10:34 | 23.12.15 | Նորություններ | 6063
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից համատեղ իրականացվող «Այլընտրանքային էներգիա» ծրագրի շրջանակում հերթական նախագիծն է ամփոփվել Տավուշի մարզում:
Սահմանամերձ Ջուջեւան համայնքի վարչական շենքը, որը ներառում է գյուղապետարանը, մանկապարտեզը եւ համայնքի բուժկետը, ապահովվել է արեւային ջրատաքացուցիչներով համալրված ջեռուցման համակարգով:
«Արեւային էներգիայի հիման վրա գործող ջեռուցման ու տաք ջրի համակարգերի ներդրումը սահմանամերձ գյուղերում կարեւոր է ոչ միայն արդյունավետության ու բյուջետային միջոցների խնայողության առումով: Այլընտրանքային էներգիայի օգտագործումը նաեւ նպատակ ունի նվազեցնելու վառելափայտի օգտագործումն ու ծառահատումները: Յուրաքանչյուր այսպիսի նախագիծ բնապահպանական յուրօրինակ քարոզարշավ է, որը բնակիչներին, այդ թվում՝ երեխաներին, իրազեկում է, թե ինչու եւ ինչպես կարելի է հոգ տանել բնության մասին»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

10:34 | 23.12.15 | Новости | 5953
В рамках совместной программы Фонда дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС «Альтернативная энергия» подведены итоги очередного проекта в Тавушском марзе.
Административное здание пограничного села Джуджеван, в котором расположены сельская администрация, детский сад и общинная амбулатория, обеспечено системой отопления с солнечными водонагревателями.
«Установка систем отопления и водонагрева на основе солнечной энергии в приграничных общинах важно не только с точки зрения эффективности и экономии бюджетных средств. Использование альтернативной энергии нацелено также на экономию древесины, что сократит вырубку лесов. Каждая подобная программа является своеобразной экологической кампанией, которая учит жителей, в том числе и детей, как и зачем нужно заботиться о природе», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.