12:03 | 18.04.16 | Նորություններ | 6481
«Այբ» դպրոցի ռոբոտաշինության թիմը «Ռոբոտիկայի ազգային մարտահրավեր» (National Robotics Challenge) մրցույթից վերադարձել է արծաթե մեդալով եւ «Honda Innovation Award» հեղինակավոր մրցանակով:
Մրցույթն անցկացվել է ապրիլի 7-9 ԱՄՆ-ի Օհայո նահանգի Մարիոն քաղաքում, որն ընդգրկել է ավելի քան 1 300 մասնակից եւ 400 ռոբոտ: «Այբ»-ի թիմը մրցույթին ներկայացել է սումո ռոբոտով:
«Ռոբոտաշինությունը ռազմավարական կարեւոր նշանակություն ունեցող ոլորտ է: Այս հեղինակավոր մրցույթում մեր թիմի հաղթանակը ոչ միայն «Այբ»-ի, այլեւ Հայաստանի համար մեծ նվաճում է»,- նշում է «Այբ» դպրոցի տնօրեն Արամ Փախչանյանը:
«Հերթական անգամ համոզվում ենք՝ որքան շնորհալի, աշխատասեր, ջերմեռանդ եւ անպարտելի են հայ երիտասարդները: Նրանք կարիք չունեն գաղափարների, հովանավորչության եւ ուղեցույցների: Նրանք ունեն հազարավոր նոր գաղափարներ, կարող են իրենց համար ճանապարհ հարթել դեպի միջազգային հարթակներ, ոչ միայն գերազանցել սահմանված ամենախիստ չափանիշները, այլեւ սահմանել նոր չափանիշներ: Նրանց ընդամենը պետք է մեր աջակցությունը: Համոզված եմ, որ Հայաստանում ռոբոտաշինության զարգացման համար ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կատարած սոցիալական ներդրումները կունենան երկարաժամկետ արդյունքներ. մենք ականատես ենք այս երիտասարդների դեռեւս առաջին հաղթանակներին: Առջեւում սպասվում են բազմաթիվ նոր ձեռքբերումներ»,- նշել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Այբ»-ի ռոբոտիկայի խմբակը գործում է 2011-ից: «Այբ» դպրոցի ռոբոտիկայի լաբորատորիայի եւ դպրոցին կից բացված ֆաբլաբի (Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի ստեղծած արտադրական լաբորատորիայի) գլխավոր գործընկերն է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը:

12:03 | 18.04.16 | Новости | 6588
Команда школы «Айб» по роботостроению вернулась с конкурса «Национальный вызов роботики» (National Robotics Challenge) с серебряной медалью и престижной премией Honda Innovation Award.
Конкурс проходил 7-9 апреля в городе Марион, штат Огайо, США. Конкурс насчитывал более 1300 участников, представивших 400 роботов. Команда «Айб» была представлена в номинации «Сумо робот».
«Область робототехники имеет стратегическое значение. Победа в этом престижном конкурсе  - достижение не только для «Айб», но и для всей Армении», - отметил директор школы «Айб» Арам Пахчанян.
«В очередной раз мы убедились, насколько талантливая, трудолюбивая и непобедимая у нас молодежь. Они не нуждаются в идеях, покровительстве и направлении. У них тысячи новых идей, они сами могут проложить себе путь на международную арену, не только перейдя все установленные границы, но и установив собственные новые планки. Им всего лишь нужна наша поддержка. Уверен, что социальные инвестиции ВиваСелл-МТС в развитие робототехники дадут долгосрочные результаты: мы стали свидетелями только первых побед этих молодых людей. Впереди нас ждут новые достижения», - отметил гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Лаборатория «Айб» по роботике действует с 2011 года. Главным партнером открытого при школе Фаблаба (производственная лаборатория, созданная Массачусетским технологическим институтом) является ВиваСелл-МТС.
По сей день размер социальных инвестиций, сделанных компанией в сферу роботики, составляет порядка 218 млн драмов.