17:02 | 24.09.15 | Նորություններ | 5114
Հայկական ակնաբուժության նախագծի (ՀԱՆ) եւ Orange Հիմնադրամի «Լույս հայի աչքերին» համատեղ ծրագրի շրջանակում սեպտեմբերի 14-ից Աչքի շարժական հիվանդանոցն արդեն 3-րդ այցն է իրականացնում Շիրակի մարզում։
Orange Հիմնադրամի եւ Հայկական ակնաբուժության նախագծի ղեկավարները սեպտեմբերի 23-ին այցելել են Արթիկ՝ ծանոթանալու Աչքի շարժական հիվանդանոցի ընթացիկ աշխատանքներին եւ Արթիկի դպրոցում անցկացվող ակնային ստուգումներին:
«ՀԱՆ-ի հետ մեր հնգամյա համագործակցության շրջանականերում որակյալ ակնաբուժական ծառայություններից օգտվել է ավելի քան 82000 մարզային բնակիչ: Orange Հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերից հատկապես կարեւորում ենք այս մեկը, քանի որ այն իրական եւ շոշափելի փոփոխություն է բերում մարդկանց կյանքում՝ օգնելով շատերին շտկել տեսողական խնդիրները եւ անգամ վերականգնել տարիների շարունակ կորցրած տեսողությունը: Շիրակի մարզից հետո ակնաբուժական խմբերն ուղեւորվելու են Արագածոտնի մարզ, որտեղ արդեն իսկ մեկնարկել են զննումները տեղի ակնաբույժների կողմից»,- ասել է Orange Հիմնադրամի գլխավոր քարտուղար Լիլիթ Մարտիրոսյանը:
Աչքի շարժական հիվանդանոցն Արթիկում կմնա մինչեւ սեպտեմբերի 26-ը, իսկ այնուհետեւ կուղեւորվի Ախուրյան:
Այս տարվա ծրագիրը կավարտվի Արագածոտնի մարզով: Հոկտեմբերի վերջին շարժական հիվանդանոցը կուղեւորվի Ապարան, Թալին եւ Աշտարակ, որտեղ նույնպես կիրականացվեն անվճար վիրահատություններ ու լազերային բուժումներ սոցիալապես խոցելի բնակիչների համար, որոնց մոտ նախնական զննման փուլում նման անհրաժեշտություն էր գրանցվել:
Հայկական ակնաբուժության նախագիծն իրականացնում է «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը սկսած 2003-ից։ Orange Հիմնադրամի հետ միասին ծրագիրն անցկացվում է 2011-ից, որի շրջանակներում ակնային զննում է անցել ավելի քան 60 000 մեծահասակ եւ 22 800 երեխա:

17:02 | 24.09.15 | Новости | 5213
В рамках совместного проекта Армянского офтальмологического проекта (АОП) и фонда Orange «Свет армянским глазам» с 14 сентября мобильная офтальмологическая клиника уже в третий раз посетит Ширакский марз.
Руководители фонда Orange и АОП 23 сентября посетили Артик, чтобы ознакомиться с текущей работой мобильной клиники и процессом обследований, которые проводятся в школе Артика.
«В рамках нашего пятилетнего сотрудничества с АОП качественными офтальмологическими услугами воспользовались 82 тыс. жителей регионов. Среди программ фонда Orange особенную значимость мы придаем именно этой, поскольку она приносит реальные и ощутимые перемены в жизнь людей, помогая многим исправить проблемы со зрением и даже восстановить потерянное зрение. После Ширакского марза команда офтальмологов направится в Арагацотн, где уже стартовали обследования, проводимые местными офтальмологами», - сказала генсекретарь фонда Orange Лилит Мартиросян.
Мобильная офтальмологическая клиника пробудет в Артике до 26 сентября, после чего отправится в Ахурян.
Программа на этот год завершится Арагацотнcким марзом: в конце октября мобильная клиника направится в Апаран, Талин и Аштарак, где будут проводиться бесплатные обследования и лазерное лечение для социально необеспеченных слоев населения – по итогам предварительных обследований там зафиксирован высокий спрос.
Армянский офтальмологический проект осуществляет программу «Свет армянским глазам» с 2003 года. Совместно с фондом Orange проект осуществляется с 2011 года. За этот период обследование прошли 60 тыс. взрослых и 22,8 тыс. детей.