15:51 | 21.11.15 | Նորություններ | 6069
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Այլընտրանքային էներգիա» համատեղ ծրագրի շրջանակում շարունակում են ամփոփել 2015 թ.-ին իրականացրած ծրագրերը:
Հերթական նախագիծը Վայոց Ձորի մարզի սահմանամերձ Խնձորուտ գյուղում էր, որտեղ ստեղծվել է լուսավորության 60 կետից բաղկացած արտաքին լուսավորության լուսադիոդային (LED) համակարգ: Համակարգը կլուսավորի 1800 մ երկարությամբ տարածություն՝ գյուղի կենտրոնական փողոցի մեծ մասն ու կարեւոր նշանակություն ունեցող եւս երկու փողոց:
Նախիջեւանին սահմանակից Խնձորուտում բնակչության թիվը մոտ 550 է: Արտաքին լուսավորության համակարգն այստեղ չի գործել ԽՍՀՄ փլուզումից ի վեր:
««Այլընտրանքային էներգիա» ծրագիրը լուծում է մի քանի կարեւոր խնդիրներ. փողոցային լուսավորություն սահմանամերձ գյուղերին, ծախսերի խնայողություն, էլեկտրաէներգիայի օգտագործման ծավալի կրճատում` այսինքն ներդրում շրջակա միջավայրի պահպանության գործում: Բացի այդ, ուրախալի է տեսնել լավատեսություն գյուղացիների աչքերում. լույսն իր հետ բերում է նոր հույսեր, ապահովության զգացողություն եւ ջերմ մթնոլորտ: Սրանք այն բաներն են, որ հիմա շատ անհրաժեշտ են սահմանի մոտ ապրող մեր հայրենակիցներին»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

15:51 | 21.11.15 | News | 6062
Within the frames of “Alternative Energy” joint project, the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) and VivaCell-MTS continue to summarize the results achieved for 2015.
Owing the joint efforts, another efficient project has been implemented in Khndzorut – a bordering remote community in Vayots Dzor marz. Due to the “Alternative Energy” Project, supporting poles and 60 LED street lights were installed in the community. Now an area of 1800 meters in the central part of the village and two main streets are provided with energy-efficient lighting.
“VivaCell-MTS highly appreciates the Alternative energy project because it suggests solution to a few important issues: lightening of streets in borderline villages, saving on electricity payments, using less electric power thus protecting the environment. Besides, it is so encouraging to see enthusiasm in the eyes of the villagers. Light always brings hope, sense of security and warm feelings to people. These are the things that our compatriots living in borderline villages need a lot now”, VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
Adjacent to Nakhijevan, Khndzorut community with over 500 inhabitants had not outdoor lighting since the collapse of the Soviet Union. Due to the “Alternative Energy” Project, the 70% of the community is now provided with lighting.