10:26 | 07.08.15 | Հարցազրույցներ | exclusive 196836
Հուլիսի վերջին հայտարարվեց, որ «Օրանժ» եւ «Յուքոմ» ընկերությունները բանակցում են «Օրանժ Արմենիա» ընկերության 100% բաժնետոմսերի ձեռքբերման շուրջ:
Itel.am-ը զրուցել է «Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրեն Ֆրանսիս Ժելիբտերի հետ, որը մանրամասներ է հայտնել գործարքի եւ ընկերության ապագայի մասին:
-Պրն Ժելիբտեր, հուլիսի վերջին «Օրանժ Արմենիա» ընկերության 100% բաժնետոմսերը «Յուքոմ»-ին վաճառելու մասին արած Ձեր հայտարարությունից հետո շատ հարցեր առաջացան: Մեծ հարց, եթե ոչ մտահոգություն է առաջանում երկրից «Օրանժ Արմենիա»-ի հեռանալու հետ կապված: Ի՞նչ է տեղի ունենալու գործարքի ստորագրումից հետո:
-Իրականում մենք չենք խոսում ինչ-որ մեկի անհետացման մասին: «Օրանժ Արմենիա»-ն որպես ցանց շարունակում է մնալ եւ կմնա: Փոխվելու է «Օրանժ Արմենիա»-ի բաժնետերը, ինչը տեղի կունենա գործարքի ստորագրումից եւ ՀՀ պետական մարմինների կողմից վերջնական վավերացումից հետո:
Երկու քայլ է լինելու: Գործարքը կստորագրվի առաջիկա օրերին, որին կհաջորդի վավերացումը: Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը պետք է քննի մեր տրամադրած փաստաթղթերը եւ արդյունքում վավերացնի կամ չվավերացնի գործարքը: Սովորաբար այդ գործընթացը տեւում է 1-3 ամիս:
Միաժամանակ, մենք շարունակում ենք առաջարկել մեր ծառայությունները: Վերջին օրերին ընկերության վաճառքների ցուցանիշները հրաշալի են, եւ հուսով եմ, որ դա շարունակական կլինի: Մենք որոշ նորարար անակնկալներ ունենք մեր հաճախորդների համար եւ դրանք կներկայացնենք մոտ ապագայում:
Ցանկանում եմ ընդգծել, որ գործարքի վերջնական վավերացումից հետո «Օրանժ» բրենդը կպահպանվի մեկ տարի շարունակ:
-Դո՞ւք եք «Յուքոմ»-ին առաջարկել, թե՞ նախաձեռնողը մյուս կողմն է եղել: Ե՞րբ են մեկնարկել բանակցությունները:
-Ժամանակ առ ժամանակ «Օրանժ Արմենիա»-ն իր ներդրումների հանձնաժողովում գնահատում է իրավիճակը: Այդ հանձնաժողովում ընդգրկված են Orange Group -ի գլխավոր դեմքերը՝ տարբեր երկրներում գործող ընկերությունների կառավարիչների հետ միասին, որոնք մտածում են խմբի եւ նրա մասնաճյուղերի ապագայի մասին:
Մենք մեզ հաճախ հարց էինք տալիս՝ ավելի լավ է միայնա՞կ գործել հայկական շուկայում, թե՞ համագործակցել որեւէ մեկի հետ: Եվ այդպես հնարավորություն առաջացավ քննարկումներ սկսել «Յուքոմ»-ի հետ: Կարծում եմ՝ նրանք եւս ունեցել են նմանատիպ մտքեր՝ միայնա՞կ գործել եւ զրոյից մոբայլ ընկերություն հիմնել, թե՞ համագործակցել: Քննարկումները հենց այդպես են շաղկապվել:
Ավելի քան մեկ տարի առաջ մենք «Յուքոմ»-ի, ինչպես նաեւ այլ ընկերությունների հետ սկսեցինք քննարկել կոմերցիոն պայմանագրեր կնքելու հնարավորությունը, սակայն դա հաջող ավարտ չունեցավ: 2015թ. սկզբից սկսած՝ «Յուքոմ»-ի հետ համագործակցության տարբեր քննարկումներ են եղել, որոնց հաջորդեց հուլիսի 22-ի հայտարարությունը:
- «Օրանժ Արմենիա»-ն կարեւոր գործատու է Հայաստանում՝ շուրջ 500 մարդ է աշխատում Ձեր ընկերությունում: Ի՞նչ է լինելու այդ մարդկանց հետ:
-Որքանով ես եմ տեղյակ պոտենցիալ նոր բաժնետիրոջ մտադրությունների մասին, նրանք գնում են այս գործարքին, որպեսզի խոշորացնեն իրենց ծառայությունները: Գաղափարը մարդկանց կամ ծախսերը կրճատելը չէ:
Այս պահին հստակ է, որ «Օրանժ Արմենիա»-ն եւ «Յուքոմ»-ը միասին մտադիր են ծածկել տեղական շուկայի 20%-ը, ինչն արդեն բավական ազդեցիկ դիրք է: Հնարավոր կլինի տրամադրել հեռահաղորդակցության ոլորտին առնչվող ցանկացած ծառայություն՝ թե բիզնեսին, թե անհատ հաճախորդներին: Եվ եթե մտադրություն կա խոշորացնել գործունեությունը, ապա դա նաեւ դրական կազդի աշխատատեղերի եւ այն աշխատակիցների վրա, որոնք աշխատում են երկու ընկերություններում:
-Ինչո՞ւ «Օրանժ»-ը որոշեց լքել Հայաստանը:
-Առաջին հերթին, Orange Group-ի ռազմավարությունը բոլոր երկրներում համակցված ծառայությունների, այսպես կոչված «4-ը 1-ում» փաթեթների (մոբայլ եւ ֆիքսված կապ, ֆիքսված ինտերնետ եւ հեռուստատեսություն) առաջարկումն է, որոնք շատ հարմար են բաժանորդների համար, քանի որ նրանք կարող են այս 4 ծառայություններից օգտվել մեկ փաթեթում՝ հարմար գնով:
Հարցն այն էր, թե արդյոք մենք կարող ենք այսպիսի ծառայություններ առաջարկել մեր բաժանորդներին այն դեպքում, եթե միայնակ գործենք շուկայում: Դա շատ ավելի մեծ թվով ներդրումներ կպահանջեր Orange-ից նման ծառայություններ առաջարկելու համար, այդ նպատակով էլ որոշեցինք այլ ընկերության հետ համագործակցել:
Գործարքի կայացման գլխավոր արդյունքը նոր օպերատորի ստեղծումն է: Այն կկարողանա հարմար գնով եւ մեկ փաթեթով այդ ծառայություններն առաջարկել հայ հաճախորդներին:
Բացի այդ, մենք գիտենք, որ շուկայում ավելի ուժեղ դառնալու կարիք ունենք` նպաստելով Հայաստանում ներդրումների ավելացմանը:
- Ինչպե՞ս են արձագանքել ձեր բաժանորդները գործարքի մասին հայտարարությանը:
-Իհարկե, լրջորեն ուսումնասիրել ենք մարդկանց արձագանքը, քանի որ ցանկանում էինք վստահ լինել, որ մեր հաճախորդները գիտակցում են՝ «Օրանժ Արմենիա»-ն գոյություն ունի եւ կշարունակի գոյություն ունենալ:
Գործարքի մասին հայտարարությունից հետո երեք օրվա ընթացքում մենք մեր սպասարկման կենտրոններում շուրջ 45 զանգ ենք ստացել, որն այնքան էլ մեծ թիվ չէ 650 հազ. բաժանորդ ունենալու պարագայում: Բայց դա չի նշանակում, որ մարդիկ չունեն հարցեր: Մենք պատասխանում ենք բոլոր հարցերին: «Օրանժ Արմենիա»-ն այստեղ է եւ կշարունակի գործել: Հիմա հնարավորություն կա խոշորանալ եւ նոր ու ավելի նորարար ծառայություններ առաջարկել:
-Արդյոք հիասթափություն չե՞ք նկատում:
-Միգուցե, կա հիասթափություն կապված այն հանգամանքի հետ, որ մեկ տարի անց Orange բրենդն այլեւս չի լինի հայկական շուկայում: Մենք այս որոշումը թեթեւ սրտով չենք կայացրել, այլ որովհետեւ կարծում ենք, որ «Յուքոմ»-ի հետ ընկերությունը եւ նրա անձնակազմը լավ ապագա կունենան:
-Այս ընթացքում կարծիքներ էին հնչում, որ Orange Group-ի որոշման վրա ազդել են քաղաքական գործընթացները (օրինակ՝ Հայաստանի միացումը Եվրասիական տնտեսական միությանը): Որպես պատճառ նշվում էր նաեւ «Օրանժ Արմենիա»-ի «վատ մենեջմենթը»: Ձեր մեկնաբանությունները:
-Ինչ վերաբերում է, այսպես կոչված, «վատ մենեջմենթին», կարծում եմ, որ յուրաքանչյուրն ունի իր սեփական կարծիքը: Իմ տպավորությունն այն է, որ որոշ մարդիկ կարծում են, որ եթե մենք չենք խոսում վատ մենեջմենթի մասին, ռիսկ կա, որ գործարքը կարող է դիտարկվել քաղաքական տեսանկյունից: Պարզապես ցանկանում եմ հիշեցնել մի քանի բան: Մենք համար առաջինն ենք մոբայլ ինտերնետի շուկայում՝ զբաղեցնելով շարժական կապի շուկայի 62% մասնաբաժինը: Շուկայում այս մասնաբաժինը շարունակաբար ավելանում է:
2013թ. վերջից սկսած՝ հետվճարային համակարգի բաժանորդների քանակով մենք 2-րդն ենք ձայնային տիրույթում: Հայկական շուկայում իր գործունեության մեկնարկից 4 տարի անց մեր ընկերությունն արդեն դրական գործունեություն էր ծավալում, ինչը հազվագյուտ երևույթ է հարաբերականորեն փոքր երկրում գործող 3-րդ օպերատորի համար: Բացի այդ, արդեն 6-րդ անգամ անդընդմեջ P3 գերմանական անկախ աուդիտորական ընկերությունն Օրանժ Արմենիայի տվյալների ցանցը լավագույնն է ճանաչել Հայաստանում:
Վատ արդյունքների մասին խոսող մարդիկ չեն հասկանում հեռահաղորդակցության ոլորտից: Ես նաեւ հաստատում եմ, որ որոշումը կայացնելիս Orange Group-ի վրա որեւէ քաղաքական ճնշում չի գործադրվել:
- Ձեր կարծիքով, France Telecom-ի մուտքը հայաստանյան շուկա արդարացվա՞ծ էր՝ հաշվի առնելով այն, որ շուկան այդ ընթացքում արդեն հագեցած էր:
- Հայաստանում ներդրումներ կատարելու որոշումը կայացրել է Orange Group-ը, Հայաստանի հեռահաղորդակցության ոլորտ փոփոխություն բերելու նպատակով: Առաջին հերթին, մենք ցանկանում էինք զարգացնել Հայաստանում մոբայլ ինտերնետի շուկան, որովհետեւ 2009թ. այն գրեթե գոյություն չուներ, իսկ գները շատ բարձր էին:
Մենք մտանք շուկա եւ մեր լուման ներդրեցինք այդ շուկայի զարգացման գործընթացում: Այսօր արդեն ոչ ոք չի զարմանում, երբ խոսում ենք անսահմանափակ առաջարկների մասին: Սակայն այդ մենք էինք, որ մի քանի տարի առաջ ներկայացրինք այդ ծառայությունները:
Մենք առաջինը Հայաստանում ներկայացրինք որոշ նորարարություններ, ներառյալ մարքեթինգ, հաճախորդների սպասարկում, խանութների մշակույթ եւ այլն:
-Արդյոք պե՞տք է ձեր մրցակիցներն անհանգստանան երկու ընկերությունների միավորման արդյունքում բջջային եւ օպտիկամանրաթելային ցանց ունեցող նոր ընկերության ստեղծման առնչությամբ:
-Տպավորություն ունեմ, որ մեր մրցակիցները որոշակիորեն զգոնացել են՝ տեսնելու, թե այս նոր «Օրանժ Արմենիա»-ն «Յուքոմ»-ի հետ համատեղ ինչ է անելու:
Մինչեւ գործարքի մասին հայտարարությունը՝ ես խոսել եմ մեր մրցակից ընկերությունների կառավարիչների հետ եւ տեղեկացրել որոշման մասին:
Երբ գործարքը վավերացվի, մրցակցությունը կաճի, կապված այն հանգամանքի հետ, որ կլինեն բազմաթիվ նորարար լուծումներ, ինչի արդյունքում կշահեն բաժանորդները:
- Խորհուրդ կտայի՞ք ոչ հայ ձեռնարկատերերին ապագայում այստեղ ներդրումներ անել:
-Կախված է ներդրումների ոլորտից: Հայտնի է, թե որքան մոտ հարաբերություններ ունեն Հայաստանն ու Ֆրանսիան, եւ դա ոչ միայն պաշտոնական, այլեւ սվորական մարդկանց մակարդակում: Սա ստեղծում է Հայաստանում ներդրումներ կատարելու բարենպաստ միջավայր:
100 ներդնելու դեպքում ցանկանում ես իմանալ, թե 101 ես հետ բերելու, թե՞ 98: Ամեն ինչ կախված է նախագծից: Այն, ինչը Հայաստանում իսկապես պետք է լինի եւ գրավի ներդրողներին, կայունությունն է եւ կանխատեսումներ անելու հնարավորությունը:
Ռիսկ կա ամենուր, սակայն ներդրողի համար առավել կարեւորը ռիսկը չափելու կարողությունն է: Ամենակարեւոր բանն օրինական համակարգի առկայությունն է, որ եթե ես դժվարություն ունենամ, կարող եմ դիմել եւ անաչառ որոշում ստանալ: Գիտեմ, որ ՀՀ իշխանությունները եւս աշխատում են հարկային եւ մաքսային ծառայությունները բարելավելու նպատակով, ինչը, իմ կարծիքով շատ կարեւոր է՝ ներդրումների ներգրավման տեսանկյունից:
- Հուլիսին կայացած մամուլի ասուլիսում Դուք նշում էիք, որ սա ֆինանսական որոշում չէ, այլ բիզնես գործարք: Ո՞րն է դրանց տարբերությունը:
-Իմ կարծիքով՝ ֆինանսական գործարք նշանակում է, որ քեզ չի հետաքրքրում գործարքի լավ կամ վատ լինելը ընկերության տեսանկյունից, քեզ միայն փողն է հետաքրքրում: Այս գործարքի որոշումը կայացվել է՝ հիմնված մի շարք հետազոտությունների վրա. ի՞նչ կարող էինք միայնակ առաջարկել եւ ի՞նչ կկարողանայինք առաջարկել՝ համագործակցության դեպքում:
Հայաստանը համեմատաբար փոքր երկիր է, եւ այստեղ հարցն այն չէ, որ Orange-ը գումար է վաստակում, որի արդյունքում Խումբը հարստանում է: Սա իսկապես բիզնես որոշում է՝ կայացված բիզնես մարդկանց կողմից եւ բիզնես նպատակներով:
-«Օրանժ Արմենիա»-ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում ո՞րն եք համարում Ձեր ամենամեծ բացթողումը:
-Բավական երկար ժամանակ մենք մեծ ուշադրություն էինք հատկացնում ինտերնետին եւ ոչ բավարար ժամանակ տրամադրում կանխավճարային բաժանորդներին: Մենք քայլ առ քայլ ուղղեցինք դա՝ 2013-ից սկսած, սակայն դա չընկալվեց հայ բաժանորդների կողմից: Կարծում եմ՝ բիզնեսի տեսանկյունից դա իմ ամենամեծ բացթողումն էր:
- Դուք վերադառնում եք Ֆրանսիա օգոստոսի վերջին: Ի՞նչ կցանկանայիք ասել ձեր բաժանորդներին Հայաստանը լքելուց առաջ:
- Ամեն պարագայում՝ անձնական պատճառներով պայմանավորված, ես այս ամսվա վերջին պետք է վերադառնայի Ֆրանսիա՝ հանձնելով ընկերության ղեկն այլ մարդու:
Հեռանում եմ Հայաստանից դրական եւ հուզառատ: Այս 3 տարիները թերեւս ամենաբուռն ու հետաքրքիրն էին իմ պրոֆեսիոնալ կարիերայում: Ընտանիքս եւս շատ է հավանել Հայաստանը, երեխաներս էլ հայերեն են սովորել:
Ինչպես ասել եմ «Օրանժ Արմենիա»-ի անձնակազմին, անձնապես ամեն ինչ կանեմ, որ անցումային այս շրջանը հաջող ընթանա, եւ ես համոզված եմ, որ նոր «Օրանժ Արմենիա»-ն կսկսի իրականացնել իր խոստումները գործարքի հաստատումից անմիջապես հետո:
Կցանկանայի հավելել, որ համակցված ծառայությունները, որոնք այսօր Արեւմտյան Եվրոպայում ամենապահանջվածն են, 2-3 տարվա ընթացքում հասանելի կդառնան հայ

10:26 | 07.08.15 | Интервью | exclusive 196911
В конце июля было объявлено, что компания «Юком» ведет переговоры с «Оранж» о приобретении 100% акций «Оранж Армения».
Itel.am побеседовал с гендиректором «Оранж Армения» Франсисом Желибтером, который рассказал о сделке и будущем компании.
- Г-н Желибтер, после Ваших заявлений, сделанных в конце июля, о продаже «Юком» 100% акций «Оранж Армения», возник ряд вопросов. Большой вопрос, если не беспокойство, вызывает уход «Оранж Армения» из страны. Что будет после заключения сделки?
- На самом деле мы не говорим о каком-то «исчезновении». «Оранж Армения» продолжит действовать. Изменится акционер «Оранж Армения», что произойдет после подписания сделки и ее утверждения госорганами Армении.
Сделка будет подписана в ближайшие дни, после чего последует ее утверждение. Антимонопольная комиссия должна исследовать предоставленные нами документы и по итогам принять решение. Обычно этот процесс длится 1-3 месяца.
В то же время, мы продолжаем предлагать свои услуги. В последнии дни у компании отличные показатели продаж, и я надеюсь, что все так и останется. Мы подготовили несколько инновационных новинок для наших клиентов, которые представим в ближайшее время.
Хотелось бы подчеркнуть, что после окончательного утверждения сделки бренд «Оранж Армения» сохранится еще в течение года.
- Вы обратились с предложением в «Юком», или они были инициаторами сделки? И когда именно начались переговоры?
- Время от времени «Оранж Армения» оценивает ситуацию в комиссии по инвестициям. В эту комиссию входят первые лица Orange Group вместе с менеджерами, работающими в разных странах, которые заботятся о будущем группы компаний и отдельных филиалов.
Мы часто задавались вопросом: лучше действовать в одиночку на армянском рынке, или сотрудничать с кем-то? Так появилась возможность начать переговоры с «Юком». Думаю, у них тоже были подобные мысли: действовать самостоятельно и создавать с нуля сотовую компанию, или начать сотрудничество? Именно так и завязались обсуждения.
Более года назад мы начали обсуждать с «Юком» и другими компаниями возможность заключения коммерческого договора. Однако тогда ничего не вышло. С начала 2015 года у нас был ряд обсуждений о сотрудничестве с «Юком», после чего последовало заявление 22 июля.
- «Оранж Армения» является важным работодателем в Армении: в компании работает порядка 500 человек. Что ожидает этих людей?
- Насколько я осведомлен о намерениях потенциального акционера, они идут на данную сделку, чтобы расширить свои услуги. Суть не в сокращении расходов или сотрудников.
На данный момент точно известно, что «Оранж Армения» и «Юком» вместе намерены покрыть 20% рынка, что можно считать достаточно весомой позицией. Будет возможность предоставлять любые услуги, касающиеся области телекоммуникаций, как бизнесу, так и частным клиентам. И если есть намерение расширить деятельность, то это положительно скажется и на сотрудниках, работающих в обоих компаниях.
- Почему «Оранж» решил покинуть Армению?
- Во-первых, стратегия Orange Group во всех странах заключается в предложении совместных услуг, так называемых пакетов «4 в1» (мобильная и фиксированная связь, интернет и телевидение). Это очень удобно для абонентов, так как они могут пользоваться четырьмя услугами в одном пакете за доступную цену.
Вопрос был в том, насколько мы были способны предложить подобные услуги своим абонентам, когда действовали на рынке в одиночку. Это потребовало бы очень больших инвестиций со стороны Orange, поэтому мы решили сотрудничать с другой компанией.
Главная причина осуществления сделки – создание нового оператора. Он сможет предлагать в одном пакете и по доступным ценам армянским клиентам все перечисленные услуги.
Кроме того, мы осознавали, что нуждаемся в усилении, которое способствовало бы росту инвестиций в Армении.
- Как ваши абоненты отреагировали на заявления о сделке?
- Конечно, мы серьезнейшим образом изучили настроения, так как хотели быть уверены, что наши абоненты осознают: «Оранж Армения» существует и будет существовать дальше.
После заявления о сделке мы получили порядка 45 звонков в течение трех дней, что нельзя считать большим числом на фоне 650 тыс. абонентов. Но это не значит, что у людей нет вопросов. Мы отвечаем на все вопросы. Наша компания продолжает действовать. Теперь у нас есть возможность стать крупнее и предлагать новые, более инновационные услуги.
- Вы не замечаете разочарования?
- Конечно, есть разочарование, связанное с тем, что через год на армянском рынке не останется бренда Orange. Мы приняли это решение не с легким сердцем, однако считаем, что вместе с «Юком» компанию и ее сотрудников ждет лучшее будущее.
- Звучали мнения, что на решение Orange Group повлияли политические процессы (например, присоединение Армении к Евразийскому экономическому союзу). В качестве причины указывался также плохой менеджмент «Оранж Армения». Как Вы прокомментируете это?
- Что касается так называемого «плохого менеджмента», думаю, у каждого есть свое мнение. Мое впечатление таково, что по мнению некоторых людей, если мы не говорим о плохом менеджменте, то сделку могут начать рассматривать с политической точки зрения. Просто хотелось бы напомнить, что мы занимаем лидирующие позиции в области мобильного интернета, занимая 62% рынка. И эти показатели постепенно растут. Начиная с конца 2013 года мы стали вторыми с точки зрения количества постоплатных абонентов в области голосовых услуг.
Уже через 4 года компания начала работать с положительным балансом на армянском рынке, что сравнительно редкое явление в достаточно маленькой стране, имеющей трех операторов. Кроме того, уже 6 раз подряд независимая немецкая аудиторская компания P3 называет информационную сеть Orange лучшей в Армении.
Люди, говорящие о плохих результатах, вероятно, не вполне разбираются в сфере телекоммуникаций. Я еще раз подтверждаю, что при принятии решения на Orange Group не оказывалось никакого давления.
- По-Вашему, приход France Telecom на армянский рынок бал целесообразен, учитывая, что рынок в момент входа был насыщен?
- Решение об инвестировании в Армении принималось в Orange Group, чтобы внести некоторые изменения в сферу телекоммуникаций. В первую очередь мы хотели развить рынок мобильного интернета в Армении, потому что в 2009 году его практически не существовало, а цены были очень высокими.
Мы пришли на рынок и внесли свою лепту в его развитие. Сегодня уже никто не удивляется, когда говорят о безлимитных предложениях. Однако именно мы несколько лет назад представили эти услуги.
- Следует ли вашим конкурентам волноваться из-за появления новой компании, имеющей мобильную и оптоволоконную сети?
- У меня создалось впечатление, что наши конкуренты в некотором смысле стали более блительными, наблюдая за тем, что мы намерены делать вместе с «Юком». До заявлений о сделке я говорил с руководителями компаний-конкурентов и сообщил им о нашем решении.
Когда сделка будет утверждена, конкуренция вырастет вследствие того, что появится много инновационных решений. В результате, абоненты будут в выигрыше.
- Вы бы советовали иностранным предпринимателям делать инвестиции Армении?
- Все зависит от сферы инвестиций. Вы знаете, что Армения и Франция близки, и не только на официальном уровне, но и на уровне простых людей. Это создает хорошие условия для инвестиций.
Когда вы инвестируете сотню, то хотите точно знать, сколько сможете заработать: 101 или 98. Все зависит от проекта. Что, на мой взгляд, действительно нужно улучшить в Армении, чтобы привлекать инвесторов, это стабильность и прогнозируемость.
Риск существует везде и всегда, инвесторам важно иметь возможность составить представление о размере риска. Самое важное – наличие законодательной системы и уверенность, что власти прикладывают усилия для налаживания налогового и таможенного администрирования. Я считаю, это очень важно для инвестиций.
- На пресс-конференции в июле Вы отмечали, что это не финансовое решение, а бизнес-сделка. В чем разница?
- На мой взгляд, финансовая сделка значит, что тебя не интересует, насколько удачна сделка с точки зрения развития компании. Все, что тебе интересно - это деньги. Решение об этой сделке было принято на основе ряда исследований: что мы могли предложить в одиночку, и что – в случае сотрудничества?
Армения – сравнительно небольшая страна, и неверно было бы говорить, что Orange приносит доходы, которые могли бы обогатить группу. Так что это бизнес-решение, принятое бизнесменами на основании бизнес-соображений.
- Что Вы считаете своим наиболее крупным упущением на посту гендиректора «Оранж Армения»?
- Достаточно долго времени мы уделали слишком много внимания интернету, не уделяя должного внимания предоплатным абонентам. Мы шаг за шагом исправляли это положение начиная с 2013 года, однако армянские абоненты не восприняли этого. Думаю, это было мое крупнейшее упущение с точки зрения бизнеса.
- В конце августа Вы вернетесь во Францию. Что бы Вы хотели сказать своим абонентам перед тем, как уехать из Армении?
- Я вынужден вернуться во Францию по личным причинам в конце августа, передав бразды правления другому человеку.
Покидая Армению, я полон положительных эмоций. Эти три года, наверное, были наиболее бурными и интересными в моей профессиональной карьере. Моей семье Армения также очень понравилась, мои дети выучили армянский язык.
Как я сказал сотрудникам «Оранж Армения», я лично сделаю все возможное, чтобы этот переходный период прошел удачно. Уверен, что новый «Оранж Армения» начнет осуществлять свои обещания сразу после утверждения сделки.
Хотелось бы добавить, что дополнительные услуги, которые сегодня очень популярны в Западной Европе, через 2-3 года станут доступны и армянским абонентам.