11:20 | 16.12.15 | Հոդվածներ | exclusive 162825
Գործարկվել է հայերեն տեքստերի սրբագրման Armenian PowerSpell գործիքի նոր տարբերակը՝ նախատեսված Word, Excel եւ PowerPoint ծրագրերի համար:
Ծրագիրը կարող է ստուգել ոչ միայն ուղղագրությունը, այլեւ հիմնական քերականությունը, կետադրությունը, ճանաչել անունները, որոշ դեպքերում վերլուծել սխալ կապակցված բառերի եւ նախադասությունների հաջորդականությունը:
Armenian PowerSpell ծրագրի հեղինակ Արման Բոշյանը Itel.am-ին տեղեկացրել է, որ նոր տարբերակի հիմնական բառարանը պարունակում է 1 մլն 270 հազ. բառ եւ բառաձեւ:
Քերականության եւ կետադրության ստուգման հնարավորությունները եւս ընդլայնված են (վերլուծվում է շուրջ 600 դեպք): Ծրագիրը ճանաչում է նաեւ ոչ հայկական, բայց հայատառ գրված բառերը, ինչպես նաեւ վերլուծում է սլենգը՝ առաջարկելով այն ուղղել:
«Armenian PowerSpell 2016-ի ծածկույթը պարզ մեթոդի ժամանակ վերլուծում է 10 մլն բառակապակցում: Սա կարելի է համարել ներկայումս հայոց լեզվի ամենամեծ էլեկտրոնային բառարանը: Ստուգման արագությունը 15-20 էջ է՝ 1 րոպեում: Նշեմ, որ գործում են ստուգման պարզ եւ խիստ մեթոդներ: Ի դեպ, խիստ մեթոդը վերլուծում է հոլովները եւ թույլ է տալիս բառարանում նոր բառ ավելացնել»,- նշել է նա:
Արման Բոշյանի խոսքով՝ բառարանը նախորդ տարբերակի (PowerSpell 2011) համեմատ 1.5 անգամ կատարելագործվել է, իսկ կիրառվող ալգորիթմը թույլ է տալիս ապահովել 99.5% ստուգման ճշգրտություն:
«Ծրագրում կա 3 նոր բառարան՝ տերմինների, անունների եւ հապավումների: Ներառված է նաեւ անգլերեն-հայերեն-ռուսերեն թարգմանչական բառարան, որը պարունակում է 320 հազ. թարգմանություն: Սա շատ հարմար է, եթե, օրինակ, դու ռուսախոս հայ ես եւ ինչ-որ բառեր հայերենով չես հասկանում, ապա ծրագիրը թույլ է տալիս նշել բառը եւ այն թարգմանել մյուս երկու լեզուներով եւ հակառակը: Ծրագիրը, Հայաստանից բացի, լայն տարածում է գտել Ռուսաստանում եւ ԱՄՆ-ում: Սա նպաստում է հայերեն լեզվի կայացմանը համացանցում»,- ասել է Արման Բոշյանը:
Armenian PowerSpell 2016-ը կիրառելի է նաեւ Windows 10-ի հետ:
«Այսօր Հայաստանում եւ Սփյուռքում հազարավոր կազմակերպություններ օգտագործում են Armenian PowerSpell-ը, ինչի շնորհիվ մեզ մոտ հաճախ կատարվող լեզվական, քերականական սխալների հսկայական բազա է կուտակվել: Ամեն օր Հայաստանում PowerSpell-ի օգնությամբ 30-40 հազ. տառասխալ է ուղղվում, հետեւաբար՝ տարվա կտրվածքով դա բավական լուրջ թիվ է կազմում»,- ընդգծել է Արման Բոշյանը:
Ծրագիրը տալիս է 7 օրվա անվճար օգտագործման հնարավորություն: Կարելի է ընտրել 3 ամսից մինչեւ 3 տարի բաժանորդագրություն. լիցենզավորված տարբերակի գնային սանդղակը տատանվում է 7000-ից 50 հազ-ի սահմաններում: Ուսանողների համար գործելու է մինչեւ 30% զեղչ:
«Վերջին տարիներին մարդկանց գիտակցությունը բարձրացել է, եւ նրանք գերադասում են վճարել եւ գնել լիցենզավորված տարբերակը: Սա ողջունելի է, քանի որ լիցենզավորված տարբերակը գնելու դեպքում աջակցություն են տրամադրում տեղացի գործարարին, ինչպես նաեւ ստեղծում աշխատատեղեր, նպաստում հայոց լեզվի գրագետ կիրառմանը»,- եզրափակել է Արման Բոշյանը:

11:20 | 16.12.15 | Статьи | exclusive 162896
Запущена новая версия текстового редактора для армянского языка Armenian PowerSpell, которая рассчитана на работу в Word, Excel и PowerPoint.
Программа проверяет не только орфографию, но также базовую грамматику, пунктуацию, распознает имена, в некоторых случаях может указывать на неверные словосочетания и последовательность предложений.
Автор редакторской программы Armenian PowerSpell Арман Бошян сообщил Itel.am, что базовый словарь новой версии включает в себя 1 млн 270 тыс. слов и словоформ.
Расширены также возможности проверки пунктуации и грамматики (анализируются порядка 600 случаев). Программа распознает не только армянские, но и иностранные слова, написанные армянскими буквами, а также фиксирует сленговую лексику, предлагая замены.
«Armenian PowerSpell 2016 при простой проверке анализирует 10 млн словосочетаний. Можно сказать, что это крупнейший электронный словарь армянского языка. Скорость проверки – 15-20 страниц за 1 минуту. Отмечу, что действуют простой и строгий режимы правки. Кстати, строгий режим анализирует падежи и позволяет добавлять новые слова в словарь», - отметил Бошьян.
По словам Армана Бошяна, словарь новой версии расширен в 1,5 раза по сравнению с предыдущей версией (PowerSpell 2011), а новый алгоритм позволяет обеспечивать 99,5-процентную корректность правки.
«В программу добавлены три новых словаря: терминов, имен и аббревиатур. Включен также англо-русско-армянский словарь, который включает в себя 320 тыс. лексических единиц. Это очень удобно, если ты, например, русскоговорящий армянин и не понимаешь каких-то армянских слов, программа позволяет отметить слово и увидеть перевод на двух языках, и наоборот. Программа кроме Армении получила широкое распространение в России и США. Это способствует укреплению армянского языка в сети», - сказал Арман Бошян.
Armenian PowerSpell 2016 может работать на базе Windows 10.
«Сегодня тысячи организаций в Армении и Диаспоре используют Armenian PowerSpell, благодаря чему у нас накопилась огромная база языковых, грамматических ошибок. Ежедневно благодаря PowerSpell в Армении исправляется 30-40 тыс. ошибок, следовательно, в годовом разрезе это достаточно серьезные цифры», - подчеркнул Арман Бошян.
Программу можно бесплатно опробовать в течение 7 дней. Подписку на ее использование можно оформить сроком от трех месяцев до трех лет. Цена лицензионной версии - в пределах от 7 до 50 тыс. драмов. Для студентов действует скидка 30%.
«За последние годы сознательность людей выросла, и они предпочитают платить и покупать лицензионную версию. Это хорошо, поскольку таким образом они поддерживают местного предпринимателя, а также создают рабочие места и оказывают содействие грамотному применению армянского языка», - заключил Арман Бошян.