14:46 | 23.11.15 | Նորություններ | 6193
ՀՀ Քննչական կոմիտեն եւ բջջային ու ֆիքսված հեռախոսակապի օպերատորներն այսօր ստորագրել են փոխըմբռնման հուշագիր` ինտերնետ հասանելիության ծառայությունների, անձանց տվյալների եւ հեռախոսազանգերի վերծանումների փաստաթղթաշրջանառությունն էլեկտրոնային տարբերակով կազմակերպելու վերաբերյալ:
Կողմերը հուշագրով հավաստել են իրենց պատրաստակամությունը` համատեղ միջոցառումներ իրականացնել՝ վերծանումների օպերատիվ ստացման, փոխանցման ուղղությամբ, զարգացնել տեխնիկական հնարավորությունների ներդրման հարցում փոխգործակցությունը:
«Օպերատորները նախկինում եւս, դատարանների որոշումների հիման վրա, տրամադրել են վերծանումները, սակայն հստակ ընթացակարգերի բացակայության պատճառով, անհրաժեշտ տեղեկությունները, հատկապես դրանք փոստով առաքելու դեպքում երբեմն 1 ամիս կամ ավելի ժամկետում էին հասնում նախաքննական մարմնին` հանգեցնելով նախաքննության ժամկետների ձգձգմանը»,- ասված է ՀՀ Քննչական կոմիտեի տարածած հաղորդագրությունում:
Այդ նպատակով ՀՀ Քննչական կոմիտեն կապահովի «Էկենգ» ՓԲԸ-ի կողմից ներդրված եւ սպասարկվող էլեկտրոնային ստորագրությամբ հաստատված ուղեկցական գրություններով դատարանների որոշումները կապի օպերատորներին փոխանցելը:
Իսկ «Յուքոմ» ՍՊԸ-ն, «Ղ-Տելեկոմ» ՓԲԸ-ն, «Օրանժ Արմենիա» ՓԲԸ-ն կապահովեն սեղմ ժամկետում վերծանումների էլեկտրոնային տարբերակով փոխանցումը ՀՀ Քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի 1-ին բաժին, «Հրատապ» դրոշմակնիքը կրող ուղեկցական գրություններով ստացված դատարանների որոշումները կկատարվեն առաջնահերթ:
Անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ ծրագրին հասանելիություն կունենա մեկ անձ՝ մեկ համակարգչի միջոցով։ Ծրագրի մշակման աշխատանքներին մասնակցել է նաեւ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ-ն, որը հուշագրին կմիանա առաջիկա օրերին:

14:46 | 23.11.15 | Новости | 6279
Следственный комитет Армении и операторы мобильной и фиксированной связи сегодня подписали меморандум о взаимопонимании относительно организации электронного документооборота, связанного с предоставлениям информации по услугам интернет-доступа, персональным данным и детализациям телефонных вызовов.
Стороны закрепили в меморандуме свою готовность к совместному принятию мер по организации оперативного получения и передачи детализаций звонков, а также развитие сотрудничества, направленного на внедрение новых технических возможностей.
«Операторы и в прошлом предоставляли детализацию звонков на основании решений судов, однако ввиду отсутствия четкого регламента необходимые сведения, особенно в случае почтовой отправки, иногда поступали в органы предварительного следствия только через месяц или еще позже, что приводило к растягиванию сроков проведения предварительного следствия», - говорится в сообщении Следственного комитета Армении.
С этой целью Следственный комитет Армении обеспечит передачу операторам связи решения суда с электронной подписью, внедренной и обслуживаемой со стороны ЗАО «Экенг», и сопроводительным письмом.
А ООО «Юком», ЗАО «К-Телеком», ЗАО «Оранж Армения» обеспечат скорую передачу детализаций в электронном виде в 1-й отдел департамента Следственного комитета Армении. Приоритет будет отдаваться решениям судов с меткой «Срочно», имеющим сопроводительные письма.
Исходя из соображений безопасности, доступ к программе получит один человек и только на одном компьютере. В разработке программы участвовало также ЗАО «АрменТел», которое присоединится к меморандуму в ближайшие дни.