11:56 | 15.10.15 | Նորություններ | 5437
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» տուն են կառուցում Տավուշի մարզի Ներքին Կարմիրաղբյուր գյուղում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, ընկերության աշխատակիցները, ինչպես նաեւ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» թիմը Ներքին Կարմիրաղբյուրում մասնակցել են Ավագյանների կիսակառույց տան շինարարությանը:
«Այս այցելությունն առավելապես հոգեբանական նշանակություն ունի: Ցանկացած հայ կարող է ինքնուրույն տուն կառուցել: Կրակոցների տակ տուն կառուցելը, սակայն, այնքան էլ հեշտ չէ: Սահմանամերձ գյուղերի բնակիչները պետք է զգան, որ մենակ չեն, որ ամուր թիկունք ունեն: Մենք փորձում ենք նրանց այդ վստահությունը փոխանցել՝ անձամբ մասնակցելով իրենց տան շինարարությանը: Շինարարական աշխատանքներից հետո մենք հեռանալու ենք այստեղից, իսկ Ավագյանները մնալու են՝ ամուր պահելով մեր սահմանը: Պետք է կարողանանք գնահատել հողին տեր լինելու նրանց բարձր գիտակցությունը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնի» համագործակցության շնորհիվ 2014թ. Տավուշի մարզի սահմանամերձ գյուղերի 16 ընտանիք կարողացել է լուծել բնակարանային խնդիրը: Մինչեւ տարեվերջ եւս 11 ընտանիք կապրի բարեկարգ պայմաններում:
Ծրագրի իրականացման համար 2015թ. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը 100 մլն դրամի ներդրում է կատարել (2014թ.՝ 55 մլն դրամ), իսկ Հայաստանի «Ֆուլեր Տնաշինական Կենտրոնը» իրականացնում է ծրագիրը:

11:56 | 15.10.15 | Новости | 5435
Генеральный директор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, сотрудники компании, а также команда Домостроительного центра Фулер участвовали в строительстве дома семьи Авакян в Неркин Кармирахпюре.
«Этот визит имеет в основном психологическое значение. Каждый армянин способен самостоятельно построить дом. Однако не так просто строить дом под обстрелом. Жители приграничных сел должны чувствовать, что они не одни, что у них есть крепкий тыл. Мы стараемся внушить им эту убежденность, лично участвуя в строительстве их домов. По завершении строительства мы уйдем отсюда, а Авакяны останутся укреплять наши границы. Мы должны ценить их высокую сознательность при защите нашей земли», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Благодаря сотрудничеству ВиваСелл-МТС и Домостроительного центра Фулер в 2014 г. в приграничных селах Тавушского марза 16 семей смогли решить жилищный вопрос. До конца года 2015 года еще 11 семей начнут жить в благоустроенных домах.
На осуществление программы в 2015 году ВиваСелл-МТС выделил 100 млн драмов (55 млн - в 2014 году). Осуществляет программу Домостроительный центр Фулер.