14:29 | 04.10.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 31086
Բրիտանացի լրագրողների եւ PR մասնագետների մի խումբ այս օրերին Երեւանում ծանոթանում է հայկական ՏՏ ոլորտի զարգացումներին: Մեծ Բրիտանիա վերադառնալուն պես նրանք ծրագրում են պատմել տեղական լրատվամիջոցներին հայկական տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումների եւ հաջողությունների մասին:
ԴիջիԹեք էքսպոյի շրջանակում Itel.am-ը զրուցել է բրիտանացի պատվիրակների եւ Հայաստանում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության ներկայացուցչի հետ:
Մարթա Կոթ, Future Horizons ընկերություն, PR եւ ՏՏ մեդիա կապեր
Սա իմ առաջին այցն է: Մինչ այդ Հայաստանն ասոցացնում էի միայն տուրիստական երկրի հետ: Ինձ իսկապես տպավորել է զարգացման մակարդակը, ինչպես նաեւ մարդկանց ձգտումը. նրանք թվում են շատ մոտիվացված՝ հաջողության հասնելու եւ միջազգային մակարդակ դուրս գալու ճանապարհին:
Հայկական եւ բրիտանական շուկաները շատ տարբեր են: Մեծ Բրիտանիայում չենք տեսնում այդքան էներգիա եւ վճռականություն: Հայաստանում այցելեցինք Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի կողմից հիմնադրված մի շարք ՏՏ կենտրոններ. այստեղ շատ ոգեւորված եւ մոտիվացված են աշխատում: Ինձ տպավորել է, թե ինչպես են աշխատում Հայաստանում ինովացիոն կենտրոնները: Կարծում եմ՝ դուք ունեք հիանալի եւ կրեատիվ գաղափարներ: Օրինակ, տպավորիչ էր ԴիջիԹեքում տեսնել վիրտուալ իրականության օրինակներ:
Հույս ունենք, որ Մեծ Բրիտանիայի հետ համագործակցությունը Հայաստանին կօգնի միջազգային շուկա մուտք գործել:
Մենք կապի մեջ ենք մի շարք բրիտանացի լրագրողների հետ, եւ նրանք ունեն հարցեր՝ կապված հայաստանյան ՏՏ ոլորտի հետ: Մենք, այսպես կոչված, «պատմիչներ» կլինենք նրանց համար, երբ վերադառնանք:
Մալքոլմ Փենն, Future Horizons ընկերության նախագահ եւ գլխավոր գործադիր տնօրեն
Չորրորդ անգամ եմ այցելում Հայաստան: Տեսնում եմ, թե որքան բան է փոխվել վերջին այցիցս՝ 2013-ից հետո:
Ես շատ եմ տպավորված «Թումո» կենտրոնով: 13 տարեկան երեխաներ են, ոգեւորությունից քիչ է մնում «կոտրեն» դռները... Անհամբեր են, որ հենց դասընթացի ժամը գա, իրենք առաջինը ներս մտնեն: Նման ոգեւորություն աշխարհում էլ ոչ մի տեղ չես տեսնի:
Եվրոպան ունի Հայաստանի կարիքը, սակայն տեղյակ չէ Հայաստանի գոյության մասին:
Այնպես չէ, որ Հայաստանը Բրիտանիայի համար հրապուրիչ շուկա չէ: Պարզապես մարդիկ տեղյակ չեն: Հայաստանը մի փոքր հեռու է, ու բացի այդ, դեր է խաղում ԽՍՀՄ ժառանգություն լինելու փաստը:
Չորս-հինգ տարի առաջ Հայաստանում «պետք է անել» մոտիվացիան չէի տեսնում, իսկ այսօր տեսնում եմ:
Բրիտանական ընկերությունները եթե գան Հայաստան, դա չպետք է լինի այսպես կոչված «գաղութացում», պետք է գործել որպես հավասար գործընկերներ:
Չեմ կարող այս պահին անվանել որեւէ հայկական տեխնո պրոդուկտ, որն ունի միջազգային ճանաչում: Նույն PicsArt-ը, դրսում գրեթե ոչ ոք չգիտի, որ այն մշակվել է Հայաստանում:
Մենք ցանկանում էինք մեզ հետ այստեղ բերել ավելի շատ լրագրողների, սակայն դա բարդ էր: Վերադառնալուց հետո հաղորդագրություններ կտարածենք հայաստանյան ՏՏ-ի կոնկրետ ճյուղերի մասին, որոնք կարող են բրիտանական ԶԼՄ-ների կողմից ներկայացվել որպես նորությունների պատմություններ: Հնարավոր ԶԼՄ-ներից են Bloomberg-ը, Guardian-ը, Financial Times-ը, ինչպես նաեւ տեխնոլոգիական ուղղվածության ԶԼՄ-ները:
Արտաշես Դավթյան, ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի դեսպանության առեւտրատնտեսական հարցերով պատասխանատու
Բրիտանական շուկան հայկական ընկերությունների համար շարունակում է մնալ չբացահայտված: Նույնը վերաբերում է նաեւ բրիտանական ընկերություններին՝ հայկական շուկայի պարագայում: Տարբեր քննարկումների արդյունքում եկանք այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է Մեծ Բրիտանիայում բարձրացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական ոլորտի մասին իրազեկվածության մակարդակը:
Ի դեպ, նախատեսում ենք հաջորդ տարի նաեւ հայկական ՏՏ ընկերությունների պատվիրակություն ուղարկել Մեծ Բրիտանիա:

A group of British journalists and PR specialists is currently in Armenia, getting acquainted with developments of local IT sector. Upon returning to Great Britain, they plan to tell British media about developments and achievements of Armenia’s technological sphere.
In the frames of DigiTec Expo, Itel.am talked to members of the British delegation and a representative of the Embassy of UK in Armenia.
Marta Kot, PR & IT Media Relations Executive, Future Horizons
This is my first visit. I associated Armenia only with a touristic destination before. I am really impressed with the level of development and Armenians’ attitude – they seem to be very motivated to achieve success and get onto the global level.
Armenian and British markets are very different. You won’t see that much energy and resolution in Great Britain. In Armenia we visited a number of IT innovation centers founded by the Enterprise Incubator Foundation. I was impressed by the work of innovation centers in Armenia. I think you have wonderful, creative ideas. For instance, it was great to see examples of virtual reality at DigiTec.
We hope that cooperation with Great Britain will help Armenia enter the international market.
We keep in touch with some British journalists, and they have question about Armenia’s IT sector. We’ll be sort of their “storytellers” when we get back.
Malcolm Penn, Chairman & CEO, Future Horizons
I’m visiting Armenia for the fourth time. I can see how much changed since I’ve been here last, in 2013.
I am very impressed with TUMO center. The students are 13-year-olds, almost breaking the doors from excitement… They can’t wait to be the first one to rush into the classroom once it’s time to begin the lesson. I’ve never seen such excitement anywhere else in the world.
Europe needs Armenia, but doesn’t know about Armenia. I can’t say Armenia isn’t an attractive market for Britain. People are just unaware. Armenia is quite far away, and then there is the bit of being a part of the USSR legacy.
I didn’t see “We’ve got to do this” type of motivation in Armenia four or five years ago, but I see it today.
If British companies come to Armenia, it shouldn’t be the in the so-called colonization manner, we should work as equal partners.
I cannot name now an Armenia tech product that is known worldwide. Almost no one knows that PicsArt, for instance, was developed in Armenia.
We wanted to bring more journalists with us, but it was difficult. We will spread the word about specific parts of Armenian IT, which can be presented as success stories by the British media. Possible outlets are Bloomberg, The Guardian, Financial Times, and the tech-oriented press.
Artashes Davtyan, Trade and Prosperity Officer, Embassy of UK in Armenia
British market remains undiscovered for Armenian companies. The same can be said about British companies in regard to Armenian market. We came to the conclusion after a series of discussions that we need to raise awareness about Armenia’s IT sector in Great Britain.