17:13 | 22.11.16 | Նորություններ | exclusive 11141
Դեկտեմբերի 12-ին Երեւանում եւ 13-ին Գյումրիում կկայանա Empowering Ideas միջազգային տեխնոլոգիական ֆորումը:
Ֆորումը կազմակերպում է Վաշինգտոնում գործող World Learning կազմակերպությունը՝ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ: Ֆորումը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ պետքարտուղարության կողմից:
Գրանցման հայտը հասանելի է այստեղ:
Ֆորումի արտասահմանցի խոսնակներն են`
-Սեմ Ադամսը, որը Invest Atlanta աքսելերատորի նորարարությունների եւ ձեռներեցության հարցերով մենեջերն է: Նա կպատմի, թե ինչպես են Ատլանտայի իշխանություններն ու մասնավոր հատվածը զարգացնում քաղաքի ձեռներեցական էկոհամակարգը՝ ուղղորդելով ձեռներեցներին դեպի ռեսուրսներ:
-Բորիս Մուսիելակը, որը «Ստարտափ Լեհաստան»-ի հիմնադիրն է, կխոսի Կենտրոնական Եվրոպայի ստարտափ էկոհամակարգերի մասին:
- Յուկարի Իվատանի Քեյնը, որը Սան Ֆրանցիսկոյում բնակվող տեխնոլոգիական լրագրող է, որը կպատմի Սիլիկոնյան հովտում իր լրագրողական աշխատանքի, Ուոլ Սթրիթի, Apple–ի եւ անձամբ Սթիվ Ջոբսի, ինչպես նաեւ կխոսի ճապոնական տեխնոլոգիական էկոհամակարգի մասին, ներառյալ Sony-ն եւ Nintendo-ն:
-Սաուլ Ռեյքմանը, որն Իսրայելում գործող Challenge հիմնադրամի գործադիր փոխտնօրենն է: Նա կպատմի Իսրայելի՝ «ստարտափ ազգ» դառնալու հաջողության մասին:
- Փոխանակման ծրագրի շրջանավարտներ Թրին Մահլակոիվը եւ Մարեկս Մատիսոնը կներկայացնեն Բալթյան երկրների տեխնոլոգիական փորձը:

Empowering Ideas international technological forum will take place on December 12 in Yerevan and on December 13 in Gyumri.
World Learning organized the forum with support from the US Embassy in Armenia. The forum is financed by the U.S. Department of State
You can find the application for admission here.
Foreign speakers for the forum are:
- Sam Adams, Manager for Innovation and Entrepreneurship at Invest Atlanta. He will address efforts by the City government and private sector to navigate Atlanta’s entrepreneurial ecosystem and connect entrepreneurs to resources that can help their ventures.
- Borys Musielak, Director of European Operations at Samba TV and founder of Startup Poland, will discuss the eco-system in Central Europe.
- Yukari Iwatani Kane, San Francisco based technology journalist, will share the story of Silicon Valley, based on her coverage for Wall Street Journal of Apple and its founder Steve Jobs as well as the Japanese technology industry, including Sony and Nintendo.
- Vice President at Challenge I and II Saul Reichman. He will tell about Israel’s success becoming the Start-up nation.
- DCN fellows Triin Mahlakoiv and Mareks Matisons will present the technological experience of Baltic countries.