսություն» ազգային համաժողովը:
«Կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ուղղությունները սահմանելիս Beeline-ը մշտապես ձգտել է առաջնահերթություն տալ առավել հրատապ սոցիալական խնդիրներին եւ դրանց լուծումներին: 2014թ. ընկերության կորպորատիվ սոցիալական գործունեության արդյունքներն ամփոփելով` կարող եմ վստահորեն ասել, որ մեզ հաջողվել է նշանակալի ներդրում ունենալ տարբեր սոցիալական խնդիրների լուծման գործում եւ հիմք ստեղծել բարեկեցիկ ապագայի համար: Հատկապես ցանկանում եմ ընդգծել այն հանգամանքը, որ նախորդ տարվա ընթացքում Beeline-ի սոցիալական ծրագրերի ուշադրության կենտրոնում առավելապես եղել են մարզերը, եւ մեզ, մեր գործընկերների հետ համատեղ, հաջողվեց իրագործել սոցիալական ծրագրեր Հայաստանի բոլոր մարզերում: Ընթացիկ 2015թ. Beeline-ը շարունակում է իրականացնել ծրագրեր տարբեր սոցիալական ոլորտներում՝ «Թող քո հետքը» գլոբալ ռազմավարության շրջանակում, որն ուղղված է օգնելու երիտասարդ սերնդին կառուցելու իրենց ապագան»,- նշել է Հայաստանում Beeline-ի գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը։
«Beeline-ի կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության մասին 2014թ. հաշվետվության» ամբողջական տարբերակը հասանելի է այստեղ:

17:12 | 29.05.15 | Новости | 5808
Beeline подвел итоги работы компании в сфере корпоративной социальной ответственности за 2014 год. В Ереване и марзах Армении за этот год было реализовано более 200 социальных мероприятий в сферах образования, культуры, информационных технологий и экологии.
В частности, проекты в сфере образования были направлены на личностное и профессиональное развитие школьников и студентов. Это образовательная программа Beeline Scholarship, открытие компьютерного центра Beeline в ЕГУ, 138 совместных с центром искусств Гафесчян творческо-образовательных мероприятий и совместный проект с Фондом развития детей «Знание во имя процветания», направленный на развитие образовательного потенциала детей в регионах. В общей сложности в 2014 году бенефициарами образовательных проектов Beeline стали более 12 000 человек.
В прошлом году Beeline также реализовал проекты, направленные на улучшение творческого потенциала детей в регионах, защиту их здоровья и развитие инклюзивного образования. Это совместные проекты с общественной организацией «Врата родины» и Фондом дети Армении (COAF).
В сфере информационных технологий социальные проекты Beeline были направлены на создание армяноязычного мобильного контента и его развитие. С этой целью совместно с Центром технологического развития был проведен форум Mobile Developer Day и запущена система App Armenia. С целью внедрения современных инновационных и технологических решений в сферы бизнеса и культуры при поддержке Beeline прошел летний лагерь по технологическому предпринимательству «DigiCamp», проведен бизнес-форум DigiTec и запущен единый культурный портал cult.am, позволяющий приобретать электронные билеты в театры и кино.
В сфере культуры были реализованы проекты, направленные на утверждение межкультурных связей (содействие 13-ому Фестивалю британских фильмов) и обеспечение культурной интеграции регионов (организация мастер-классов и концертов, совместно с Фондом развития классической музыки).
В сфере экологии Beeline поддерживает проекты, направленные на защиту окружающей среды и повышение осведомленности населения о современных экологических вызовах. В частности, это проект содействия общенациональному форуму «На пути к зеленей экономике».
«Определяя основные стратегические направления корпоративной социальной ответственности, Beeline всегда стремился делать акцент на наиболее приоритетные социальные проблемы и их решение. Подводя итоги корпоративной социальной деятельности компании в 2014 году, можно заявить, что нам удалось внести значительный вклад в решение различных социальных проблем и создать основу для более благополучного будущего. Хочу особо подчеркнуть, что в прошлом году в центре внимания социальных проектов Beeline находились преимущественно регионы, и нам, совместно с нашими партнерами, удалось реализовать социальные проекты во всех, без исключения, марзах страны. Beeline в текущем 2015 году продолжает реализовать проекты в различных социальных сферах, в рамках глобальной стратегии «Make your Mark», направленной на то, чтобы помочь молодому поколению построить свое будущее», - отметил Генеральный директор Beeline в Армении Андрей Пятахин.