15:51 | 17.12.15 | Նորություններ | 4864
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամն (FPWC) ու հիմնադրամի գլխավոր գործընկեր ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ներկայացրել են «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում համատեղ իրականացվող հերթական նախագծի արդյունքները` այս անգամ Արագածոտնի մարզի Ուջան համայնքում:
Նախագծի շրջանակում համայնքի մանկապարտեզում տեղակայվել է արեւային ջրատաքացուցիչներով համալրված ջեռուցման համակարգ:
«Արդար չէ, որ տարվա ամենագեղեցիկ եղանակը՝ ձմեռը, հրճվանք չի պատճառում երեխաներին եւ միայն բազմապատկում է հոգսերը, հատկապես՝ մարզերում ապրող ընտանիքների համար: Մանկապարտեզն արեւային էներգիայի միջոցով ջեռուցմամբ եւ տաք ջրով ապահովելը լավագույն լուծումն էր, քանի որ համայնքը հնարավորություն կունենա կրճատելու էլեկտրաէներգիայի ծախսերը եւ այդ գումարներն ուղղելու այլ կարեւոր խնդիրների լուծմանը: Հարկ է նշել նաեւ ծրագրի բնապահպանական առավելությունները՝ օդի աղտոտման +նվազում, բնական ռեսուրսների խնայողական օգտագործում: Եվ իհարկե, լուծվել է ձմեռային շրջանում երեխաների զբաղվածության հարցը: Հույսով ենք, որ ձմեռն այսուհետեւ այս երեխաների համար կլինի միայն հրաշքների ակնկալիքի, հեքիաթային գեղեցկության եւ ջերմության ժամանակաշրջան»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Արեւային ջրատաքացուցիչների աշխատանքի շնորհիվ ձմռան ամիսներին՝ ցերեկային ժամերին, անվճար սկզբունքով ջեռուցում կտրամադրվի մանկապարտեզին: Գիշերային ժամերին կօգտագործվի գազի կաթսան: Այս ամենի արդյունքում հնարավոր կլինի առնվազն 60%-ով տնտեսել գազի սպառումն ու կրճատել մանկապարտեզի ջեռուցման ծախսը:

15:51 | 17.12.15 | Новости | 4905
Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и главный партнер фонда ВиваСелл-МТС представили результаты очередного проекта, осуществленного в рамках программы «Альтернативная энергия», на этот раз - в общине Уджан марза Арагацотн.
В рамках проекта в детском саду общины установлена система отопления с солнечными водонагревателями.
«Несправедливо, что самое красивое время года – зима – не вызывает восторга у детей, а только умножает заботы, особенно для семей, живущих в марзах. Обеспечение детского сада отоплением и горячей водой на основе солнечной энергии – лучшее решение, так как у общины появится возможность сократить расходы на электроэнергию, а сбереженные средства направить на решение важных проблем. Нужно отметить и экологические достоинства программы: сокращение загрязнения воздуха и экономное использование природных ресурсов. И, конечно, решена проблема занятости детей в зимний период. Надеемся, что отныне зима для этих детей будет периодом ожидания чудес, сказочной красоты и тепла», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Благодаря солнечным обогревателям в зимние месяцы в дневные часы отопление будет бесплатным. Газовый обогреватель будет работать только по ночам, что позволит сократить потребление газа на 60% и сэкономить на отоплении детского сада.