12:35 | 15.06.16 | Նորություններ | 6006
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի ու Արցախի միջեւ գործող ռոումինգ ծառայությունը չեղարկելու դեպքում ընկերությունը կխախտի միջազգային օրենքները եւ կզրկվի լիցենզիայից:
Այս մասին Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է այսօր լրագրողների հետ զրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ Արցախի հետ սակագինը կարգավորվում է պայմանագրային հիմունքներով:
«Ես՝ որպես օպերատոր, եթե ցանկանամ, չեմ կարող իջեցնել միջազգային ռոումինգի սակագինն այնքան, որքան գործում է Հայաստանի շուկայում: Պետք է հաշվի առնենք նաեւ տվյալ տարածքում գործող օպերատորի գործող սակագները: Մենք չենք կարող մեր սակագինն իջեցնել  ավելի ցածր, քան գործող օպերատորի սակագինն է: Մեր ռոումինգային ելքի սակագինը 25 դրամ է, եթե հավաքենք *101*, հեռախոսահամարը եւ #, մենք կկարողանանք օգտվել 25 դրամ/րոպե սակագնից: Ընդ որում, զանգը հաշվարկվում է վայրկյանով, ոչ թե րոպեով: Դա արդեն նվազագույն սակագինն է, որովհետեւ այնտեղ գործող օպերատորի ամենացածր սակագինն է»,- պարզաբանել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միաժամանակ նա տեղեկացրել է, որ ընկերությունը բանակցում է եւ փորձում է ելքեր գտնել սակագինը նվազեցնելու ուղղությամբ:
«Հանդիպումներ եմ ունեցել տարբեր տեղերում, զինվորների հետ: Հենց այս հարցն են ներկայացնում: Խոստացել եմ մի քանի ամսվա ընթացքում բանակցությունների արդյունքում որեւէ ելք գտնել, բայց պետք է հաշվի առնենք մի շարք հանգամանքներ, այլապես վերջում կարող ենք խնդիրներ ունենալ Միջազգային բջջային կազմակերպության հետ: Պետք է ուշադիր եւ զգույշ լինել»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
Նա հիշեցրել է, որ ընկերությունը ամենախոշոր հարկատուներից է, եւ իրենց վճարած հարկերը եւս ուղղվում են բանակին:
«Որեւէ մեկը չի կարող ասել, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն անտարբեր է զինվորի հանդեպ: Մենք իրականացնում ենք շատ ծրագրեր, որոնք անմիջապես օժանդակում են խրամատում կանգնած հայ զինվորին: Դրանց մասին, սակայն, չենք ցանկանում խոսել եւ երբեք էլ չենք խոսի»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:35 | 15.06.16 | News | 6010
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian stated today that the company will violate international laws and lose its license, if cancels roaming between Armenia and Artsakh.
Ralph Yirikian made this statement at the meeting with journalists today.
He reminded that roaming tariff with Artsakh is regulated by agreements.
“I cannot bring the international roaming tariff down to Armenian even if I try. We should take into account tariffs of other operators working in the given area. We cannot make our tariffs lower than those of local operators. Our tariff for outgoing calls in roaming is AMD 25/1 min. You can use this service by dialing *101*, the phone number and #. By the way, the call time is calculated by seconds, not minutes. This is the minimal tariff already, as it’s the minimal tariff of the local operators,” explained Ralph Yirikian.
He also informed that the company is holding negotiations to find a way to lower the tariffs.
“I had meetings with soldiers in different places. They ask the same question. I promised to find a solution through negotiations in a few months, but we have to take a number of circumstances into account, otherwise we’ll have problems with International Mobile Satellite Organisation. We should be careful,” said VivaCell-MTS General Manager.
He reminded that the company is one of the largest taxpayers in Armenia, and VivaCell-MTS tax payments are allocated on Army expenses as well.
“Nobody can say that VivaCell-MTS has no care for soldiers. We realize a number of programs that directly support Armenian soldiers. However, we do not want to discuss them, and we never will,” said Ralph Yirikian.