07:53 | 06.06.16 | Նորություններ | 7735
ONEArmenia կազմակերպությունը սկսել է նոր դրամահավաք-արշավ՝ Hye Tech Kids, որի նպատակն է խթանել Հայաստանում տեխնոլոգիական կենտրոնների զարգացումը:
ONEArmenia-ն` Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) հետ համատեղ, հինգ դպրոց կսարքավորի Armath դասասենյակով: Վերջինս Հայաստանում ստեղծված տեխնոլոգիական կենտրոն է, որը ներառում է 3D տպիչ, CNC սարքեր, hand-made մինի համակարգիչներ, ռոբոտաշինության լրակազմ ու կոդավորման երկու կրթական ծրագիր:
Մայիսի 30-ին մեկնարկած դրամահավաքը կշարունակվի մինչեւ հուլիսի 13-ը: Հանգանակությանը կարելի է մասնակցել այստեղ:
Արդեն հավաքվել է շուրջ $2000: Նախատեսվում է ընդհանուր առմամբ հավաքել $57,882, որը կծառայի նաեւ մարզիչների նախապատրաստելու ու նրանց գյուղեր գործուղելու նպատակով: Մարզիչները կկրթեն արտադպրոցական խմբակներ հաճախող աշակերտներին:
ONEArmenia-ի հիմնադիր Պատրիկ Սարկիսյանը համոզված է, որ Հայաստանում առկա է մեծաքանակ չբացահայտված ներուժ:
«ՏՏ ոլորտում կա 3000 թափուր աշխատատեղ: ՏՏ ընկերություններն աշխատողներ են փնտրում, մինչդեռ տարեկան հարյուրավոր երիտասարդներ լքում են երկիրը` դրսում աշխատանք գտնելու նպատակով»,- նշել է նա:
Ծրագրի նախատիպը ԻՏՁՄ-ի կողմից իրականացվել է 2008թ., այդ ժամանակվա 500 շրջանավարտների 70%-ն այժմ աշխատում կամ շարունակում է ուսումը ՏՏ ոլորտում: Ուսումնական ծրագրի համաձայն` աշակերտներն այն ավարտելիս լիովին աշխատունակ կլինեն:

07:53 | 06.06.16 | News | 7734
ONEArmenia organization launched new fundraising campaign - Hye Tech Kids, to accelerate the development of technological centers throughout Armenia.
ONEArmenia, in partnership with the Union of Information Technology Enterprises (UITE) will equip five schools with Armath labs, a made-in-Armenia engineering lab that includes a 3D printer, CNC devices, hand-made mini-computers, a robot kit, and two educational coding programs.
The fundraising that has launched on May 30, will be continued until July 13.
For donations, enter here.
USD 2000 is already raised. USD 57,882, is expected to be raised that will be used to train tutors and send to villages. The tutors will educate pre-school age children.
ONEArmenia Founder Patrick Sarkissian is convinced that Armenia has huge potential.
“There are 3,000 vacancies in the IT sector today. IT sphere is seeking for employees, while hundreds of young people are leaving the country to look for a job abroad”, he said.
A prototype of this program was implemented from 2008 to present by UITE, and has proven to be successful with 500 graduates to date, 70% of whom are now working, or continuing their education in the IT field.