Վրացի մեդիա փորձագետ Ուչա Սեթուրին
Վրացի մեդիա փորձագետ Ուչա Սեթուրին ասել է, որ Վրաստանը «շատ լավ հասկանում է, որ իրավունք չունի փակել ինտերնետի մատակարարման դուռը ոչ Հայաստանի, ոչ էլ Ադրբեջանի առջեւ»:
Այս մասին Վրաստանի Տեղեկատվության ազատության զարգացման ինստիտուտի (IDFI) Մեդիայի եւ hեռահաղորդակցության օրենսդրության փորձագետ Ուչա Սեթուրին ասել է Itel.am-ի հետ զրույցում՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի ինտերնետ պրովայդեր «Ազերօնլայն»-ի կողմից Վրաստանի խոշորագույն Caucasus Online ինտերնետ պրովայդերի 1200 կմ օպտիկամանրաթելային մալուխի գնման հնարավորության մասին լուրը:
«Առաջին հերթին, Վրաստանին դա պետք չէ: Դա մալուխ է՝ նախատեսված Հայաստանին ինտերնետ մատակարարելու եւ վերջինից տրաֆիկ ստանալու համար: Սա բիզնես է՝ առանց որեւէ քաղաքական նշույլի, եւ Վրաստանը չի մասնակցում եւ չի մասնակցելու Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ քաղաքական խաղերին»,- նշել է նա:
Վրացի փորձագետի խոսքով՝ առանց կարգավորիչի թույլտվության՝ իրավունք չկա վաճառել ոչ Caucasus Online-ը, ոչ էլ վերջինիս ակտիվները:
«Եթե անգամ դրանք վաճառվեն, գնորդն ունի հստակ իրավունքներ եւ պարտականություններ: Վրաստանի շուկան բաց է բոլորի համար՝ անկախ նրանից, թե ով է սեփականատերը»,- հավելել է Ուչա Սեթուրին:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 31-ին Caucasus Online-ի հնարավոր վաճառքին էր անդրադարձել InterPressNews վրացական պարբերականը՝ վկայակոչելով Kviris Palitra վրացական շաբաթաթերթը:
Հոդվածի համաձայն՝ Caucasus Online-ին պատկանող մալուխը տարածվում է Սեւ ծովի հատակով եւ մատակարարում է Հայաստանի ինտերնետի 85%-ը, Ադրբեջանի՝ 50%-ը եւ Վրաստանի՝ 55%-ը:
«Ադրբեջանի կողմից մալուխի ձեռքբերման շուրջ հետաքրքրությունը բնական է՝ այն լիովին գործարկելու դեպքում վերջինս կարող է շատ օգտակար լինել եւ մեծ շահույթ ապահովել: Բացի այդ, Հայաստանի ինտերնետի 85%-ը կախում կունենա Ադրբեջանից, ինչը թույլ կտա Ադրբեջանին այն վերահսկողության տակ պահել»,- նշված է հրապարակման մեջ:
Թերթը հիշեցնում է, որ դեռ 2007թ. «Ազերօնլայն»-ը մալուխի գնման նկատմամբ հետաքրքրություն է ցուցաբերել: Այդ ժամանակ վերջինս դեռ չէր տեղակայվել Սեւ ծովի հատակին, եւ գործընթացը նոր էր սկսվում: Ըստ պարբերականի՝ այն ժամանակ ադրբեջանական կողմն առաջարկել էր բավական մեծ գումար՝ մալուխի կեսի դիմաց, սակայն սեփականատեր Մամիա Սանադիրաձեն դեմ էր եղել գործարքին:

Грузинский медиа-эксперт Уча Сетури
Грузинский медиа-эксперт Уча Сетури сказал, что Грузия «прекрасно понимает, что не имеет права перекрывать пути для поставки интернета ни для Армении, ни для Азербайджана».
Об этом эксперт по законодательству о медиа и телекоммуникации Института развития свободы информации (IDFI) сказал в беседе с Itel.am , комментируя сообщения о возможности приобретения азербайджанским провайдером «Азеронлайн» 1200 км оптоволоконного кабеля крупнейшего грузинского провайдера Caucasus Online.
«В первую очередь, Грузии это не нужно. Это кабель, предназначенный для поставок интернета в Армению и получения трафика от нее. Это бизнес, не имеющий политической окраски, и Грузия не вмешивается и не собирается вмешиваться в политические игры Армении и Азербайджана», - отметил он.
По словам грузинского эксперта, без разрешения регулятора продать Caucasus Online или активы компании невозможно.
«Даже если они будут проданы, у покупателя будут четкие права и обязанности. Грузинский рынок открыт для всех, независимо от владельцев», - добавил Уча Сетури.
Напомним, что 31 августа о возможной продаже Caucasus Online написало грузинское издание InterPressNews, ссылаясь на грузинскую еженедельную газету Kviris Palitra.
Согласно статье, принадлежащий Caucasus Online кабель проходит по дну Черного моря и обеспечивает 85% интернет-соединения в Армении, 50% в Азербайджане и 55% в Грузии.
«Заинтересованность Азербайджана в приобретении кабеля понятна: в случае полноценной эксплуатации он может приносить значительную прибыль. Кроме того, 85% армянского интернета будет зависеть от Азербайджана, что позволит этой стране контролировать его», - говорится в статье.
Газета напоминает, что «Азеронлайн» интересовался покупкой кабеля еще в 2007 году. Тогда кабель еще не пролегал по дну Черного моря, и весь процесс только начинался. По сведениям издания, в то время азербайджанская сторона предлагала достаточно крупную сумму за половину кабеля, однако его владелец Мамиа Санадирадзе не согласился на сделку.