14:31 | 22.04.16 | Նորություններ | 5692
ՀՀ մշակույթի նախարարության, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության աջակցությամբ Ե. Չարենցի անվան գրականության եւ արվեստի թանգարանը հրատարակել է «Պատասխան՝ 100 տարի անց» համալիր ծրագիրն ամփոփող համանուն պատկերագիրքը:
Պատկերագիրքը ներառում է Հայոց ցեղասպանության տարիներին գրված անպատասխան տասը նամակ, 100 տարի անց հայ եւ օտարազգի անվանի գործիչների՝ դրանց ուղղված պատասխան-արձագանքներ՝ նամակներ եւ կերպարվեստի գործեր, բացառիկ նյութեր եւ արխիվային լուսանկարներ։
Պատկերագրքի երկրորդ բաժնում ներկայացված են Հայոց ցեղասպանության վավերագրերի թեմաներով «Անցյալը՝ ներկայում» կերպարվեստի աշխատանքների մրցույթի լավագույն քսան վավերաքանդակներն ու վավերանկարները։
«Մարդկության դեմ իրագործված վայրագության՝ Հայոց ցեղասպանության մասին աղաղակող յուրաքանչյուր վկայություն քաղաքակիրթ աշխարհին ներկայացվող ուղերձ է. լինի դա նամակ, լուսանկար, հոդված, թե՝ գիրք: Այսօրինակ ծրագրերով մենք ոչ միայն մեր՝ սերունդների պարտքն ենք կատարում անմեղ նահատակների առջեւ, այլեւ ձգտում ենք կանխել հրեշավոր դեպքերի կրկնությունը՝ որեւէ ազգի նկատմամբ: Համոզված եմ, որ քաղաքական շահերի թակարդում հայտնված որոշ երկրներ տարիներ անց ստիպված կլինեն «նահանջել» այդ փաստերի ծանրության տակ եւ խախտել հարյուրամյա լռությունը»,-ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

14:31 | 22.04.16 | Новости | 5791
При поддержке министерства культуры Армении, Государственной комиссии по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян и ВиваСелл-МТС Музей литературы и искусства им. Е. Чаренца опубликовал иллюстрированный альбом, подводящий итог комплексной программы «Ответ 100 лет спустя».
В альбом включены 10 писем, написанных в годы Геноцида армян и оставшихся без ответа, а также созданные в ответ на них работы армянских и иностранных деятелей искусства – письма, художественные произведения, уникальные материалы и архивные фотографии.
Во второй части альбома представлены лучшие 20 произведений, участвовавших в художественном конкурсе «Прошлое в настоящем».
«Каждое свидетельство, вопиющее о преступлении против человечества – Геноциде армян, является обращением к цивилизованному миру, будь то письмо или фотография, статья или книга. Такими программами мы не только выполняем свой долг перед невинными жертвами как их потомки, но и стараемся предотвратить повторение страшных событий по отношению к другим народам. Уверен, что некоторые страны, оказавшиеся в ловушке политических интересов, через годы будут вынуждены «уступить» под тяжестью этих фактов и нарушить столетнее молчание», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.