16:18 | 18.11.15 | Նորություններ | 5224
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն իրենց աշխատակիցներով արտաքին լուսավորության լուսադիոդային համակարգով են ապահովել Ուրցաձոր համայնքն ու տեղում իրականացրել ծառատունկ:
Միջոցառմանը մասնակցել են ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, FPWC-ի հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, երկու կազմակերպությունների աշխատակիցներ, Ուրցաձոր համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Անդրեասյանը եւ համայնքի բնակիչներ:
Համայնքին նվիրաբերված բնապահպանական եւ էներգաարդյունավետ 50 լուսադիոդային լամպերով կլուսավորվի մոտ 2 կմ երկարությամբ տարածք: Ծրագրի շրջանակում արդեն իրականացվել է նույն համայնքի շուրջ 2 կմ տարածքի արտաքին լուսավորում նույնատիպ լամպերի օգտագործմամբ, ինչը 60%-ով կրճատել է համայնքի արտաքին լուսավորության ծախսերը:
«Ժամանակակից տեխնոլոգիաներն անընդհատ զարգանում են: Դրանց հնարավորությունները պետք է ծառայեցնել համայնքների զարգացմանը: Առավել եւս, երբ այդ տեխնոլոգիաները բնապահպանական լուծում են առաջարկում: Այս համատեղ ծրագրի միջոցով մենք ձգտում ենք հնավորինս կրճատել բնակլիմայական պայմաններից գյուղացու կախվածությունը՝ չվնասելով բնությանը: Դա բխում է նաեւ համայնքի շահերից: Էներգախնայող լամպերի եւ ջուր կուտակող ծառերի շնորհիվ՝ կկրճատվեն Ուրցաձոր համայնքի ծախսերը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

16:18 | 18.11.15 | Новости | 5314
Сотрудники Фонда защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС обеспечили внешним светодиодным освещением общину Урцадзор, в которой также посадили деревья.
В мероприятии приняли участие гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, учредитель FPWC Рубен Хачатрян, сотрудники обеих компаний, глава общины Урцадзор Рафик Андреасян и жители общины.
Благодаря предоставленным общине экологичным и энергосберегающим LED-фонарям, будет освещена территория протяженностью 2 км. В рамках программы светодиодным освещением уже была обеспечена такая же территория, что на 60% сократило расходы общины на электроэнергию.
«Современные технологии постоянно развиваются. Их возможности нужно использовать для развития общин. Тем более, когда технологии предлагают экологичные решения. Посредством этой совместной программы мы стремимся по возможности сократить зависимость сельских жителей от климатических условий, не нанося ущерба природе. Это исходит и из интересов общины. Энергосберегающие лампы и деревья, накапливающие воду, сократят расходы общины», - сказал гендирекор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.