14:46 | 23.11.15 | Նորություններ | 6193
ՀՀ Քննչական կոմիտեն եւ բջջային ու ֆիքսված հեռախոսակապի օպերատորներն այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների, անձանց տվյալների եւ հեռախոսազանգերի վերծանումների փաստաթղթաշրջանառությունն էլեկտրոնային տարբերակով կազմակերպելու վերաբերյալ:
Կողմերը հուշագրով հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը` համատեղ միջոցառումներ իրականացնել՝ վերծանումների օպերատիվ ստացման, փոխանցման ուղղությամբ, զարգացնել տեխնիկական հնարավորությունների ներդրման հարցում փոխգործակցությունը:
«Օպերատորները նախկինում եւս, դատարանների որոշումների հիման վրա, տրամադրել են վերծանումները, սակայն հստակ ընթացակարգերի բացակայության պատճառով, անհրաժեշտ տեղեկությունները, հատկապես դրանք փոստով առաքելու դեպքում երբեմն 1 ամիս կամ ավելի ժամկետում էին հասնում նախաքննական մարմնին` հանգեցնելով նախաքննության ժամկետների ձգձգմանը»,- ասված է ՀՀ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում:
Այդ նպատակով ՀՀ Քննչական կոմիտեն կապահովի «Էկենգ» ՓԲԸ-ի կողմից ներդրված եւ սպասարկվող էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատված ուղեկցական գրություններով դատարանների որոշումները կապի օպերատորներին փոխանցելը:
Իսկ «Յուքոմ» ՍՊԸ-ն, «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ն, «Օրանժ Արմենիա» ՓԲԸ-ն կապահովեն սեղմ ժամկետում վերծանումների էլեկտրոնային տարբերակով փոխանցումը ՀՀ Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի 1-ին բաժին, «Հրատապ» դրոշմակնիքը կրող ուղեկցական գրություններով ստացված դատարանների որոշումները կկատարվեն առաջնահերթ:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ ծրագրին հասանելիություն կունենա մեկ անձ՝ մեկ համակարգչի միջոցով։ Ծրագրի մշակման աշխատանքներին մասնակցել է նաեւ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն, որը հուշագրին կմիանա առաջիկա օրերին:

14:46 | 23.11.15 | News | 6166
Investigative Committee of Armenia and mobile and landline operators have today signed a memorandum of understanding on organizing the electronic version of internet services availability, persons’ data and document turnover on phone transcripts.
The sides have confirmed their readiness to take joint steps to receive and transfer transcripts promptly and develop collaboration to introduce technical capacities.
“As before, operators provided the transcripts based on court decisions but due to the lack of clear procedures, the necessary information especially in case of post are delivered sometimes to the investigation body within 1 month or more leading to delay of investigation dates”, the press release disseminated by the Investigation Committee of Armenia.
To this end, the Committee will ensure handover of court’s decisions with accompanying notices endorsed by the e-signature provided and serviced by the Ekeng CJSC.
Ucom CJSC, K-Telecom CJSC, Orange Armenia CJSC will ensure earliest electronic handover of the transcripts to the First Section of the Armenian Investigation Committee Department and accompanying notices with “Urgent” stamp will be among priorities.
Due to security, the program will be available to one person via computer. ArmenTel CJSC also took part in the elaboration of the program and the company will join the memorandum within upcoming days.