13:20 | 24.11.16 | Նորություններ | 9196
Նոյեմբերի 18-19-ը Դիլիջանում անցկացված 4-րդ ամենամյա Բիզնես ինովացիոն ֆորումին մասնակցել է տեխնոլոգիական, կրթական եւ ձեռներեցության ոլորտների, ինչպես նաեւ ՀՀ կառավարության եւ միջազգային կազմակերպությունների շուրջ 200 ներկայացուցիչ:
Միջոցառման կազմակերպիչ, Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում (ԻՏՁՄ) նշել են, որ «Հայաստան 20.18 - 2018թ.՝ Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» խորագրի ներքո անցկացված ֆորումի ընթացքում ներկայացվել են ինովացիոն էկոհամակարգի ժամանակակից մոդելները:
Հիմնական խոսնակները կիսվել են իրենց երկրների՝ Գերմանիայի, Իսրայելի, Թայվանի, Ռուսաստանի եւ Բուլղարիայի փորձով, ներկայացվել են նաեւ հայաստանյան լավագույն նախաձեռնություններն ու բիզնեսները։
«Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական ոլորտը իր առջեւ խնդիր է դրել ապահովել Հայաստանի առաջնակարգ դիրքերը աշխարհի ինովացիոն քարտեզի վրա` ձգտելով Հայաստանը դիրքավորել 20 ամենանորարար երկրների շարքում։ Բիզնես ինովացիոն ֆորումի քննարկման առարկան այս հավակնությունն իրականություն դարձնելու ուղիների քննարկումն էր»,- նշել է ԻՏՁՄ փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Ֆորումի հաջողության ապահովման մեջ ներդրում է ունեցել «Աջակցություն ՓՄՁ զարգացմանը Հայաստանում» ծրագիրը, որն իրականացվում է Եվրոպական Միության եւ Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության ու զարգացման դաշնային նախարարության ֆինանսավորմամբ եւ «Մասնավոր հատվածի զարգացում Հարավային Կովկասում» ծրագրի կողմից:
Ֆորումի գործընկերներն էին ՀՀ կառավարությունը, ԱՄՆ ՄԶԳ Տարածաշրջանային տնտեսական զարգացում ծրագիրը, Հայաստանում Իսրայելի դեսպանատունը, Ամերիաբանկը եւ «Բեթ Քոնսթրաքթ» ընկերությունը:
Ֆորումի խոսնակներից՝ ստարտափների աջակցությամբ զբաղվող գերմանական BerlinerStrategen ընկերության գործադիր տնօրեն Քրիստիան Շելենբերգերի հետ Itel.am-ի զրույցը կարդացեք այստեղ:

About 200 representatives from technological, education and entrepreneurship sectors, as well as from the government of the Republic of Armenia and international organizations participated in the 4th Annual Business Innovation Forum, held on November 18-19 in Dilijan.
Union of Information Technology Enterprises (UITE), the organizer of the event, noted that modern models of the innovation ecosystem were presented during the forum under the slogan “Armenia 20.18 – 2018: Armenia among 20 most innovative countries’’.
The main speakers presented the experience of their countries: Germany, Israel, Taiwan, Russia and Bulgaria; the best initiatives and businesses of Armenia were also presented.
“The Armenian high-tech sector has set a goal to provide the leading positions of Armenia on the innovation map of the world, seeking to position Armenia among 20 most innovative countries. The ways of making this ambition a reality was the subject of the discussions at Business Innovation Forum,” mentioned Hayk Chobanyan, Deputy director of the UITE.
Support to SME development in Armenia (SMEDA) project, funded by the EU and The Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany (BMZ) and implemented through GIZ Private Sector Development in South Caucasus Program, played a significant role in ensuring the success of the Innovation Forum.
The partners of the Forum were the government of the Republic of Armenia, USAID Regional economic development program, the Embassy of Israel in Armenia, Ameriabank and BetConstruct company.
Itel.am's interview with one of the speakers: Christian Schellenberger, Managing Director of German IT Consulting BerlinerStrategen, is available here.