17:05 | 12.02.16 | Հոդվածներ | exclusive 7913
Archimedes համակարգը թույլ է տալիս ուսումնական պլանի, դասախոսների, առկա լսարանների, դասերի ժամաքանակի մասին տեղեկատվությունը մուտքագրելով` ստանալ ամենաօպտիմալ դասացուցակը։
Itel.am-ի հետ զրույցում թիմի անդամներից Արամ Թովմասյանը նշել է, որ համակարգը մշակող թիմը երկար ժամանակ աշխատել է ինֆորմացիոն կառավարման համակարգերի, ինչպես նաեւ տարբեր համալսարանների եւ կրթական հաստատությունների հետ:
«Ընթացքում հասկացանք, որ նրանց մեծ մասը ունի դասացուցակի կազմման խնդիր, քանի որ այդ գործընթացը բավական երկար ժամանակ էր խլում։ Օգտագործելով մեր կողմից գրված ալգորիթմը` արդեն մշակել ենք անհրաժեշտ տվյալների մուտքագրման համակարգ: Այն կարողանում է միաժամանակ համախմբել, օրինակ, ժամային առումով դասախոսների նախապատվությունը, լսարանների միջեւ հեռավորությունը, լսարանի տեսակը, դասաժամերի արանքում ազատ ժամ չունենալու հնարավորությունը»,- պատմել է Արամ Թովմասյանը:
Ներկայումս Archimedes համակարգը փորձնական կիրառվում է Հայաստանի ազգային ագրարարային համալսարանում։
Արամ Թովմասյանի խոսքով, մոտակա 2 ամիսների ընթացքում թիմը կփորձի բարելավել համակարգի ալգորիթմը, որից հետո հնարավոր կլինի այն ներդնել Հայաստանի բոլոր կրթական հաստատություններում։ Archimedes-ը կարող է կիրառվել նաեւ մեծ կորպորացիաներում, հյուրանոցներում՝ տարբեր սրահների արդյունավետ օգտագործման նպատակով:
Արամ Թովմասյանը, անդրադառնալով ստարտափ աքսելերացիայի ծրագրի առավելություններին, կարեւորել է նոր հմտությունների ձեռք բերումը, մասնավորապես՝ պրոդուկտի ներկայացման հարցում։ Նրա խոսքով՝ պրոդուկտի մշակմանը զուգահեռ, անհրաժեշտ է մտածել նաեւ մարքեթինգի մասին:

17:05 | 12.02.16 | Articles | exclusive 7911
One of the team members, Aram Tovmasyan told Itel.am that the developer team had worked with information management systems, as well as with various universities and educational institutions.
“We learned during the process, that most of them have an issue in developing a timetable, as they are very time consuming. We have already developed the necessary database system using algorithm written by us. It can unite in terms of, for example, lecturers preference, the distance between the audiences , the type of audience, the possibility of having a free hour between classes”, Aram Tovmasyan said.
Archimedes system’s pilot version is being used in Armenian National Agrarian University.
Aram Tovmasyan thinks, that the team will try to improve the algorithm in the coming 2 months and it will be possible to implement in all educational institutions of Armenia. Archimedes can also be used in big corporations, hotels- in terms of using different halls effectively.
Talking about startup acceleration program advantages, Aram Tovmasyan also thought that it is important to gain new skills, particularly when presenting the product. According to him, it’s essential to think about marketing together with the product development.