15:51 | 21.11.15 | Նորություններ | 6069
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում շարունակում են ամփոփել 2015 թ.-ին իրականացրած ծրագրերը:
Հերթական նախագիծը Վայոց Ձորի մարզի սահմանամերձ Խնձորուտ գյուղում էր, որտեղ ստեղծվել է լուսավորության 60 կետից բաղկացած արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ: Համակարգը կլուսավորի 1800 մ երկարությամբ տարածություն՝ գյուղի կենտրոնական փողոցի մեծ մասն ու կարեւոր նշանակություն ունեցող եւս երկու փողոց:
Նախիջեւանին սահմանակից Խնձորուտում բնակչության թիվը մոտ 550 է: Արտաքին լուսավորության համակարգն այստեղ չի գործել ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր:
««Այլընտրանքային էներգիա» ծրագիրը լուծում է մի քանի կարեւոր խնդիրներ. փողոցային լուսավորություն սահմանամերձ գյուղերին, ծախսերի խնայողություն, էլեկտրաէներգիայի օգտագործման ծավալի կրճատում` այսինքն ներդրում շրջակա միջավայրի պահպանության գործում: Բացի այդ, ուրախալի է տեսնել լավատեսություն գյուղացիների աչքերում. լույսն իր հետ բերում է նոր հույսեր, ապահովության զգացողություն եւ ջերմ մթնոլորտ: Սրանք այն բաներն են, որ հիմա շատ անհրաժեշտ են սահմանի մոտ ապրող մեր հայրենակիցներին»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:51 | 21.11.15 | Новости | 6175
Фонд защиты дикой природы и природных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС в рамках совместной программы «Альтернативная энергия» продолжают подводить итоги программ 2015 года.
Очередной проект реализован в приграничном селе Хндзорут марза Вайоц Дзор. В селе установлена система уличного освещения, состоящася из 41 LED-фонаря. Система будет освещать территорию протяженностью 1800 м - большую часть главной улицы села и еще две центральные улицы.
В граничащем с Нахиджеваном селе Хнджорутн проживают 550 человек. Система уличного освещения здесь не действовала со времен распада СССР.
«Программа «Альтернативная энергия» решает ряд важных вопросов: уличное освещение в приграничных селах, экономия средств, сокращение потребления электроэнергии и, как следствие, вклад в охрану окружающей среды. Кроме того, приятно видеть оптимизм в глазах сельских жителей: свет приносит новые надежды, чувство защищенности, теплую атмосферу. Все это крайне необходимо живущим на границе нашим соотечественникам», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.