11:44 | 21.01.16 | Նորություններ | 7686
ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանը «Վեդոմոստի»-ին պատմել է, որ ի տարբերություն որոնողական այլ համակարգերի՝ Findo- կարողանում է տեղեկատվություն փնտրել ամպային պահոցներում, սոցցանցերում եւ օգտատերերի սարքավորումներում (համակարգիչներ, սմարթֆոններ):
Մասնավորապես, համակարգը կարող է որոնում կատարել Gmail-ում, Google Drive-ում, Dropbox-ում, Outlook-ում, Yahoo-ում եւ Exchange-ում:
Findo-ն ունակ է նաեւ հարցումներ մշակել մարդկային լեզվով, օրինակ՝ «Գտիր դեկտեմբերին պատրաստված պրեզենտացիան» հրահանգը լսելով՝ համակարգը կորոնի ձեր համակարգում նշված չափանիշներին համապատասխանող ֆայլը:
Դավիթ Յանի խոսքով՝ Findo-ն ABBYY-ի մշակած Compreno հարթակի շարունակությունն է:
«Պրոդուկտի զարգացումը կընթանա ամենաակտիվ ձեւով: Այսօր այդ ուղու ամենասկիզբն է, եւ համակարգն ամեն երկու շաբաթը մեկ կդառնա ավելի ու ավելի խելացի, երբ մենք նոր թարմացում ներկայացնենք»,- նշել է Դավիթ Յանը:
Ըստ ABBYY-ի իրականացրած հետազոտության՝ որոնման համակարգերից օգտվողների շուրջ 20%-ը միանգամից չի գտնում իրեն անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Findo-ի առաջարկած ելքն է՝ միավորել ինֆորմացիայի բոլոր աղբյուրները եւ իրականացնել դրանց ինդեքսավորում:
Յանն ընդգծել է, որ Findo-ի թիրախում զանգվածային շուկան է: ABBYY-ն նոր պրոդուկտում արդեն $1.5 մլն է ներդրել, այս տարի կներդրվի եւս $1.4 մլն:
Ներկայում որոնումներ կարելի է կատարել միայն անգլերենով, սակայն Դավիթ Յանը չի բացառում, որ կավելացվեն նաեւ այլ լեզուներ՝ կախված պահանջարկից:
Յանի խոսքով՝ աշխատելու են freemium մոդելով: Այսինքն, հիմնական պրոդուկտը կլինի անվճար, սակայն օգատերերը լրացուցիչ գործառույթների դիմաց կվճարեն:
Վճարովի ծառայությունն ամսական կարժենա շուրջ $5: Հնարավոր է, որ անվճար տաբերակում լինեն սահմանափակումներ՝ կապված որոնման ժամկետների կամ բնագավառի հետ:
Դավիթ Յանը տեղեկացրել է, որ ներկայում բանակցում են երկու ընկերությունների հետ, որոնք ավելի մեծ լսարան ունեն եւ որոնց անհրաժեշտ է ներդնել ինտելեկտուալ որոնման համակարգ:
ABBYY-ի հիմնադիրն ակնկալում է, որ Findo-ն 2.2 մլն օգտատեր ունենալու դեպքում կսկսի եկամուտ բերել, եթե այդ օգտատերերի 2–8%-ն օգտվի վճարովի գործառույթներից:

ABBYY launched Findo search system in the U.S.
ABBYY founder and chairman, co-founder of AYB foundation David Yang told Vedomosti that in contrast to other search systems Findo can find information in cloud storage, social network and customers’ devices (PCs, smartphones).
Particularly the system can perform searches in Gmail, Google Drive, Dropbox, Outlook, Yahoo and Exchange.
According to David Yang, Findo is continuation of Compreno developed by ABBYY.
“The development of the product will take place in the most active way. It’s the starting point of the path: the system will become smarter every 2 weeks when we will introduce new features”, said David Yang.
According to the research conducted by ABBYY, 20% of people using search systems don’t find what they need immediately. Findo suggests combination of the sources and indexing.
Currently, the searches can be done only in English. David Yang thinks it’s possible to add other languages if there is demand for it.
The paid services fee will be USD 5. Some limitations connected with search time and the fields are possible in the free version.
David Yang informed, that they are now negotiating with 2 companies who have large audience and need an intellectual search service.
The founder of ABBYY expects Findo to be profitable when it has 2.2 mln users and that 2-8% of them uses the paid services version.