Հովհաննես Աղաջանյանը
Հայկական CityBugs ստարտափը հաղթել է միջազգային հեղինակավոր The World Summit Youth Award-ում (WSYA), որն այս տարի անցկացվում է հունիսի 15-17-ը Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում:
CityBugs-ը հաղթող է ճանաչվել «Ստեղծիր քո մշակույթը» անվանակարգում:
Ստարտափի համահիմնադիր Հովհաննես Աղաջանյանը, որն այս օրերին Սան Պաուլոյում է, Itel.am-ին տեղեկացրել է, որ մրցույթին մասնակցել է 140 երկրից ավելի քան 2000 նախագիծ, որոնցից հաղթել է 18-ը:
Միջազգային մրցույթը համախմբում է տեխնոլոգիական ոլորտի մինչեւ 30 տարեկան ինտերնետ եւ մոբայլ տեխնոլոգիաներ օգտագործող մասնագետներին եւ ձեռնարկատերերին, որոնց նախագծերը միտված են «հանրային օգուտի» ստացմանը (Social Good):
Հովհաննես Աղաջանյանը The World Summit Youth Award-ը համարում է նոր կապերի ստեղծման եւ CityBugs-ի հետագա սոցիալական ազդեցության տարածման լավ հնարավորություն:
2012թ. ստեղծված CityBugs-ը սոցիալական հարթակ է՝ ստեղծված տարբեր քաղաքներում առկա խնդիրները բարձրաձայնելու նպատակով: Համակարգի գրանցված օգտատերերը կարող են հայտնել, թե ինչ խնդիրներ կան իրենց քաղաքի այս կամ այն հատվածում:
Ներկայում նախագիծը գործում է Հայաստանի մի շարք քաղաքներում, որոնց առաջիկայում կմիանան կանադական Տորոնտոն եւ բրազիլական Սան Պաուլոն: Քաղաքները կգործեն e-volunteering ընդհանուր ռազմավարությամբ, որի հիմքում կլինի նոր տեխնոլոգիաներ եւ սոցիալական ցանցեր օգտագործող թվային հասարակությունը:
Հովհաննես Աղաջանյանի խոսքով՝ մինչ այս պահը հարթակում բարձրաձայնվել է 501 խնդրի մասին, որոնցից 199-ը լուծում է ստացել: Որոշ խնդիրներ գտնվում են լուծման ընթացքում։
CityBugs նախագիծը ստեղծվել X-TECH ընկերության կողմից: Այն հասանելի է նաեւ AppStore-ում եւ Google Play-ում:

CityBugs Armenian startup has won The World Summit Youth Award (WSYA) prestigious international contest this year held in Sao Paolo, Brazil, from June 15 to 17.
CityBugs was named a winner in “Create your Culture" category.
CityBugs Co-Founder Hovhannes Aghajanyan who is in San Paolo these days told Itel.am that over 2000 projects from 140 countries took part in the contest and out of them only 18 were named winners.
The international contest brings together developers and entrepreneurs - under 30 years of age - who use internet and mobile technology and whose projects are aimed at “Social Good.”
Hovhannes Aghajanyan believes that WSYA is a great opportunity for establishing new contacts and dissemination of the future social impact of CityBugs.
Developed in 2012 CityBugs is a social platform to raise various social issues. The registered users can raise the issues certain parts of their cities face.
As of now, this social platform is available in a number of cities in Armenia. In the near future, Toronto (Canada) and Sao Paolo (Brazil) will also join them. There will be a common e-volunteering strategy for the cities, which will be based on the digital society using new technologies and social networks.
According to Hovhannes Aghajanyan, to date 501 issues have been raised through the platform, out of which 199 have been settled. Some of the issues are currently being addressed.