12:35 | 15.06.16 | Նորություններ | 6006
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն այսօր ասել է, որ Հայաստանի ու Արցախի միջեւ գործող ռոումինգ ծառայությունը չեղարկելու դեպքում ընկերությունը կխախտի միջազգային օրենքները եւ կզրկվի լիցենզիայից:
Այս մասին Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է այսօր լրագրողների հետ զրույցում:
Նա հիշեցրել է, որ Արցախի հետ սակագինը կարգավորվում է պայմանագրային հիմունքներով:
«Ես՝ որպես օպերատոր, եթե ցանկանամ, չեմ կարող իջեցնել միջազգային ռոումինգի սակագինն այնքան, որքան գործում է Հայաստանի շուկայում: Պետք է հաշվի առնենք նաեւ տվյալ տարածքում գործող օպերատորի գործող սակագները: Մենք չենք կարող մեր սակագինն իջեցնել  ավելի ցածր, քան գործող օպերատորի սակագինն է: Մեր ռոումինգային ելքի սակագինը 25 դրամ է, եթե հավաքենք *101*, հեռախոսահամարը եւ #, մենք կկարողանանք օգտվել 25 դրամ/րոպե սակագնից: Ընդ որում, զանգը հաշվարկվում է վայրկյանով, ոչ թե րոպեով: Դա արդեն նվազագույն սակագինն է, որովհետեւ այնտեղ գործող օպերատորի ամենացածր սակագինն է»,- պարզաբանել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Միաժամանակ նա տեղեկացրել է, որ ընկերությունը բանակցում է եւ փորձում է ելքեր գտնել սակագինը նվազեցնելու ուղղությամբ:
«Հանդիպումներ եմ ունեցել տարբեր տեղերում, զինվորների հետ: Հենց այս հարցն են ներկայացնում: Խոստացել եմ մի քանի ամսվա ընթացքում բանակցությունների արդյունքում որեւէ ելք գտնել, բայց պետք է հաշվի առնենք մի շարք հանգամանքներ, այլապես վերջում կարող ենք խնդիրներ ունենալ Միջազգային բջջային կազմակերպության հետ: Պետք է ուշադիր եւ զգույշ լինել»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը:
Նա հիշեցրել է, որ ընկերությունը ամենախոշոր հարկատուներից է, եւ իրենց վճարած հարկերը եւս ուղղվում են բանակին:
«Որեւէ մեկը չի կարող ասել, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն անտարբեր է զինվորի հանդեպ: Մենք իրականացնում ենք շատ ծրագրեր, որոնք անմիջապես օժանդակում են խրամատում կանգնած հայ զինվորին: Դրանց մասին, սակայն, չենք ցանկանում խոսել եւ երբեք էլ չենք խոսի»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:35 | 15.06.16 | Новости | 6052
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян сказал сегодня, что в случае отмены услуги роуминга между Арменией и Арцахом компания нарушит международное законодательство и лишится лицензии.
Об этом Ральф Йирикян сказал сегодня на встрече с журналистами.
Он напомнил, что действующий в Арцахе тариф регулируется на договорной основе.
«Я как оператор при всем желании не смогу снизить тариф на международный роуминг настолько, чтобы уравнять его с тарифами на рынке Армении. Нужно учитывать также тариф работающего на данной территории оператора. Мы не можем установить тариф ниже, чем у действующего местного оператора. Наш исходящий тариф на роуминг составляет 25 драмов, если набрать *101*, номер телефона и #. При этом стоимость звонка рассчитывается посекундно, а не поминутно. Это уже возможный минимум, потому что это самый низкий тариф действующего оператора», - объяснил Ральф Йирикян.
В то же время он сообщил, что компания ведет переговоры и пытается снизить действующий тариф.
«Я встречался с солдатами на разных участках. Они поднимали именно этот вопрос. Я обещал за несколько месяцев найти хоть какой-то выход в результате переговоров, но нужно учитывать ряд обстоятельств, иначе в итоге у нас возникнут проблемы с Международной ассоциацией GSM-операторов. Нам нужно быть внимательными и осторожными», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.
Он напомнил, что компания является одним из крупнейших налогоплательщиков, и эти налоги также направляются на нужды армии.
«Никто не может сказать, что компания ВиваСелл-МТС невнимательна к солдатам. Мы проводим множество программ, которые напрямую поддерживают стоящих в окопах армянских солдат. Однако о них мы не хотим говорить, и в будущем не будем делать этого», - сказал Ральф Йирикян.