ggTaxi-ի համահիմնադիր Խաչատուր Գրիգորյանը
Հայկական ggTaxi ընկերությունն օրերս $200 հազ. ֆինանսավորում է ստացել, որի մի մասը տրամադրել է «Գրանատուս Վենչուրս» ընկերությունը:
Itel.am-ը ստացած ֆինանսավորման եւ ապագա ծրագրերի մասին զրուցել է ggTaxi-ի համահիմնադիր Խաչատուր Գրիգորյանի հետ:
-Նախ շնորհավորում ենք օրեր առաջ ստացած ֆինանսավորման կապացկությամբ: Ի՞նչ ուղղություններով է օգտագործվելու այդ գումարը:
- Գումարը ծախսելու ենք ծրագրավորման եւ սպասարկման որակը բարելավելու, ինչպես նաեւ նոր շուկաներ դուրս գալու համար:
Ցանկանում եմ նշել, որ սա վենչուրային ներդրում չէ, այլ վաղ շրջանի ներդրում (seed investment): Սակայն, որպես կապիտալ, բավական մեծ գումար է՝ թե շուկայի եւ թե մեր գիտակցության համար:
Ընթացքում անընդհատ կապի մեջ ենք եղել տարբեր ներդրողների հետ, քանի որ կարծում ենք, որ ներդրողի հետ պետք է սկսել շփվել վաղ շրջանում, եւ այն պահին, երբ դուք արդեն հասունացած կլինեք, վերջինս եւս պատրաստ կլինի ներդրում կատարել: Պետք է հաշվի առնել, որ դիմացինը ձեզ չի վստահում, եւ դա նորմալ է. կվստահի միայն այն ժամանակ, երբ տեսնի ձեր աճի գործընթացը:
Նշեմ, որ մինչ ներդրումը մենք արդեն ապահովել էինք թեկուզ փոքր ծավալով եկամտի հոսքը. մեր օգտատերը, բացելով հավելվածը, արդեն գումար է ծախսում:
Ապագա ներդրողները մեզ չպետք է ստիպեն ներկայանալ, օրինակ, Made in San Francisco բրենդով, պետք է պահենք Made in Armenia-ն: Սա շատ լուրջ ազդակ կլինի նաեւ շուկայի մյուս ստարտափների համար: Սա ազգային վերածննդի գաղափարի հետ է կապված եւ իրականության կդառնա այն դեպքում, երբ հայկական բրենդն առաջ մղվի:
-Ի՞նչ տեմպերով է ներկայում զարգանում ggTaxi-ն:
-Պատվերների առումով ամսական 10-20% կայուն աճ ենք ունենում: Եթե 2014թ. վերջին օրական 100, իսկ տարեսկզբին 150 պատվեր էինք ունենում, ապա այսօր դրանց թիվն անցնում է 300-ը:
Իրականում սա շատ մեծ թիվ չէ, սակայն կայուն գործընթաց է, եւ ապագայում մասշտաբները կմեծանան: Մինչեւ տարեվերջ նախատեսում ենք 3-4 անգամ ավելացնել այդ թիվը: Օրական 1000 պատվերը նշանակետ է, որին պետք է հնարավորինս շուտ հասնել:
Որպես կանոն, օգտատերերի եւ վարորդների քանակական աճը պետք է հավասարաչափ ընթանա: Մեր դեպքում ներկայում պակասում են վարորդները: Հասկանում ենք, որ լավ վարորդներ ունենալու համար ժամանակ է հարկավոր, եւ շարունակում ենք ակտիվորեն նոր վարորդներ ներգրավել:
-Եվ ինչպե՞ս եք նոր վարորդներ ներգրավում:
- Սկզբում վարորդներ ներգրավելու նպատակով «փողոցներն էինք ընկել», բայց դա շատ ռեսուրսներ պահանջող գործընթաց էր եւ ոչ այնքան արդյունավետ: Ներկայում մենք այնքան հայտնի ենք, որ վարորդներն իրենք են գալիս:
Ակտիվ վարորդները շուրջ 170-ն են, բայց դա, իհարկե, չի նշանակում, որ 170-ն էլ այս պահին փողոցում են եւ կարող են սպասարկել: Ծրագրում ենք մեկ տարուց վարորդների թիվը հասցնել 1000-ի:
Կարծում եմ՝ մեզ մոտ արդեն ձեւավորվում է համայնք, որի առկայության շնորհիվ տվյալ պրոդուկտը կարող է կայանալ:
-Հաճախ ասում են, որ ggTaxi-ն Uber-ի հայկական կրկնօրինակն է: Դա այդպե՞ս է:
-Նման դեպքերում ասում եմ հետեւյալը՝ եթե մենք ավտոմեքենա ստեղծեինք, նորի՞ց ասելու էիք, որ այն արդեն ստեղծված է, նորարար չէ, հետեւաբար՝ անհետաքրքիր:
Կարծում եմ՝ բիզնեսի առումով նորմալ է, երբ տեսնելով ինչ-որ աշխատող միտք, փորձում ենք տեղում նրան նմանվող ինչ-որ բան ստեղծել: Իրականում մենք չենք փորձել կրկօրինակել ինչ-որ մեկին: Այն, ինչ ստեղծվում է, պարտադիր չէ, որ դառնա նույնը, ինչ ավելի վաղ ստեղծված պրոդուկտը: Ունենք խնդիր եւ հասկացել ենք, որ այդ մեթոդը կարող ենք այստեղ կիրառել խնդիրը լուծելու նպատակով: Հետագայում այն կարող է լրիվ ուրիշ բան դառնալ:
-Օրինակ ի՞նչ:
- Ես Հայաստանում էլեկտրական ավտոմեքենաների արտադրության ներուժ եմ տեսնում: Ներուժը կա ինժեներների տեսքով, նրանց ուղղակի մի քանի մասնագետներն են պետք, որոնք երբեւէ մասնակցել են նման մեքենաների արտադրության պրոցեսին եւ կարող են խորհուրդներ տալ:
Եթե կարողանանք մեր պրոդուկտը տարածել ԱՊՀ բոլոր երկրներում, ապա շուկայի մոտավոր պատկերացում կունենանք: Հետեւաբար, եթե ստացվի էլեկտրական ավտոմեքենաների արտադրություն սկսել, ապա կստեղծվի կից պրոդուկտ, որը ԱՊՀ շուկայում սպառելու հնարավորություն կառաջանա:
Էլեկտրական ավտոմեքենաների պոտենցիալ գնորդներ կարող են դառնալ համակարգում աշխատող վարորդները:
Այդ նոր ավտոմեքենաները գուցե ավելի էժան չլինեն սովորական ավտոմեքենաներից, որոնք որպես տաքսի են օգտագործվում, սակայն սպասարկումն ավելի էժան կլինի: Հնարավոր է՝ շատերը հիմա իմ այս գաղափարը ֆանտաստիկ համարեն, սակայն բոլոր գաղափարներն ամենասկզբում հենց նման արձագանք են ստանում:
-Շուկայում հավելվածի միջոցով տաքսի մատակարարող արդեն մի քանի խաղացող կա: Չե՞ք վախենում մրցակցությունից:
- Այս բիզնեսի ամենամեծ նրբություններից է այն, որ վարորդին պետք է ընկալել իբրեւ ձեր հաճախորդ, այլ ոչ թե աշխատող: Նմանատիպ ընկերությունների միջեւ մրցակցությունը գնալու է հենց որակյալ վարորդների համար: Սակայն մենք մրցակցությունից չենք վախենում:
Մենք ունենք ներուժ եւ կարճ ժամանակում կարող ենք մի քանի միլիարդ դոլարանոց ընկերություն դառնալ. հիմա պետք է ճիշտ գործել եւ հասնել այդ նշաձողին:

10:07 | 03.07.15 | Interviews | exclusive 17559
Recently, Armenian ggTaxi received USD 200 thousand funding, part of which was allocated by Granatus Ventures.
Itel.am talked to ggTaxi Co-Founder Khachatur Grigoryan regarding the received funding and future plans.
-We would first of all like to congratulate you on the funding. For what purposes will it be used?
-We will use the money to improve the quality of programming and service as well as to enter new markets.
It should be noted that this is a seed investment and not venture. However, as a capital, it’s quite a large amount for both the market and our consciousness.
We have been in constant touch with various investors as we believe one should establish contact with the investors in an earlier period and when he is mature enough the latter will also stand ready to invest. We should take into account that the investors do not trust you and only your progress will gain them trust towards you.
It should be said that prior to the investment we had already ensured a small inflow of income – opening the app our users spend money.
Our future investors should not make us present ourselves under, for example, Made in San Francisco brand. We should keep our Made in Armenia brand. This will be a significant impetus for the rest of startups in the market. It is linked to the idea of national rebirth and will become a reality only when the Armenian brand moves forward.
-In terms of pace, how does ggTaxi develop?
-We have stable 10-20% growth of orders on monthly basis. In late 2014, the number of orders was 100, in early 2015 – 150, and today their number is over 300.
In reality this is not a big number but it’s a stable process and the numbers will increase in the future. We are planning to have 3-4-fold growth by the end of this year. Our goal is to have daily 1000 orders and we should achieve it as soon as possible.
As a rule, the quantitative growth of users and drivers should be equal. In our case, we presently lack drivers. We understand that having good drivers requires time and we continue to actively involve new drivers.
-How do you engage new drivers?
-At first we “went out of our way” to engage drivers but it was a process requiring resources and was not that effective. As of today, we are so popular that drivers themselves turn to us.
We have around 170 active drivers, but it obviously does not mean they are all in the street and ready to serve. We are planning to have 1000 drivers in a year.
I believe a community is already being established and once it’s established, the product can fulfill itself.
-ggTaxi is often said to be the Armenian version of Uber. Is it so?
-In such cases I say the following – had we created a car, would they say it’s already created, it’s not innovative and consequently, is not interesting?
I believe in case of business it’s normal to see a working idea and try to create something like that. In reality, we have not attempted to copy anyone. What’s being created does not need to become exactly the same as the earlier developed product. We have an issue and we have decided that we can employ that method here to address it. It might morph into a totally different thing in the future.
-Could you specify into what?
-Armenia has potential for manufacturing electric cars. There is potential in the form of engineers. They just need several experts who were involved in the production of such cars and can give them advice.
If we manage to disseminate our product in all CIS countries, we will have an approximate idea of the market. Thus, if we succeed in the production of electric cars, then an enclosed product will be developed, which we will be able to consume in the CIS market.
Drivers working in the system might be among the potential buyers of electric cars.
These new cars might be more expensive than the common cars used as a taxi, but the service will be cheaper.
Many people might find this idea fantastical, but it’s the response all ideas get at first.
-There are already several players in the market offering taxi via an app. Does competition scare you?
-One of the niceties of this business is that the driver should be perceived as a customer and not as an employee. The competition between such companies will be for high-quality drivers. But competition does not scare us.
We have potential and we can turn into a several billion dollar company within a short period of time – we should act correctly now and reach that bar.