06:47 | 18.07.16 | Նորություններ | exclusive 8205
ԱՄՆ-ում գործող IntelinAir ընկերության հիմնադիր, գործարար Ալ Եսայանը «հիանալի եւ արժեքավոր հանձնառություն» է որակել Ռուբեն Վարդանյանի կողմից Հայաստանի գիտատեխնիկական հիմնադրամի (Foundation for Armenian Science and Technology-FAST) գործարկումը:
Խոսելով հիմնադրամի մասին՝ Ռուբեն Վարդանյանը, մասնավորապես, ասել էր.
«Խոսքը պետք է գնա յուրատեսակ «լայն կոալիցիայի» մասին, որի մասնակիցները կլինեն կրթական կազմակերպությունները, առաջատար ՏՏ-ընկերությունները եւ մասնագիտական միավորումները, կապի օպերատորները»:
Ալ Եսայանը նշել է, որ հիմնադրամի գործարկումը «ճիշտ ժամանակին» է կատարվում, եւ նախաձեռնության «թափանցիկ եւ պրոֆեսիոնալ» իրականացման դեպքում գործընթացին կարող է մասնակցել ամբողջ ազգը:
«Միայն մի «բայց» կա՝ ինչպե՞ս է կառավարվելու հիմնադրամը, ինչպե՞ս է ֆինանսավորվելու, ինչպե՞ս է ապահովվելու օտարազգիների մասնակցությունը, եթե, իհարկե, նման անհրաժեշտություն առաջանա»,- ընդգծել է Ալ Եսայանը:
Գործարարի խոսքով՝ ամենակարեւոր քայլն ամբողջ աշխարհից լուրջ հետազոտողներ ներգրավելն է, եւ վստահ լինելը, որ նրանք լավ կվարձատրվեն:
«Հեռու չէ այն միտքը, որ խնդրենք աշխարհի 100 թոփ պրոֆեսորների 1-2 տարվա ուսումնական արձակուրդ վերցնել՝ Հայաստան գալու եւ այստեղ իրենց լաբորատորիաները ստեղծելու համար»,- նշել է Ալ Եսայանը:

06:47 | 18.07.16 | News | exclusive 8196
U.S. based IntelinAir Founder, businessman Al Eisaian qualified the launch of Foundation for Armenian Science and Technology-FAST by Ruben Vardanyan as “awesome and a worthy of a commitment”.
Talking about the Foundation, Ruben Vardanyan had particularly said.
“The focus should be on a kind of "broad coalition", which will unite educational institutions, leading IT-companies, professional associations of Armenia and network operators”.
Al Eisaian noted that the Foundation is launched “at the right time” and that if implemented “transparently and professionally” can engage the whole nation globally.
“The big BUT, is how it will be governed, how it will be financed, how it will engage non-Armenians where necessary”, highlighted Al Eisaian.
According to the businessman the most important thing is to attract the serious researchers from around the globe and make sure they are paid well.
“It is not far-fetched to think that we could ask 100 top professors to take a 1-2 year sabbatical to come to Armenia and build these labs”, noted Al Eisaian.