Share4Car հայկական առաջին օնլայն AutoStop-ը, որն օգնում է գտնել միեւնույն ճանապարհով երթեւեկող մարդկանց, արդեն ունի 2000 օգտագործող:
Հավելվածը հասանելի է Google Play-ում:
Itel.am-ի հետ զրույցում Share4Car-ի PR մենեջեր Լիլիթ Մուրադյանը նշել է, որ նպատակը Հայաստանում երթեւեկության կարգավորումն է, այն ավելի մատչելի դարձնելը:
Նրա խոսքով՝ համակարգում կարելի է գրանցվել թե որպես ուղեւոր՝ ամրագրելով երթուղիներ, թե որպես սեփական մեքենայով վարորդ՝ հեշտությամբ կիսելով ճանապարհածախսը եւ արդյունքում խնայելով ժամանակ եւ գումար:
«Ցանկացած ուղեւոր Երեւանում, օգտվելով Share4Car-ի երթուղիներից, վճարում է մինիմալ՝ 80 եւ մաքսիմալ՝ 300 դրամ: Երեւանից դուրս Share4Car համակարգը երթուղիները հաշվարկում է 1 կմ/12-15 դրամի չափով: Վճարումը կատարվում է կանխիկ. Share4Car-ին է պատկանում յուրաքանչյուր վճարման 20 տոկոսը»,- բացատրել է Լիլիթ Մուրադյանը:
Միաժամանակ, Լիլիթ Մուրադյանը Share4Car-ը չի համարում տաքսի ծառայություն:
«Վարորդները, որոնք միեւնույն է՝ գնում են A կետից B կետ, իրենց հետ տեղափոխում են նույն ճանապարհով գնացող ուղեւորների. արդյունքում վարորդները կրճատում են իրենց ճանապարհածախսը, իսկ ուղեւորները, խնայելով իրենց ժամանակը, երթեւեկում են հաճելի եւ մատչելի պայմաններով»,- ընդգծել է նա:
Share4Car-ը հիմնադրել է Միքայել Գալստյանն այս տարվա փետրվարին: Ներկայում թիմը բաղկացած է 9 հոգուց: Գաղափարի մասին, Լիլիթ Մուրադյանի խոսքով, սկսել են մտածել դեռ 2013թ., երբ Երեւանում անցկացվում էր free car ակցիան:
«Որպես թիրախային լսարան դիտարկում ենք այն մարդկանց, որոնք հոգնել են անմխիթար վիճակում գտնվող երթուղայիններից, թերի գործող ավտոբուսներից կամ էլ պարզապես չեն ցանկանում տաքսիների վրա գումար վատնել»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ նախատեսում են ավելացնել նորանոր գործառույթներ:
Նշենք, որ մարտի 1-ից գործող Share4Car-ն այս պահին ունի 1000-ից ավելի ակտիվ օգտագործող եւ 100-ից ավելի ուղղություն:

Share4Car is the first Armenian online AutoStop, which helps find people who’re taking the same route and has 2000 users already.
The application is available at Google Play.
Share4Car PR Manager Lilit Muradyan told Itel.am that their goal is to systematize the traffic in Armenia, making it more affordable.
According to her, you can register in the app both as a passenger, setting the routes, and a driver with a personal car. This allows to split the travel expenses easily and save time and money as a result.
“Any passenger in Yerevan, using Share4Car routes, pays AMD 80 minimum and AMD 300 maximum. Outside of Yerevan, Share4Car system calculates the cost by the 1 km/AMD 12-15 rate. Passengers pay with cash, and Share4Car keeps a 20% commission from each deal,” explained Lilit Muradyan.
Lilit Muradyan doesn’t consider Share4Car a taxi service, though.
“Drivers who go from point A to point B anyway take passengers who’re taking the same route, as a result drivers lessen their travel expenses, and passengers save their time, moving in pleasant and affordable conditions,” stressed she.
Share4Car was founded by Mikael Galstyan this February. At the moment, the team is comprised of 9 people. According to Lilit Muradyan, they first came up with this idea in 2013, when the free car promotion was held in Yerevan.
“Our target audience are people who are fed up with the inconsolable state and irregular work of public transport or just don’t want to waste money on taxis,” noted she, adding that they intend to bring more functions into the application.
It is worth noticing that Share4Car gained over 1000 active users and more than 100 routes since its launch on March 1.