12:54 | 31.10.16 | Նորություններ | 10449
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) համատեղ ջանքերով Տավուշի մարզի Բերդավան գյուղում ներդրվել է շրջակա միջավայրի ու հանրային առողջության համար անվտանգ ու էներգախնայող LED համակարգ:
Էներգախնայող տեխնոլոգիաների ներդրման ծրագիրը, բնապահպանական բաղադրիչով հանդերձ, թույլ է տալիս ոչ միայն թեթեւացնել համայնքի ֆինանսական բեռը, այլեւ լուծել օրվա ուշ ժամերին անվտանգ քայլելու ու երթեւեկելու խնդիրները:
«Մենք ձգտում ենք մեր հայրենակիցներին աջակցել երկարաժամկետ ծրագրերով: Մեկանգամյա աջակցությունը չի կարող թեթեւացնել նրանց սոցիալական բեռը, մինչդեռ տնտեսական ներկա իրավիճակում՝ դա կարեւոր է: Տնտեսված գումարներն, անկախ հավաքագրման չափից, կարող են նպատակաուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը՝ թեթեւացնելով համայնքի սոցիալական բեռը: Զուգահեռաբար, այսօրինակ ծրագրերով կփոխվի հասարակության սպառողական մոտեցումը, ինչն անհրաժեշտ է ոչ միայն քաղաքակիրթ մշակույթի ձեւավորման համար, այլեւ բնապահպանական տեսանկյունից»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:54 | 31.10.16 | Новости | 10483
Усилиями Фонда охраны дикой природы и культурных ценностей (FPWC) и ВиваСелл-МТС в этом году в селе Бердаван Тавушского марза была установлена энергосберегающая система LED, безопасная для окружающей среды и общественного здоровья.
Программа по внедрению энергосберегающих технологий, помимо экологического значения, позволяет облегчить финансовую нагрузку на общинный бюджет и решить проблему безопасного передвижения в позднее время.
«Мы стремимся поддержать наших соотечественников долгосрочными программами. Одноразовая помощь не может облегчить их социальную нагрузку, в то время как в нынешней экономической ситуации это немаловажно. Сэкономленные средства, независимо от размера, могут быть направлены на решение этой проблемы. В то же время подобные программы меняют потребительский подход общества, что необходимо не только для формирования цивилизованной культуры, но и с экологической точки зрения», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.