12:23 | 07.12.15 | Նորություններ | exclusive 4311
Pioneers Festival-ը տեխնոլոգիաների եւ ձեռներեցության ամենամյա խոշոր միջոցառում է, որը 2016թ. հյուրընկալվելու է Ավստրիայի մայրաքաղաք Վիեննայում:
Itel.am-ին միջոցառման կազմակերպիչները տեղեկացրել են, որ Pioneers Festival-ի շրջանակում տեղի կունենա Pioneers500 մրցույթը, որին հայկական ստարտափների մասնակցությունը ողջունելի է:
Pioneers500-ը հայկական ստարտափների համար հնարավորություն է հանդիպելու հայտնի ներդրողների եւ աքսելերատորների, տարբեր ստարտափների, գրավել հեղինակավոր ԶԼՄ-ների ուշադրությունը եւ այլն:
Մասնակցել կարող են բոլոր այն ստարտափները, որոնք մինչ օրս չեն ստացել €3 մլն-ից ավելի ֆինանսավորում:
Մասնակցության հայտը կարելի է լրացնել այստեղ: Դիմելու վերջնաժամկետը 2016թ. մարտի 30-ն է:
Ընտրվելով Pioneers500-ի ստարտափներից մեկը՝ կազմակերպիչները կհոգան յուրաքանչյուր ստարտափից երկու հոգու մասնակցության ծախսը (participation fee), որը չի ներառում ճանապարհածախսն ու կեցության ծախսերը:
500 ստարտափից ժյուրին կընտրի 10-ական թիմ՝ 7 անվանակարգում: Դրանք են՝ նյութեր եւ արտադրություն (Materials & Manufacturing), ֆինանսական ծառայություններ (Financial Services), փոխադրամիջոցներ եւ տրանսպորտ (Mobility & Transportation), բիզնես եւ արտադրողականություն (Business & Productivity), կյանքի մասին գիտություններ եւ գյուղատնտեսություն (Life Sciences & Agriculture), էներգիա եւ կոմունալ ծառայություններ (Energy & Utilities), Լայֆսթայլ եւ ժամանց (Lifestyle & Entertainment):
Ընտրված 70 թիմերը կստանան բացառիկ մենթորինգ Pioneers Ventures-ի կողմից, կներկայացնեն իրենց ստարտափը Mentors Day-ի շրջանակում՝ ընդրգկվելով 3-շաբաթյա մենթորինգի ծրագրում եւ մայիսի 23-ին Challenge Day-ի շրջանակում կներկայանան 300-ից ավելի միջազգային ներդրողների:
Pioneers Challenge-ին մասնակցությամբ էլ կորոշվի այն ստարտափը, որը կճանաչվի The Pioneer of the Year:
«Դեռ 2009թ. մենք սկսեցինք առաքելությունը՝ աջակցելու նորարար եւ վաղ շրջանում գտնվող ձեռներեցներին՝ հաջողության հասնելու ճանապարհին, եւ հենց այդ ընթացքում հիմնադրվեց Pioneers Festival-ը: Առաջին շրջանում մենք ֆինանսական աջակցության կարիք ունեինք՝ միջոցառումն իրականություն դարձնելու համար, բայց միշտ էլ ցանկացել ենք ինքներս ստարտափներին անվերապահ աջակցություն տրամադրել, ինչն էլ այսօր արդեն կարող ենք անել»,- նշել է Pioneers-ի համահիմանդիր եւ գլխավոր տնօրեն Անդրեաս Չասը (Andreas Tschas):
Միջոցառմանը ներկա են լինելու այնպիսի աքսելերատորներ եւ ներդրողներ, ինչպիսիք են 500 Startups-ը, Index Ventures-ը, Techstars-ը, HAX-ը, Accel-ը, Valar-ը, Highway1-ը, Startupbootcamp-ը եւ indiebio-ն:
Itel.am-ին հայտնի է դարձել նաեւ, որ կազմակերպիչները նախատեսում են ֆինանսավորել Pioneers500-ից 10 ստարտափի ճանապարհածախսն ու կեցության ծախսերը: Այդ մասին կպատմենք լրացուցիչ:

Pioneers Festival is a major technology and entrepreneurship event that will take place in Vienna, Austria, in 2016.
The organizers of the event told Itel.am that Pioneers500 contest will take place within Pioneers Festival where the participation of Armenian startups is encouraged.
Pioneers500 is an opportunity for Armenian startups to meet with famous investors and accelerators, different startups and to attract media attention.
Any start-up – no matter from which corner of the world – that has not already raised more than EUR EUR 3mln financing can participate.
The application can be submitted here by March 30, 2016.
Pioneers will fully cover the event fees that provide two start-ups' representatives with access to the Pioneers Festival that will not include the transportation and accommodation fees.
A jury will nominate the most outstanding 10 teams from 500 startups in 7 nominations:
Materials & Manufacturing, Financial Services, Mobility & Transportation, Business & Productivity, Life Sciences & Agriculture, Energy & Utilities and Lifestyle & Entertainment.
The elected 70 teams will get the exclusive mentoring opportunity from Pioneers Ventures, will present their startups within Mentors Day getting included in 3 week mentoring program and get presented to over 300 international investors in May 23 within Challenge Day.
One startup will be elected as the Pioneer of the Year with Pioneers Challenge’s participation.
“Back in 2009, we started with the mission to support outstanding, innovative early-stage entrepreneurs on their road to success which led to the launch of Pioneers Festival. At the earlier days of Pioneers, we needed financial support from all our attendees to be able to make Pioneers Festival happen, but we have always wanted to provide startups with our unconditional support, and now we can." Andreas Tschas, CEO and Pioneers co-founder, explains.
Itel.am also found out that the organizers are planning on financing 10 of Pioneers500 startups in terms of transportation and accommodation. We will write about it additionally.