09:14 | 17.05.16 | Նորություններ | 5099
«Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը եւ HALO TRUST-ը համագործակցում են՝ կազմակերպելով պրոֆեսիոնալ լուսանկարչության դասընթաց:
Դասընթացի նպատակն է զարգացնել երիտասարդ լուսանկարիչների հմտությունները եւ բարձրացնել HALO TRUST-ի մարդասիրական աշխատանքի իրազեկման մակարդակը:
Հիշեցնենք, որ HALO TRUST-ը ականազերծման եւ կասետային զինամթերքի մաքրման աշխատանքներ է իրականացնում Լեռնային Ղարաբաղում:
Երկշաբաթյա աշխատարանը կանցկացվի Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնում: Աշխատարանի մասնակից ուսանողները կծանոթանան փաստագրական լուսանկարչության հիմունքներին՝ հայտնի ֆոտոլրագրող Սկաուտ Թուֆանկջյանի ղեկավարությամբ, որն առաջին անգամ ուսուցանել է «Թումո» Երեւանում 2013-ին:
Աշխատարանի ընթացքում ուսանողները կստեղծեն Ղարաբաղի բնության, կյանքի եւ մարդկանց մասին պատմող ֆոտոպատմություններ: Պատմությունները կկենտրոնանան HALO TRUST-ի կողմից ականազերծված տարածքների, դրանց բնակիչների եւ Ղարաբաղի կյանքի ապահովության համար պայքարող նվիրյալ անձնակազմի շուրջ:
«Անասելի ոգեւորված եմ Ղարաբաղ եւ «Թումո» վերադարձիս կապակցությամբ: Հակամարտության վերջին շրջանի սրացումը կրկին ընդգծեց HALO TRUST-ի աշխատանքի կարեւորությունը Ղարաբաղի համայնքների ապահովության երաշխավորման գործում, ինչպես նաեւ այս հիանալի վայրը աշխարհին ներկայացնելու անհրաժեշտությունը: Ուրախ եմ այս երկու թեմաների լուսաբանման շուրջ նման հրաշալի ուսանողների հետ աշխատելու համար: Անհամբեր սպասում եմ նրանց արդյունքներին»,- ասել է Սկաուտ Թուֆանկջյանը՝ ամփոփելով դասընթացի առաջին օրը:
Դասընթացի ավարտին ուսանողները կստեղծեն ֆոտոշարքեր Ղարաբաղի մասին, որոնցից լավագույնները կցուցադրվեն Հայաստանում եւ ԱՄՆ-ում:
Դասընթացը կանցկացվի 2016թ. մայիսի 12-21-ը: Մայիսի 19-ին՝ ժ. 20:00-ին, Սկաուտ Թուֆանկջյանը կպատմի իր «Գոյություն ունի միայն Երկիրը. լուսանկարներ «Հայկական սփյուռք» նախագծից» գրքի եւ իր լուսանկարչական փորձառության մասին: Դասախոսությունը տեղի կունենա Ստեփանակերտի «Թումո» կենտրոնում: Մուտքն ազատ է:

TUMO Center for Creative Technologies and the HALO TRUST are partnering to deliver a professional photography workshop.
The courses aim to develop the skills of aspiring young photographers and raise awareness of the HALO Trust’s humanitarian work.
It should be recalled that HALO Trust conducts works to clear landmines and cluster munitions in Nagorno Karabakh.
The two-week learning lab will be held at the TUMO center in Stepanakert. The students will be introduced to the basics of documentary photography within workshop led by eminent photojournalist Scout Tufankjian, who first taught at TUMO Yerevan in 2013.
During the learning lab, the students will create photo stories illustrating the nature, life and people of Karabakh. The stories will focus on the areas cleared by HALO, the local people who have benefited and the dedicated staff involved in making Karabakh safe.
“I am beyond thrilled to be back in Karabakh and at TUMO again! The most recent conflict has really underscored the vital importance of HALO’s work in making sure that the communities of Karabakh are safe, as well as how critical it is to show the world what an amazing place this is. I’m really excited to be working with such great and enthusiastic students to bring these two things into focus. I can't wait to see what they produce!”, Scout Tufankjian said, Commenting after the first day of the workshop.
At the end of the workshop, the students will produce a portfolio of Karabakh photo-stories. The best works will be exhibited further in Armenia and the US.
The workshop runs from May 12 – 21, 2016. On Thursday, May 19 at 8:00 pm, Scout Tufankjian will be giving a talk on her experience photographing for her book. There is Only the Earth: Images from the Armenian Diaspora Project. The lecture will be at the TUMO center in Stepanakert. It is free and open to the public.