12:10 | 23.10.15 | Նորություններ | 5546
Արծվաբերդ գյուղում 2014-2015 թթ. իրականացվել է ջրամատակարարման ենթակառուցվածքի զարգացման ծրագիր, որն ամփոփվել է հոկտեմբերի 22-ին տեղի ունեցած համայնքային միջոցառմամբ:
Ծրագիրը իրականացվել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (ԱՄՆ ՄԶԳ) եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով:
«Սահմանամերձ գյուղերում իրականացվող` գյուղացիների ամենօրյա առանց այդ էլ դժվարին եւ վտանգներով լի առօրյան թեթեւացնելուն ուղղված նախաձեռնությունները, հատկապես կենսական անհրաժեշտության այնպիսի խնդրի լուծումը, ինչպիսին խմելու ջրի ապահովումն է, մենք դիտարկում ենք որպես պարտականություն: Երբ ընտանիքի անդամներից որեւէ մեկը դժվարության մեջ է, ընտանիքի բոլոր անդամները միավորվում են, ուժ են տալիս նրան, յուրաքանչյուրն իր հնարավորությունների սահմաններում աջակցություն ցուցաբերում: Հայաստանը մեր բոլորիս մեծ տունն է, որի ամենախոցելի հատվածը սահմանամերձ գյուղերն են, մեր «կենդանի վահանները», եւ մենք պարտավոր ենք այնտեղ ապրող մեր եղբայրներին եւ քույրերին թիկունք լինել, ինչպես որ նրանք են մեր թիկունքին կանգնած»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Ծրագրի շրջանակում վերանորոգվել է վթարային դարձած պոմպակայանը, կառուցվել է համայնքը սնուցող ջրատար եւ ներքին ցանցի ջրագիծ, հիմնանորոգվել է օրվա կարգավորիչ ջրամբարը, ներկայում տեղադրվում են ջրաչափեր:
Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող ծրագրի արդյունքում խմելու ջրի խնդիրը լուծում է ստացել Արմավիրի մարզի Լուկաշին, Արազափ եւ Տավուշի մարզի Բերքաբեր եւ Արծվաբերդ գյուղերում:

12:10 | 23.10.15 | Новости | 5683
В селе Арцваберд в 2014-2015 гг. была осуществлена программа развития водопроводной инфраструктуры, итоги которой были подведены 22 октября на общинном мероприятии.
Программа была реализована совместными усилиями ВиваСелл-МТС, Агентства международного развития США (USAID), а также Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC).
«Мы рассматриваем как обязанность инициативы, проводимые в селах для облегчения и без того тяжелого быта сельских жителей, особенно те, которые решают жизненно важные проблемы, как, например, обеспечение питьевой водой. Когда один из членов семьи терпит сложности, все другие объединяются, чтобы поддержать его. Каждый помогает по мере сил. Армения – большой дом для нас всех, а приграничные села - его самая уязвимая часть, наш «живой щит», и мы обязаны быть тылом для живущих там наших братьев и сестер, так же как они стоят за нас стеной», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
В рамках программы была отремонтирована насосная станция, построен городской водопровод, а также внутренняя сеть, проведен капитальный ремонт водохранилища, нормирующего ежедневный объем воды. В данный момент устанавливаются водяные счетчики.
В результате проекта, осуществляемого в рамках трехстороннего соглашения, проблема питьевой воды была решена в селах Лукашин и Аразап Армавирского марза, Беркабер и Арцваберд Тавушского марза.