07:36 | 14.03.16 | Հոդվածներ | exclusive 19052
Գործարկվել է A2B Transport հավելվածը, որը հնարավորություն է տալիս գտնել Երեւան քաղաքի տրանսպորտային երթուղիները (ավտոբուսներ, տրոլեյբուսներ, միկրոավտոբուսներ):
Itel.am-ի հետ զրույցում հավելվածի հեղինակ Ռոբերտ Լեւոնյանը պատմել է, որ հիմնական նպատակն է մարդկանց օգնել հեշտ կողմնորոշվել տրանսպորտային երթուղիների որոնման հարցում։
«Մեկ տարի առաջ, երբ նոր էի սովորում Android ծրագրավորում, մտածեցի, որ հարկավոր է նման հավելված մշակել: Այն օգտակար կլիներ, քանի որ շատ են հանդիպում մարդիկ, որոնք կանգառներում մոտենում են ու հարցնում, թե տվյալ վայր ի՞նչ տրանսպորտ է գնում։ Ուղեւորները ստիպված են արագ կարդալ երթուղայինների կամ ավտոբուսների վրա մանր գրված տեքստերը կամ էլ մոտենալ ու հարցնել վարորդներին։ Մտածեցի, որ նման խնդիրներից խուսափելու համար լավ կլիներ ստեղծել հավելված, որը կպատասխաներ մարդկանց նմանատիպ հարցերին»,- պատմել է Ռոբերտ Լեւոնյանը:
Նրա խոսքով՝ շուկայի ուսումնասիրությունը պարզել է, որ նմանատիպ հավելվածներ կամ կայքեր թեեւ կան, սակայն օգտագործման համար այնքան էլ հարմար չեն:
«Որոշեցի, որ ամենամեծ շեշտը պետք է դրվի հենց հարմարավետության վրա։ Սկսեցի ինտերֆեյսը նախագծել, ինչին զուգահեռ ծրագրավորումն էլ էի անում։ Այդ ժամանակ ընկերներիցս մեկը՝ Անին, առաջարկեց ինտերֆեյսի մեջ փոփոխություններ անել ու գունային տարբեր նոր լուծումներ ավելացնել։ Երկուսով անցանք գործի ու մոտ մեկ շաբաթում ստեղծեցինք այն տեսքը, որն այժմ կա: Որոշվեց նաեւ ստանդարտ icon-ները փոխարինել մեր ստեղծվածներով։ Անին դրանք նկարեց՝ որպես հիմք վերցնելով Երեւանի քաղաքային տրանսպորտի գույնը՝ ավտոբուսները մանուշակագույն, երթուղայինները՝ դեղին, տրոլեյբուսները՝ կանաչ»,- նշել է Ռոբերտ Լեւոնյանը:
Նրա խոսքով՝ եթե հավելվածի նախնական տարբերակը միայն հնարավորություն էր տալիս ճիշտ կողմնորոշվել տրանսպորտային երթուղու ընտրության հարցում, ապա ավելի ուշ ավելացվեց նաեւ ընտրված երթուղու մանրամասները դիտելու հնարավորություն։
«Այժմ աշխատում ենք քարտեզների վրա, ինչը հնարավորություն կտա դիտել քարտեզի վրա ընտրված երթուղին, ինչպես նաեւ որոնում իրականացնել նշված երթուղիով։ Ավելացնելու ենք նաեւ ավտոմատ տեղորոշման հնարավորություն։ Այսինքն, ցանկության դեպքում, հավելվածն ինքը կորոշի, թե դուք այդ պահին որ կանգառի մոտակայքում եք։ Ավելացվելու են նաեւ ֆունկցիաներ՝ կապված ժամանման ժամանակի որոշման հետ, ինպես նաեւ կրովի սարքերի (Android Wear) համակարգի հասանելիություն»,- ընդգծել է հավելվածի հեղինակը:
Հավելվածն այսօր ներառում է Երեւանի երթուղիների գերակշրող մեծամասնությունը: Առաջիկայում ավելացվելու են նաեւ միջմարզային երթուղիները։
«Հնարավոր է՝ ավելացվեն ՀՀ այլ քաղաքների քարտեզը, որտեղ գործում է տրանսպորտային համակարգված ցանց: Ունենալու ենք նաեւ iOS, Windows Mobile եւ Web տարբերակները»,- եզրափակել է Ռոբերտ Լեւոնյանը:

07:36 | 14.03.16 | Articles | exclusive 19059
A2B Transport application has been launched, which allows to find Yerevan transport routes (for buses, trolleybuses, minibuses).
The app’s creator Robert Levonyan told Itel.am that the main goal is to help people easily find transport routes.
“When I was just learning Android programming a year ago, I thought we needed to develop such an application. It’d be useful, as many people approach others at stops and ask what transport goes to the given place. Passengers have to read texts in small print on minibuses or buses, and ask drivers. I thought that it’d be great to create an application that will answer that kind of questions in order to avoid these problems,” told Robert Levonyan.
According to him, market research clarified that similar applications or websites exist but aren’t quite convenient to use.
“I decided that we should emphasize the convenience. I started interface design and did programming simultaneously. A friend of mine, Ani, suggested to make changes in the interface and add new different colour solutions at that time. We got to work together and created the current design in about a week. We also decided to replace standard icons with those we created. Ani drew then, taking for inspiration the colours of Yerevan public transport: violet for buses, yellow for minibuses, green for trolleybuses,” noted Robert Levonyan.
According to him, the initial version of the app only allowed correct navigation in choosing transport routes, but later an opportunity to view details of the route you choose was added.
“Now we’re working on maps, which will allow to see the chosen route on the map, as well as search the given route. We’ll also make it possible to establish location automatically. Thus, the app will determine what stop is the closest to you at the moment, if you wish. We’ll also add functions to determine arrival time, as well as give access to Android Wear system,” stressed the app’s creator.
The mobile app now includes the majority of Yerevan routes. International routes will be added in the future.
“It’s possible that we add maps of other Armenian cities, where systematized transport network works. We’ll have iOS, Windows Mobile and Web versions as well,” concluded Robert Levonyan.